Steaua invinge Rapidul si continua in Cupa Ligii

Sambata, 19 Iulie 2014, ora 22:55
12583 citiri

Steaua s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Ligii dupa ce a invins Rapidul in Giulesti, scor 2-1, prin dubla lui Claudiu Keseru.

Cu o formula de start alcatuita din rezerve, Steaua a inceput in forta confruntarea din Giulesti si a reusit sa deschida scorul dupa doar 9 minute de joc.

Pustiul de 17 ani Robert Valceanu a scapat singur cu portarul, insa s-a incurcat in dribling si mingea a ricosat la Claudiu Keseru, care a sutat din marginea careului langa bara.

Steaua a mai avut o mare sansa in minutul 15, prin vietnamezul Pham, insa apoi s-a relaxat si Rapid a trecut la timona jocului.

Ciolacu si Lung au anuntat golul cu doua reluari periculoase, pentru ca in minutul 24 Selagea sa faca 1-1 cu un sut plasat langa bara.

Keseru a fost aproape de gol in minutul 29 dupa o actiune individuala superba, dar la pauza s-a intrat la egalitate, 1-1.

Steaua a inceput foarte bine si partea secunda, revenind in avantaj dintr-un penalti transformat de Keseru, dupa un fault asupra lui Ionut Neagu.

Pana la finalul meciului, Steaua a preferat sa conserve rezultatul, chiar daca Galca a trimis pe teren si jucatori de baza.

Steaua s-a calificat in sferturile de finala, faza a competitiei ce se va desfasura in luna decembrie.

RAPID - STEAUA 1-2

90+4 - Final de meci! Steaua se califica in sfeturi!

90+3 - Chipciu se distreaza cu apararea adversa in careu, dar nu mai reuseste sa traga la poarta.

90 - Patru minute suplimentare.

90 - Cojocaru se reismte si are nevoie de ingrijiri medicale.

88 - Ce ocazie!!! Chipciu scapa singur cu portarul, dar trage slab si Draghia apara!

87 - Gradinaru vede cartonasul galben.

83 - Rapid are posesia in finalul meciului, dar Steaua se apara bine.

77 - Schimbare Steaua: Prepelita intra in locul lui Pham.

76 - Ce ocazie! Keseru primeste in sase metri, dar reia defectuos dintr-o pozitie ideala!

75 - Keseru trage pe langa poarta, dar se afla in pozitie de ofsaid.

73 - Coman trage din unghi, mingea e deviata in corner.

71 - Schimbare Steaua: Chipciu intra in locul lui Parvulescu.

70 - Draghia respigne la un sut din lovitura libera trimis de Keseru.

68 - Ce ocazie!!! Keseru scapa singur cu portarul, dar alege o pasa gresita in locul unui sut!

66 - Schimbare Steaua: Rapa intra in locul lui Stanciu.

65 - Tinc trage de la mare distanta peste poarta.

61 - Schimbare Rapid: Martin intra in locul lui Selagea.

60 - Ce ocazie!!! Keseru trage langa bara din lovitura libera de la 20 de metri, dar Draghia respinge!

59 - Parvulescu si Coman vad cartonasul galben.

58 - Meleu intre jucatorii celor doua formatii! Jucatorii s-au imbrancit in careul rapidistilor.

56 - Vali Negru vede cartonasul galben.

54 - Steaua pleaca pe contraatac, dar pasa lui Gradinaru spre Keseur e imprecisa.

49 - GOL STEAUA! Keseru inscrie din penalti!

48 - Iacob vede cartonasul galben.

47 - Penalti pentru Steaua! Draghia degajeaza gresit, Neagu recupereaza in careu si este faultat de Iacob!

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Rapid: Negru intra in locul lui Sandulescu.

45+1 - Pauza!

45 - Un minut suplimentar.

40 - Pancu suteaza pe langa poarta din lovitura libera de la 35 de metri lateral stanga.

37 - Valceanu primeste in careu de la Neagu, dar obtine doar un corner.

35 - Multe intreruperi in ultimele minute din cauza faulturilor repetate.

30 - Sandulescu vede cartonasul galben.

29 - Ce ocazie!!! Keseru face sah-mat apararea adversa cu o preluare superba, ramane singur cu portarul, dar trage peste!

24 - GOL RAPID! Selagea inscrie cu un sut plasat din 14 metri dupa o greseala de marcaj in defensiva Stelei!

23 - Ocazie pentru Rapid! Lung reia putin pe langa poarta cu o lovitura de cap din sase metri!

22 - Ocazie pentru Rapid. Cojocaru scoate de sub bara o lovitura spectaculoasa a lui Ciolacu.

20 - Centrare din partea stanga, Cojocaru iese si retine fara probleme.

15 - Ce ocazie!!! Pham scapa singur cu portarul dupa o pasa ideala a lui Stanciu, dar se pierde cu firea si greseste lobul!

12 - Neagu patrunde in careu, dar este deposedat si obtine un corner.

9 - GOL STEAUA! Valceanu scapa singur cu portarul, are tot timpul din urma, se incurca in balon, recupereaza si paseaza scurt la Keseru care inscrie cu sete, pe jos, din 15 metri!

8 - Stanciu verticalizeaza, dar Draghia retine din fata lui Neagu.

5 - Sut de la 30 de metri la mare distanta de poarta lui Cojocaru.

3 - Steaua s-a instalat in jumatatea adversa in startul meciului.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:00 si este televizat de Look TV.

Rapid: Draghia - Tinc, Al. Iacob, Lung, M. Stoica - Paun, Sandulescu - Al. Coman, Pancu, Selagea - Ciolacu

Rezerve: A. Misa, Negru, Calin, A. Dumitru, Burcea, Saveanu, M. Martin

Steaua: Cojocaru - Pham, Aldea, Filip, Tosca - Neagu, Stanciu - Gradinaru, Valceanu, Parvulescu - Keseru

Rezerve: Arlauskis, Rapa, Chipciu, Iancu, Prepelita, Latovlevici, Varela

Meciul se disputa pe stadionul Giulesti in fata a aproximativ 3.000 de spectatori.

Este prima intalnire directa dintre cele doua formatii dupa o pauza de un an si jumatate.

Castigatoarea se va califica in sferturile de finala ale Cupei Ligii.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Rapid Steaua, #Rapid Steaua Live, #Rapid Steaua direct, #televizare Rapid Steaua, #Rapid Steaua Look TV , #meciuri