Liga 1: Steaua castiga categoric la Chiajna (Video)

Luni, 24 Februarie 2014, ora 21:20
22722 citiri

Steaua a castigat fara emotii meciul disputat in deplasare la Concordia Chiajna, scor 4-1, si isi recapata avantajul de trei puncte in fruntea Ligii 1.

La zece zile de la restanta castigata cu 4-0, Steaua a avut nevoie de doar 6 minute pentru a deschide scorul pe terenul nisipos de la Chiajna.

Prepelita a speculat o gaura imensa in defensiva gazdelor si a pasat perpendicular spre Chipciu, care a trimis plasat pe langa portarul Ramniceanu.

Problemele din centrul defensivei de la Chiajna au fost evidentiate si in minutul 13, cand Popa a ratat sansa de a face 2-0, cu un lob ce a cazut pe plasa portii.

Dominarea campioanei a continuat, iar Sanmartean a marcat al doilea gol la Steaua in minutul 17, dintr-un penalti obtinut de Nicusor Stanciu.

Popa a mai ratat o data singur cu portarul dupa o actiune incantatoare de a lui Sanmartean, iar finalul primei parti le-a apartinut gazdelor, care au trimis primul sut spre poarta in minutul 44.

Laurentiu Reghecampf a renuntat la fantezia tehnica la pauza, introducandu-i pe teren pe Piovaccari si Keseru in locul lui Sanmartean si Chipciu.

Chiar si asa, Steaua a reusit sa mai marcheze inca o data, in minutul 50, cand Nicusor Stanciu a transformat in vinclu o lovitura libera de la 20 de metri.

Pe final de meci, Steaua a inchis jocul si a incercat sa loveasca pe contraatac, ceea ce s-a si intamplat in minutul 80, cand Piovaccari a ajuns la a saptea reusita din acest sezon.

Italianul Piovaccari a scos si o lovitura de la 11 metri in minutul 88, insa Stanciu a ratat de la punctul cu var, iar ilfovenii au marcat golul de onoare in minutul 90, prin

Dupa acest rezultat, Steaua ocupa primul loc in Liga 1, cu 48 de puncte, trei peste Astra Giurgiu.

Etapa urmatoare, pe 1 martie, Steaua va intalni Dinamo in marele derbi al Romaniei, pe stadionul din Ghencea.

CHIAJNA - STEAUA 1-4

90+3 - Final de meci!

90 - GOL CHIAJNA! Manolas inscrie cu o reluare din fata portii!

89 - Penalti ratat pentru Steaua! Ramniceanu apara sutul lui Stanciu!

88 - Piovaccari scapa singur cu portarul si este faultat in careu de Savin. Penalti pentru Steaua!

87 - Szukala nu mai intra pe teren in acest final de meci, Steaua incheie in inferioritate numerica.

85 - Szukala se resimte la genunchi si ar putea parasi terenul.

82 - Wellington vede cartonasul galben.

80 - GOL STEAUA! Piovaccari inscrie cu un sut trimis cu piciorul stang din unghi dupa un un-doi superb cu Adi Popa!

79 - Ramniceanu scoate un sut bun trimis de Stanciu spre coltul lung.

76 - Piovaccari vede si el cartonasul galben.

72 - Gardos vede cartonasul galben.

71 - Keseru primeste excelent la marginea careului, dar e oprit pentru o pozitie de ofsaid.

67 - Keseru cade in careu si cere penalti. Primeste galben pentru simulare. Decizia este la limita.

65 - Schimbari Chiajna: Intra Florea si Neagu, ies Purece si Onduku.

63 - Popa ii fura o minge lui Melinte, intra in careu, Piovaccari si Keseru sunt liberi, insa Leca respinge in corner.

61 - Steaua a scazut intensitatea jocului in partea secunda, dar ilfovenii nu pot pune probleme.

57 - Piovaccari reia cu capul putin pe langa poarta din 6 metri dupa o centrare a lui Popa.

57 - Stanciu centreaza din partea dreapta, dar Keseru nu ajunge la minge.

54 - Schimbare Chiajna: Serediuc intra in locul lui Cosereanu.

53 - Pintilii vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Onduku.

52 - Schimbare Steaua: Parvulescu intra in locul lui Latovlevici.

49 - GOL STEAUA! Stanciu bate impecabil o lovitura libera de la 20 de metri, spre vinclu!

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbari Steaua: Keseru si Piovaccari intra in locul lui Sanmartean si Chipciu.

45+1 - Pauza!

45 - Primul sut al Chiajnei: Pencea trimite pe langa poarta.

41 - Varela reia cu capul peste poarta, arbitrul acorda fault in atac.

38 - Chipciu primeste o pasa de la un adversar la marginea careului, dar sutul sau se duce pe langa poarta.

34 - Un prim atac al ilfovenilor, oprit la 30 de metri de poarta lui Tatarusanu.

29 - Sanmartean bate slab un corner, gazdele resping.

25 - Chipciu ramane singur, insa e oprit pentru o pozitie de ofsaid.

21 - Sanmartean dribleaza incantatori trei adversari, il lasa singur cu portarul pe Popa, dar sutul acestuia e scos de Ramniceanu.

17 - GOL STEAUA! Sanmartean trage excelent langa bara si inscrie!

16 - Stanciu este faultat in careu si beneficiaza de o lovitura de la 11 metri!

13 - Popa e gasit liber in careu, dar lobul sau cade pe plasa laterala.

9 - Stelistii combina in careul gazdelor, dar pasa spre Popa este prea lunga.

6 - GOL STEAUA! Chipciu ramane singur cu portarul dupa o pasa a lui Prepelita si inscrie cu un sut plasat!

3 - Sanmartean bate un corner din partea dreapta, gazdele resping.

1 - Fluier de start!

ora 19:10 - Un suporter a decedat pe stadion din cauza unui stop cardio-respirator, informeaza postul Sportro. Medicii au incercat sa-l resusciteze, insa totul a fost in zadar.

Info: meciul incepe la ora 19:30 si este televizat de Dolce Sport

Chiajna: 12. Ramniceanu - 18. Dima, 5. Leca, 25. Melinte, 26. Savin - 14. Papasterianos, 77. Pencea - 16. Onduku, 10. Purece, 6. Cosereanu - 99. Wellington

Rezerve: 1. Cobrea - 2. D. Florea, 3. M. Ionita, 30. M. Neagu, 7. Serediuc, 27. Alin Zaharia, 9. Stratila

Steaua: 12. Tatarusanu - 33. Varela, 4. Szukala, 6. Gardos, 14. Latovlevici - 11. Prepelita, 5. Pintilii - 77. Ad. Popa, 23. N. Stanciu, 18. Sanmartean - 7. Chipciu

Rezerve: 1. Fl. Nita - 22. Pirvulescu, 30. Radut, 80. G. Iancu, 28. Keseru, 9. Kapetanos, 25. Piovaccari

In turul campionatului, Steaua s-a impus cu 4-0, pe 14 februarie.

Inaintea acestei partide, Steaua ocupa primul loc in Liga 1, cu 45 de puncte, in timp ce Chiajna este pe 10, cu 25 de puncte.

Etapa urmatoare, Steaua va intalni Dinamo, iar Chiajna pe Corona Brasov.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Chiajna Steaua, #Chiajna Steaua LIVE, #Chiajna Steaua direct, #televizare Chiajna Steaua, #Chiajna Steaua Dolce Sport , #meciuri