Egal cu scandal intre Rapid si Steaua

Duminica, 14 Aprilie 2013, ora 22:20
18077 citiri

Rapid si Steaua au terminat la egalitate, scor 1-1, derbiul jucat duminica seara in Giulesti, in etapa a 26-a a Ligii 1.

Derbiul dintre cele doua mari rivale bucurestene a fost unul plin de incidente si foarte putin spectacol pe teren!

Suporterii rapidisti si stelisti s-au incaierat inainte de meci, pentru ca apoi startul partidei sa fie amanat cateva minute bune din cauza tortelor aruncate in teren de fanii visinii.

In cele din urma a inceput si meciul si a inceput cum nu se poate mai bine pentru gazde. In minutul 9, Herea a executat perfect o lovitura libera de la 18 metri, acordata in urma unui fault stupid comis de Georgievski.

Steaua a replicat rapid si putea egala la doar patru minute distanta, insa Rusescu n-a reusit sa finalizeze o centrare excelenta a lui Latovlevici. Si cam cu asta s-a incheiat prima repriza, una pe care Georgievski a incheiat-o la cabine, nervos dupa ce-a fost inlocuit de Reghecampf in minutul 21!

Repriza secunda a fost si mai lipsita de ocazii, cu Rapid preferand sa se apere, in timp ce Steaua a dominat fara sa-si creeze oportunitati mari de a marca.

Steaua a gasit totusi golul egalizator, in minutul 81, cand un sut deviat al lui Bourceanu l-a invins pe Pecanha!

La nici doua minute de la acest gol, Chiriches a fost lovit cu un obiect din tribune, iar arbitrul Sebastian Coltescu a intrerupt meciul. In tot acest timp, jucatorii s-au imbrancit, iar spiritele au fost calmate cu greu.

Dupa aproximativ 10 minute, partida s-a reluat cu Rapid mai activa, insa cea care putea castiga a fost Steaua. In minutul 90+6, Iancu a trimis cu capul in bara portii giulestene.

In cele din urma, partida s-a terminat la egalitate, o remiza multumitoare pentru ambele parti.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, derbiul dintre Rapid si Steaua, din etapa a 26-a a Ligii 1.

Desfasurarea meciului:

*apasati tasta refresh (F5) pentru actualizarea paginii

min.90+6 - FINALUL MECIULUI !!!

min.90+6 - BARA STEAUA! Iancu trimite cu capul in bara portii aparate de Pecanha! Uriasa ocazie pentru "ros-albastri".

min.90+5 - Schimbare la Rapid: intra Ionita 2, iese Dica.

min.90+2 - Tatarusanu iese gresit din poarta, mingea ajunge la Ionita, care suteaza puternic, dar in blocajul aparatorilor "ros-albastri".

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu 4 minute.

min.88 - Prepelita trimite mult pe langa poarta giulestenilor.

INFO: S-a reluat meciul.

INFO: Arbitrul Sebastian Coltescu se indreapta spre cabine! Meciul e intrerupt si risca sa fie oprit!

INFO: Incidente in Giulesti! Chiriches, lovit cu un obiect aruncat din tribune! Jucatorii rapidisti sar la gatul stelistilor si spiritele sunt calmate cu greu! Meciul e momentan intrerupt!

min.81 - GOOOL STEAUA !!! Bourceanu marcheaza cu un sut de la 20 de metri, deviat de Abrudan !!!

min.78 - Schimbare la Rapid: iese Roman, accidentat, intra Coman.

min.72 - Ionita isi bate joc de o centrare excelenta a lui Roman.

INFO: A inceput sa ploua la Bucuresti.

min.69 - Vasile il faulteaza pe Chipciu si vede cartonasul galben.

min.67 - Schimbare la Rapid: intra Ionita, iese Pancu.

min.64 - Pecanha iese gresit, insa Tatu nu reuseste sa profite.

min.63 - Prepelita intervine salvator la o centrare a lui Roman.

min.62 - Ultima schimbare la Steaua: iese Rusescu, intra Iancu.

min.61 - Chipciu suteaza mult peste poarta rapidistilor.

min.60 - Un prim sfert de ora din aceasta repriza complet lipsit de ocazii.

min.55 - Si in aceast start de repriza secunda Steaua are mari probleme la constructie.

min.46 - O noua schimbare la Steaua: iese Tanase, intra Prepelita.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Herea reia spectaculos, dar peste poarta.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Galben pentru Tanase, dupa un fault la Pancu.

min.42 - Tatu trimite cu capul pe langa poarta dintr-o pozitie excelenta.

min.40 - Oaspetii preseaza, dar au mari dificultati in a-si crea ocazii importate de gol.

min.36 - Pecanha iese si prinde o centrare a lui Popa.

min.33 - Galben pentru Grigore, pentru un fault asupra lui Tanase.

min.31 - Pecanha scoate in doi timpi o minge trimisa cu capul de Rusescu, dupa o centrare a lui Tanase.

min.30 - Evolutie neasteptat de modesta pentru Steaua in aceasta prima jumatate de ora.

min.23 - Jucatorii celor doua echipe se incaiera, rapidistii reporsandu-le stelistilor ca n-au dat mingea in afara terenului desi Herea acuza o accidentare.

min.21 - Schimbare la Steaua: iese Georgievski, intra Tatu.

min.16 - Pancu trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri.

min.13 - Ce ocazie pentru Steaua! Latovlevici centreaza bine din partea stanga, insa Rusescu, singur in 4 metri, nu reuseste sa puna latul pentru 1-1!

min.11 - Grigorie incearca sa-l surprinda pe Tatarusanu cu un sut de la 40 de metri, dar trimite mult peste poarta.

min.9 - GOOOL RAPID !!! Herea il invinge pe Tatarusanu dintr-o lovitura libera de la 18 metri, usor deviata de Chiriches !!!

min.8 - Georgievski il faulteaza pe Grigorie la marginea careului si vede primul cartonas galben al partidei.

min.6 - Szukala trimite cu capul peste poarta lui Pecanha.

min.4 - Dica are o interventie dura la Tanase, dar e iertat de cartonas.

ora 20:35 - STARTUL PARTIDEI

ora 20:32 - Startul partidei e amanat pentru ca suporterii gazdelor au aprins torte si arunca in teren cu petarde.

INFO: In tribunele stadionului Valentin Stanescu sunt aproximativ 10.000 de suporteri. Niciun suporter al "ros-albastrilor" nu e prezent in Giulesti.

INFO: In jurul orei 16:00, mai multi suporteri ale celor doua formatii s-au batut cu pietre in cartierul 13 septembrie.

Bataie intre suporterii celor de la Rapid si Steaua

INFO: Partida are loc pe stadionul din Giulesti si e transmisa in direct la TV de Digi Sport.

INFO: Inaintea acestei dispute, Steaua ocupa locul 1 in clasamentul Ligii 1, cu 63 de puncte, in timp ce Rapid se afla pe pozitia a 7-a, cu 37 de puncte.

INFO: In partida tur, disputata pe National Arena, Steaua s-a impus cu 1-0, dupa un gol reusit de Bourceanu in minutul 90+5.

ECHIPELE:

RAPID: Pecanha - Voicu, Oros, Abrudan, Vasile - Dica, Grigore, Grigorie - Roman, Pancu, Herea.

Antrenor: Marian Rada.

STEAUA: Tatarusanu - Georgievski, Chiriches, Szukala, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Popa, Chipciu, Tanase - Rusescu.

Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Arbitru: Sebastian Coltescu.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Rapid Steaua egal, #Rapid Steaua scandal, #Rapid Steaua meci intrerupt, #Rapid Steaua Live, #Rapid Steaua in direct, #Rapid Steaua LIVE net , #meciuri