Egal spectaculos intre Steaua si CFR Cluj

Duminica, 28 Noiembrie 2010, ora 22:50
9371 citiri

Steaua si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2, intalnirea jucata duminica seara in Ghencea si care a contat pentru ultima etapa a turului Ligii 1 - a 17-a.

Cu un antrenor nou, Alin Minteuan, si aflata poate in cea mai neagra perioada din istoria ei recenta, CFR Cluj venea ca victima sigura in Ghencea, mai ales ca era lipsita si de cel mai bun jucator din acest sezon, italianul Roberto de Zerbi.

Insa, inceputul meciului le-a apartinut clujenilor, care au deschis scorul dupa numai 11 minute, prin Culio. Argentinianul a finalizat excelent o centrare de clasa a lui Hora.

17 minute a durat avantajul oaspetilor, pentru ca Stancu a transformat cu siguranta un penalti dictat de Marius Avram dupa un fault al lui Claro asupra lui Kapetanos. A fost si scorul primei reprize.

Dupa pauza, rolurile s-au schimbat si Steaua a fost cea care a inscris rapid. In minutul 50, Tanase a centrat pentru Surdu, acesta a recentrat cu capul, iar Stancu a dus scorul la 2-1 cu un sut din centrul careului. A 15-a reusita a sezonului pentru atacantul "ros-albastrilor" (12 in Liga 1 si 3 in Europa League).

Au urmat apoi patru ocazii monumentale ale trupei antrenate de Lacatus, ratate cu o nonsalanta incredibila de Stancu, de doua ori, Kapetanos si Surdu.

Si cum ocazii se razbuna, CFR a reusit egalarea in minutul 82, prin Peralta. Acesta a inscris din 8 metri, in urma unei centrari ca la carte a lui Culio.

Mai mult, clujenii au fost la un pas sa obtina chiar toate cele trei puncte. In minutul 90, Traore, singur cu Tatarusanu, n-a reusit sa-l invinga pe goalkeeperul stelist si, astfel, intalnirea s-a terminat 2-2.

In urma acestui rezultat, Steaua a incheiat turul cu 26 de puncte (locul 6), in timp ce CFR Cluj a acumulat 24 de puncte (locul 8).

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Steaua si CFR Cluj, din ultima etapa a turului Ligii 1 - a 17-a.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI !!! STEAUA - CFR CLUJ 2-2 !!!

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.90 - INCREDIBILA RATARE A CFR-ULUI !!! Traore, singur cu Tatursanu, nu reuseste sa inscrie, desi a avut la dispozitie chiar doua incercari !!!

min.89 - Tanase patrunde in careul advers, suteaza, insa Claro e la post si boxeaza.

min.89 - Tatarusanu scoate un sut but al lui Bastos, plecat insa dintr-un offside nesemnalizat de arbitru.

min.87 - Galamaz are o interventie de zile mare la o incercare de pasa decisiva a lui Traore.

min.85 - Schimba si Minteuan: iese Peralta, intra E.Dica.

min.84 - Schimbare la Steaua: iese Stancu, intra Bilasco.

min.82 - GOOOL CFR CLUJ !!! Peralta inscrie din 8 metri, dupa o centrare de manual a lui Culio !!!

min.81 - Stancu rateaza din nou monumental! De aceasta data, din numai 3 metri!

min.77 - Traore il tine pe Marinescu si primeste cartonasul galben.

min.75 - Galamaz il faulteaza pe Traore la marginea careului si Avram acorda lovitura libera si cartonas galben pentru fundasul "ros-albastrilor".

min.74 - Schimbare la oaspeti: intra Emmanuel Kone, iese Hora.

min.74 - Brandan trage peste poarta, de la vreo 22 de metri.

min.72 - Schimbare la Steaua: iese Surdu, intra Marinescu.

min.71 - Surdu nu mai poate continua si trebuie schimbat.

min.69 - Gardos intra tare la Panin si Avram il avertizeaza cu un cartonas galben.

min.66 - Peralta il pune la pamant pe Kapetanos si vede cartonasul galben.

min.65 - Schimba CFR Cluj: intra Bastos, iese Bjelanovici.

min.64 - Steaua scapa cu fata curata dupa un atac prelungit al clujenilor, purtat de Peralta.

min.62 - O noua imensa ratare a gazdelor! Kapetanos si Surdu nu reusesc sa inscrie din pozitii excelente!

min.61 - Brandan se resimte dupa un cot primit de la Bjelanovici. Avram nu-l sanctioneaza in niciun fel pe croat.

min.59 - Galamaz il blocheaza de doua ori excelent pe Traore.

min.57 - IMENSA RATARE A STELEI !!! Pe contraatac, Latovlevici ii paseaza lui Stancu, insa acesta, singur-singurel cu Claro, trimite slab si direct in portarul clujenilor !!!

min.55 - Claro scoate cu greu un sut-centrare trimis de Latovlevici.

min.53 - Kapetanos trimite "o bomba" de la 25 de metri. Mingea se duce peste poarta.

INFO: Al 12-lea gol marcat de Stancu in acest sezon al Ligii 1.

min.50 - GOOOL STEAUA !!! Tanase centreaza pentru Surdu, acesta recentreaza cu capul, iar Stancu indeplineste o simpla formalitate din centrul careului !!! Superba faza gazdelor !!!

min.48 - Galben pentru Geraldo, dupa un fault la Bjelanovici.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.44 - Claro are o interventie buna la un sut din interiorul careului a lui Surdu.

min.43 - Brandan isi incearca sutul de la 30 de metri, dar trimite mult pe langa poarta.

min.41 - Surdu centreaza direct in bratele lui Claro.

min.40 - Din centrul careului, Traore trimite cu capul mult pe langa poarta aparata de Ciprian Tatarusanu.

min.37 - Culio trimite frumos de la 25 de metri, iar mingea se duce putin pe langa poarta gazdelor.

min.33 - Tatarusanu scoate cu greu un sut trimis de Traore, din unghi.

min.31 - Galamaz trimite cu capul pe langa poarta, dupa o centrare a lui Tanase.

INFO: Este cel de-al 11-lea gol marcat de Stancu in acest sezon al Ligii 1.

min.28 - GOOOL STEAUA !!! Stancu executa si inscrie cu siguranta !!!

min.27 - Galben pentru Claro.

min.27 - PENALTI PENTRU STEAUA !!! Claro il faulteaza clar in careu pe Kapetanos si Avram dicteaza lovitura de la 11 metri.

min.25 - Galben pentru Edimar.

min.22 - Tanase trimite milimetric pe langa poartda, dupa o centrare a lui Latovlevici.

min.13 - De la 20 de metri, Brandan suteaza multe peste poarta clujenilor.

min.12 - Tatarusanu retine cu siguranta sutul lui Traore.

min.11 - GOOOL CFR CLUJ !!! Culio inscrie din 10 metri, dupa ce a primit o pasa excelenta de la Hora !!!

min.9 - Galamaz respinge o centrare a clujenilor.

min.7 - Surdu, din pozitie buna, centreaza imprecis si iroseste o buna oportunitate.

min.5 - Culio executa o lovitura libera, insa trimite prea inalt si niciun coechipier nu poate relua spre poarta lui Tatarusanu.

INCEPUTUL INTALNIRII

INFO: Steaua are lovitura de start.

20:35 - "CFR e ca un animal ranit, face orice sa scape cu viata, dar Steaua are un avantaj major pentru ca joaca pe teren propriu. E o perioada mai buna a Stelei si o perioada mai rea a Clujului" - Emerich Ienei, la GSP TV.

20:05 - "Meciul cu CFR e un derby, chiar daca locul din clasament nu spune acest lucru" - Helmuth Duckadam, la GSP TV.

19:30 - "Cred ca vom bate lejer! Asa-mi spune mie inima. Putem recupera puncte importante fata de Dinamo, Timisoara, Rapid si CFR" - Gigi Becali, la GSP TV.

INFO: Inaintea acestei meci, Steaua ocupa locul 7 in clasamentul Ligii 1, cu 25 de puncte, in timp ce clujenii sunt pe pozitia a 8-a, cu 23 de puncte.

INFO: Va fi primul meci ca antrenor principal pentru Alin Minteuan.

INFO: Pe banca de rezerve a gazdelor va fi prezent si Mihai Stoica, revenit saptamana trecuta la club, in functia de manager general.

ECHIPELE:

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Geraldo, Galamaz, Latovlevici - Gardos, Brandan - Surdu, Stancu, Tanase - Kapetanos.

Antrenor: Marius Lacatus.

CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Cadu, Rada, Edimar - Hora, Kivuvu, Peralta, Culio - Bjelanovici, Traore.

Antrenor: Alin Minteuan.

Arbitri: Marius Avram - Mircea Orbulet, Vasile Marinescu - Florin Miron.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...