Steaua castiga cu emotii la Brasov

Duminica, 27 Octombrie 2013, ora 23:20
7888 citiri

Steaua a invins FC Brasov intr-un meci din etapa a 12-a, scor 2-1, prin reusitele lui Pantelis Kapetanos si Florin Gardos.

Laurentiu Reghecampf a incercat sa surprinda la Brasov cu un sistem de joc 3-4-3, in care a trimis trei fundasi centrali si trei inchizatori.

Pe o repunere rapida, Steaua a reusit sa deschida scorul inca din minutul 2, prin Pantelis Kapetanos, care a reluat in plasa o centrare perfecta a lui Cristi Tanase din partea stanga.

A urmat o debusolare totala in jocul Stelei, cu multe momente in care fotbalistii lui Reghecampf se calcau pe picioare.

Brasovenii au prins curaj, s-au napustit in atac, iar in minutul 10 au reusit sa egaleze. O lovitura libera executata perfect de Cristi Ionescu de la 22 de metri a adus fericirea sub Tampa.

Steaua a fost astfel nevoita sa treaca din nou la carma jocului, insa a dat peste o indarjire neobisnuita in Liga 1 din partea brasovenilor.

Florin Gardos a urcat bine in ofensiva in minutul 20, dar sutul sau a fost scos de Mutu, pentru ca Tatu sa rateze incredibil in minutul 38 din 10 metri. Astfel, scorul la pauza a fost egal, 1-1.

Startul partii secunde a fost copiat la indigo cu desfasurarea din prima parte. Steaua a trecut rapid in avantaj, beneficiind si de noroc.

La doua minute de la reluarea jocului, Tanase a sutat de la 22 de metri, mingea a fost deviata de Gardos cu capul si a intrat in plasa.

Peste alte trei minute, Steaua putea inchide jocul, insa Kapetanos a ratat ca un incepator, desi scapase singur cu portarul Mutu.

Profitand de avantajul de pe tabela, Steaua a facut apoi un joc pentru conservarea rezultatului si a reusit sa castige in cele din urma cu 2-1.

Dupa acest rezultat, Steaua se mentine in fruntea Ligii 1, cu 28 de puncte, in timp ce FC Brasov e pe 14, cu 10 puncte.

Etapa urmatoare, Steaua va intalni Corona Brasov, iar FC Brasov se va deplasa la Dinamo.

BRASOV - STEAUA 1-2

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

88 - Tanase trage putin pe langa poarta de la 30 de metri.

85 - Bourceanu suteaza din lovitura libera putin peste poarta.

82 - Centrare periculoasa in careul Stelei, Fonseca nu reuseste sa ajunga mingea.

81 - Tanase vede cartonasul galben.

77 - Stanciu paseaza excelent spre Tanase, Machado intervine salvator.

76 - Schimbare Brasov: Cristea intra in locul lui Buga.

72 - Adi Popa patrunde in banda dreapta, dar Tudor fluiera cu usurinta un fault in atac.

67 - Schimbare Steaua: Stanciu intra in locul lui Tatu.

63 - Steaua incearca sa inghete jocul, paseaza mult in lateral.

59 - Schimbare Steaua: Popa intra in locul lui Parvulescu.

59 - Ionescu vede cartonasul galben.

55 - Schimbare Steaua: Neagu intra in locul lui Filip.

54 - Schimbari la FC Brasov: Ies Popa si Madeira, intra Fonseca si Paun.

53 - Surdu trage pe langa poarta din marginea careului.

50 - Ce ocazie! Kapetanos scapa singur cu Mutu, incearca sa-l dribleze dar nu reuseste! Incredibila ratare!

47 - GOL STEAUA! Tanase suteaza cu piciorul stang de la 25 de metri, mingea e deviata de Gardos cu capul si intra in plasa!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

44 - Cartonas galben pentru Madeira.

43 - Steaua sufera la constructie, Brasovul face un pressing sufocant.

38 - Ce ratare!!! Tatu primeste singur-singurel la 10 metri de poarta, dar trage modest, mult pe langa!

34 - Filip vede cartonasul galben.

32 - Buga trage periculos din intoarcere, dar de la margine se ridica fanionul pentru ofsaid.

28 - Steaua a trecut la controlul teritorial al meciului, are o posesie superioara.

23 - Tatu scapa excelent in banda dreapta, dar centreaza lamentabil.

20 - Ce ocazie pentru Steaua! Gardos trage de la 30 de metri, Mutu scoate cu greu in corner!

18 - Parvulescu vede cartonasul galben.

17 - Szukala intervine din nou excelent la o pasa lunga.

12 - Brasovenii scapa pe contraatac, Szukala intervine excelent in fata lui Buga.

10 - GOL FC BRASOV! Ionescu inscrie cu un sut din lovitura libera de la 22 de metri, langa bara!

9 - Kapetanos scapa singur cu portarul, dar Mutu iese din poarta si respinge cu capul.

8 - Aganovici vede cartonasul galben.

6 - Brasovenii s-au aruncat in atac dupa primirea golului.

2 - GOL STEAUA! Kapetanos inscrie cu un sut din sapte metri dupa o centrare din stanga a lui Tanase.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:30 si e televizat de Digi Sport

Brasov: Mutu - Straut, Machado, Oltean, Cr. Ionescu - Madeira, Mateiu - I. Popa, Aganovic, Surdu - Buga

Rezerve: Bordea, Vagner, Paun, F. Tavarez, A. Cristea, Davide Dias, S. Almeida

Steaua: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos - Prepelita, Bourceanu, Filip, Parvulescu - Tatu, Kapetanos, Tanase.

Rezerve: Nita, Rapa, Ad. Cristea, Stanciu, Piovaccari, Neagu, Ad. Popa

La precedenta deplasare la Brasov, Steaua a fost invinsa cu 3-1.

Inaintea acestui meci, Steaua e prima, cu 25 de puncte, iar FC Brasov e pe 14, cu 10 puncte.

Candidații PSD din București strâng din nou semnături. Firea: Este o situație nouă. Avem alte protocoale
Candidatul PSD pentru Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a afirmat, joi, 25 aprilie, că protocoalele semnate de PSD cu PNL pentru candidaturi comune la primăriile de sector şi la Primăria...
Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...
#Brasov Steaua, #Brasov Steaua LIVE, #Brasov Steaua in direct, #Brasov Steaua pe net, #televizare Brasov Steaua , #meciuri