Liderul Ligii 1, umilit de Petrolul

Duminica, 16 Septembrie 2012, ora 20:52
3147 citiri

Petrolul Ploiesti a castigat neasteptat de usor, scor 4-0, intalnirea cu liderii de la Pandurii Targu Jiu, disputata duminica in etapa a 8-a a Ligii 1.

Partida de la Ploiesti a fost insa marcata de mari erori de arbitraj. Mai intai, in minutul 32, un gol al lui Hamza a fost anulat eronat pe motiv de offside, pentru ca apoi, la doar doua minute distanta, Voiculet a vazut usor un cartonas rosu.

In inferioritate numerica, oaspetii n-au mai facut fata asediului ploiestenilor, iar Hamza a deschis scorul in minutul 40, cu largul concurs al portarului Lazar.

Apoi, in doar cinci minute de la startul reprizei secunde, Petrolul a mai marcat de doua ori.

In minutul 46, Cristescu a dus scorul la 2-0 dupa o centrare din stanga a lui Guilherme, pentru ca 3-0 sa se faca in minutul 50, cand Bokila l-a lobat superb pe Lazar, dupa ce-a primit o pasa de la marcatorul de mai devreme - Cristescu.

Golul patru in poarta lui Lazar a venit in minutul 74. Autor a fost acelasi Bokila, din doar cativa metri, dupa o centrare perfecta a lui Guilherme.

In urma acestui rezultat, Petrolul a urcat pe locul 5 in clasamentul Ligii 1, cu 12 puncte. De partea cealalta, Pandurii sunt tot pe primul loc, cu 19 puncte, dar pot fi depasiti de Steaua in aceasta seara.

Petrolul: Bornescu - Achim, Galamaz, Alves, Guilherme - Boudjemaa (Grozav '60), Marinescu, Cristescu - Oprita, Hamza (Mustivar '46), Bokila (Cristea '77).

Antrenor: Mircea Rednic.

Pandurii: Lazar - Ungurusan (Rusu '68), Viera, Mamele, Vlad - Nistor, Voiculet, Maxim (Boutadjine '67) - Radut (Lemnaru '71) - Cristea, Ibeh.

Antrenor: Petre Grigoras.

Arbitru: Alexandru Tudor.

AUR și partidul lui Șoșoacă, în scădere, în intenția de vot la alegerile europarlamentare. Cum arată topul, cu mai puțin de două luni înainte de alegeri SONDAJ
Alianţa PSD-PNL este creditată că 46,6% din intenţiile de vot la alegerile europarlamentare, AUR cu 16,7%, iar Alianţa Dreapta Unită cu 13,8%, conform unui sondaj realizat de INSCOP în luna...
Efectul renunțării coaliției la medicului Cârstoiu: Gabriela Firea va candida la București din partea PSD. PNL va merge separat cu Sebastian Burduja la alegeri
PSD şi PNL au decis să candideze separat la Primăria Capitalei. Coaliția de guvernare a renunțat luni seara, 22 aprilie, la candidatura lui Cătălin Cîrstoiu. Gabriela Firea şi Sebastian...
#Pentrolul invins Pandurii, #Petrolul Pandurii etapa 8, #Petrolul Pandurii Liga 1 , #meciuri