Liga 1: Astra invinge ASA si este 99% campioana Romaniei

Luni, 25 Aprilie 2016, ora 22:20
5502 citiri

Astra Giurgiu a castigat partida cu ASA Targu Mures, scor 4-1, in deplasare, si se poate considera deja campioana Romaniei.

Giurgiuvenii mai au nevoie doar de un punct in ultimele doua etape pentru a reusi primul titlu din istorie.

Dupa un inceput mai bun de meci al lui ASA, Astra a deschis scorul in minutul 29 prin Gaman, dupa un penalti controversat facut de fundasul central Ivan Gonzalez.

Teixeira a dus scorul la 2-0 la cinci minute dupa pauza, iar Alibec a marcat si el cu un sut puternic in minutul 77.

Gorobsov a marcat golul de onoare in minutul 86 cu un sut din afara careului, dar Florea a punctat imediat la reluarea jocului.

Astra are sase puncte peste Steaua cu doua etape ramase de disputat si mai are nevoie de doar un egal cu Dinamo sau Pandurii pentru a fi sigura de titlu.

In schimb, ASA ramane pe ultimul loc in play-off.