Liga 1: Astra obtine o victorie pretioasa in cursa pentru calificarea in play-off

Vineri, 08 Decembrie 2017, ora 22:57
6730 citiri

Astra Giurgiu s-a impus cu 1-0 in deplasarea de la Juventus Bucuresti, in primul meci al etapei a 21-a din Liga 1.

In minutul 39, Alexandru Ionita a ratat un penalti acordat de arbitrul Chivulete, dupa o faza in care atacantul gazdelor, Mazarache, s-a accidentat grav.

La sase minute dupa pauza, Ionita a mai avut o sansa de a inscrie din penalti si de aceasta data nu a mai ratat. Din acest moment, Juventus a ramas in zece, dupa eliminarea lui Bajenaru.

Dupa acest rezultat, Astra ocupa locul 5 in Liga 1, cu 34 de puncte, in timp ce Juventus ramane ultima, cu 9 puncte.

Etapa urmatoare, ultima din acest an, Astra va primi vizita lui FC Botosani, iar Juventus va merge la Iasi.