Liga 1: CFR Cluj incepe play-off-ul cu o victorie

Sambata, 09 Martie 2019, ora 22:09

CFR Cluj a castigat meciul cu Sepsi OSK, scor 3-1, in prima etapa a play-off-ului Ligii 1.

Meciul a inceput practic de la 1-0 pentru CFR, dupa ce Tucudean a marcat cel mai rapid gol al campionatului in secunda 20, cu un sut superb.

Sepsi nu a aratat nimic pana la pauza, dar in minutul 48 a reusit sa egaleze prin Vasvari, care a profitat de o actiune buna a lui Mensah.

Totusi, CFR a trecut rapid in avantaj, dupa reusita lui Djokovici din minutul 57.

Din minutul 70, CFR Cluj a ramas in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Culio, dar Sepsi nu a reusit sa se apropie periculos de poarta.

Egalitatea numerica s-a restabilit in prelungiri, cand Mensah a comis penalti si a fost eliminat. CFR a marcat astfel ultimul gol al meciului prin Deac.

In urma acestui rezultat, CFR Cluj conduce in clasamentul play-off-ului, cu 30 de puncte, 5 peste FCSB si 7 peste U Craiova, care vor evolua in aceasta etapa.

Sepsi este ultima in play-off cu 19 puncte.

Aceasta a fost a treia victorie pe care CFR Cluj a obtinut-o in ultimele zile in meciurile cu Sepsi.