Liga 1: Dinamo castiga fara sa forteze cu cea mai slaba echipa din Liga 1

Luni, 07 August 2017, ora 22:56
6676 citiri

Dinamo a castigat cu 3-1 meciul cu Gaz Metan Medias, ultimul din etapa 4-a a Ligii 1.

Dupa o prima repriza in care Medias a ratat doua ocazii mari, iar Dinamo a jucat foarte slab, formatia lui Contra a intrat totusi in avantaj la pauza.

Dinamo a primit un penalti controversat in minutul 35, dupa ce initial arbitrul Comanescu dorea sa acorde galben pentru simulare la Costache, iar Anton a transformat fara emotii.

Mediasul a cazut dupa pauza, iar Hanca a marcat si el in minutele 72 si 75.

Dupa acest rezultat, Dinamo urca pe locul 4, cu 9 puncte, in timp ce Medias este ultima, cu 1 punct. Trupa lui Pustai a marcat primul ei gol in acest campionat abia in prelungiri prin Popovici.

Etapa urmatoare, Dinamo se va deplasa la CFR Cluj, joi de la ora 21:00, in timp ce Mediasul va primi vizita lui Sepsi, in aceeasi zi de la ora 18:30.

Dinamo: Branescu - Romera, Nedelcearu, Maric, St. Filip (cpt) - P. Anton, Nascimento - Costache, Albin, Bumba - Nemec.

Antrenor: Cosmin Contra

Rezerve: Penedo - Katsikas, Hanca, Rivaldinho, Mahlangu, Salomao, Dudea.

Gaz Metan Medias: Greab - I. Voicu, Akaki (cpt), Perendija, Popovici - Danci, Bic - Manole, Olaru, Buziuc - Golubovic.

Antrenor: Cristian Pustai

Rezerve: Plesca - Paulo Jorge, Curtean, Tircoveanu, Trif, Mitic, Surugiu.