Cu fata la alegatori: Ion M. Ioniță, despre un posibil USL 2.0 după alegerile din 9 iunie: „Depinde de scorul pe care îl va înregistra această alianța”

Liga 1: Dinamo castiga la Cluj dupa un meci spectaculos

Luni, 04 August 2014, ora 22:50
3186 citiri

Dinamo s-a impus pe terenul Universitatii Cluj, scor 3-2, in etapa a doua din Liga 1.

"Cainii" au inceput in forta meciul de pe Cluj Arena, iar in minutul 10 Matei a facut 1-0 din penalti. La aceasta faza, portarul gazdelor, Vesselovsky, a fost eliminat pentru fault intr-o faza iminenta de gol.

Clujenii au egalat in minutul 27 prin lovitura de cap a lui Ducu Ninu, insa peste doar sapte minute oaspetii au trecut din nou in avantaj in urma unui sut frumos trimis de Lazar din marginea careului.

Dinamo facut in cele din urma 3-1 in minutul 45, prin Bilinski, care a ajuns la patru goluri in acest sezon.

Din minutul 84, clujenii au revenit in meci dupa golul reusit de Boutadjine cu o lovitura de cap, dar nu au putut egala pe final.

Dupa acest rezultat, Dinamo ocupa locul 2 in Liga 1, cu 6 puncte, in timp ce U Cluj este pe 14, cu 1 punct.

Etapa urmatoare, Dinamo va primi vizita lui ASA Targu Mures, iar U Cluj se va deplasa la Chiajna.