Liga 1: Dinamo pierde la Targu Mures. Goluri fabuloase pentru Muresan

Vineri, 06 Martie 2015, ora 22:30
4501 citiri

Dinamo a pierdut meciul disputat pe terenul celor de la ASA Targu Mures in cadrul etapei cu numarul 20 din Liga 1.

Gazdele s-au impus cu scorul de 2-1, mijlocasul Gabi Muresan marcand doua goluri fabuloase.

Intalnirea de la Targu Mures a fost una extrem de spectaculoasa, cu multe ocazii la cele doua porti.

Prima oportunitate serioasa le-a apartinut oaspetilor, care nu au reusit sa inscrie dupa ce Cristescu a scapat singur cu Stancioiu, dinamovistul fiind blocat in extremis de portarul ASA-ului.

Muresenii au avut si ei o sansa imensa in minutul 28, atunci cand Filip a respins de pe linia portii balonul trimis bine de Manolov.

Dinamo a deschis scorul chiar inainte de pauza, golgheterul Bilinski marcand cu o lovitura de cap din centrarea lui Elhamed.

Momentul decisiv al meciului a venit in minutul 58, atunci cand Bumba a scapat spre poarta lui Naumovski si a fost faultat de Machado in postura de ultim aparator. Dinamovistul a vazut direct cartonasul rosu, iar gazdele au inceput sa preseze.

Gabi Muresan a restabilit egalitatea in minutul 66, cu un sut foarte puternic, de la peste 20 de metri, care l-a lasat fara replica pe portarul "ros-albilor".

Sase minute mai tarziu, acelasi Muresan a trimis o centrare inselatoare, care l-a pacalit pe Naumovski, iar balonul s-a oprit cuminte in vinclu.

ASA Targu Mures a castigat un derbi al acestui debut de retur si isi continua drumul spre cupele europene.

Echipele de start

ASA Tg. Mures: Stancioiu - Feussi, Bejan, M. Constantin, L. Sepsi - G. Muresan, N'Doye - Bumba, Cl. Voiculet, Hora - Manolov

Rezerve: Viciu, Gorobsov, Gonzalez, Zicu, D. Goga, Axente, Hanca

Dinamo: Naumovski - Barboianu, Machado, Bunoza, S. Filip - N. Grigore, Elhamed - Matei, Cristescu, Alexe - Bilinski

Rezerve: Marc, Grozav, Rotariu, Durimel, Boubacar, Serginho, Niculae

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
#Dinamo pierde Targu Mures, #Dinamo Liga 1 rezultate, #Liga 1 meciuri rezultate , #meciuri