Liga 1: FCSB castiga la Craiova si campioana se decide in ultima etapa

Luni, 14 Mai 2018, ora 22:40
19325 citiri

FCSB a obtinut o victorie pretioasa pe terenul lui CSU Craiova, scor 1-0, si continua sa spere la castigarea titlului.

Chiar daca FCSB nu a impresionat la Craiova, formatia lui Dica a luat cele trei puncte si titlul se va juca in ultima etapa a Ligii 1.

Aflat in fata unui meci capital, Nicolae Dica a respectat cu strictete ordinele primite din partea lui Gigi Becali.

Denis Alibec nici nu a prins lotul, in timp ce Constantin Budescu a intrat pe teren in doar 20 de minute.

In aceste conditii, chiar daca meciul de la Craiova a fost capital pentru soarta titlului, FCSB a avut un joc anost, lipsit de orice viziune ofensiva.

Oltenii in schimb au preferat sa adopte o tactica bazata pe contraatac, iar in minutul 14 au fost aproape de deschiderea scorului, cand Mitrita a ramas singur cu portarul si a tras in Balgradean.

Chiar si cu un joc foarte modest, FCSB putea sa intre in avantaj la pauza, dar preferatul lui Dica, Florin Tanase, a ratat penibil din doar patru metri, cu toata poarta in fata.

Oltenii au fost mai periculosi in startul partii secunde, insa Balgradean a scos incredibil la o lovitura de cap trimisa de Tiago in minutul 50.

In timp ce FCSB nu juca nimic, CSU Craiova a mai avut doua sanse mari in minutul 68, cand Momcilovici s-a dovedit a fi salvator.

Cumva contrar cursului jocului, FCSB a reusit totusi sa deschida scorul in minutul 86, prin Teixeira, dintr-o respingere gresita a lui Screciu.

Dupa acest rezultat, FCSB are 46 de puncte, unul mai putin decat liderul CFR Cluj, cu o etapa ramasa de disputat.

In ultima runda, CFR Cluj va primi vizita Astrei, in timp ce CFR Cluj va juca acasa cu Viitorul Constanta.

CSU Craiova - FCSB 0-1

90+8 - Final de meci!

90+7 - Balgradean vede cartonasul galben pentru tragere de timp.

90+5 - Cristi Tanase vede cartonasul galben pentru proteste.

90+5 - Kelici vede cartonasul galben pentru ca si-a imbrancit un adversar.

90+4 - Morais vede al doilea cartonas galben si este eliminat.

90 - 6 minute suplimentare.

90 - Pintilii, aflat pe banca de rezerve, vede cartonasul rosu!

90 - Schimbare CSU Craiova: Burlacu intra in locul lui Zlatinski.

88 - Budescu suteaza putin pe langa poarta din lovitura libera.

86 - GOL FCSB!!! Florin Tanase se intoarce frumos in marginea careului, centreaza, oltenii resping gresit, mingea ajunge la Teixeira care inscrie din opt metri!!!

84 - Schimbare CSU Craiova: Screciu intra in locul lui Razvan Popa.

83 - Schimbare FCSB: Cristi Tanase intra in locul lui Pintilii.

79 - Teixeira suteaza dintr-o pozitie buna, dar mingea e deviata in corner!

78 - Schimbare CSU Craiova: Glavina intra in locul lui Gustavo.

76 - Nu se joaca mare lucru in ultimele minute, multe intreruperi din cauza unor faulturi.

74 - Schimbare FCSB: Man intra in locul lui Coman.

73 - Teixeira vede cartonasul galben.

72 - Schimbare FCSB: Budescu intra in locul lui Gnohere.

68 - Ce ocazii!!! Momcilovici plonjeaza salvator in doua situatii in aceeasi faza si blocheaza goluri ca si facute!

64 - Morais vede cartonasul galben.

64 - Gustavo reia din foarfeca defectuos, mult pe langa poarta.

60 - FCSB are o lovitura libera din marginea careului, centreaza Benzar, dar oltenii resping fara emotii.

56 - Zlatinski vede cartonasul galben pentru proteste.

55 - Tiago vede cartonasul galben pentru o intrare asupra lui Gnohere.

53 - Nicusor Bancu vede cartonasul galben pentru proteste.

50 - Ce ocazie!!! Balgradean scoate miraculos la o lovitura de cap pe care o deviaza in transversala!

46 - Se reia jocul!

45+2 - Pauza!

45+1 - Ce ocazie!!! Florin Tanase rateaza incredibil din patru metri cu toata poarta in fata!

45 - Razvan Popa vede cartonasul galben.

41 - Gnohere trage in zid din lovitura libera, mingea ajunge la Teixeira, care trage frumos din intoarcere, dar peste poarta.

39 - Romario Benzar centreaza periculos din lovitura libera, dar oltenii resping.

35 - Florinel Coman vede cartonasul galben.

33 - Florin Tanase trage lamentabil din 20 de metri, pozitie foarte buna, in bratele portarului.

31 - Ovidiu Popescu vede cartonasul galben.

26 - Baluta vede cartonasul galben.

25 - Balgradean intervine foarte bine si blocheaza reluarea pe coltul scurt a lui Baluta!

24 - Morais intervine excelent in fata lui Gustavo si blocheaza o sansa foarte periculoasa!

23 - FCSB cere penalti dupa un presupus hent, dar jocul continua.

17 - Mateiu trage pe langa poarta de la 25 de metri.

14 - Ce ocazie!!! Mitrita scapa singur cu portarul, dar isi prelungeste mingea si trage in Balgradean!

12 - Florin Tanase trage in zid din lovitura libera de la 20 de metri, pozitie foarte buna.

6 - Mitrita centreaza periculos, insa Tiago e surprins in ofsaid.

4 - Florinel Coman incearca un sut din afara careului, dar trage in blocaj.

1 - A inceput meciul!

CSU Craiova: Mitrovic, Popa, Kelic, Ferreira, Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu, Gustavo, Baluta, Mitrita

Rezerve: Popescu, Burlacu, Santos, Glavina, Martic, Briceag, Screciu

FCSB: Balgradean - Benzar, Planici, Momcilovici, Morais - Pintilii, Ov. Popescu - Teixeira, Fl. Tanase, Coman - Gnohere

Rezerve: Vlad, Balasa, Nedelcu, Filip, Budescu, Cr. Tanase, Man

Daca va pierde acest meci, CFR Cluj va deveni, inca din aceasta seara, campioana Romaniei.

Cu o victorie, FCSB se va apropia la un punct de lider.

Meciul este televizat de Digi Sport 1, Telekom Sport si Look TV.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...