Liga 1: Steaua castiga un meci de infarct la Brasov

Sambata, 16 Mai 2015, ora 20:22
23013 citiri

Steaua a urcat pentru doar doua ore pe primul loc in Liga 1, dupa ce a castigat un meci de infarct pe terenul lui FC Brasov, scor 3-2, desi a fost condusa de doua ori.

Disperarea de puncte a celor doua echipe s-a simtit si in desfasurarea jocului, FC Brasov si Steaua oferind un meci spectaculos, mult peste media din Liga 1, cu doua aparari ce s-au intrecut insa in greseli.

Brasovenii au marcat primii, in minutul 9, dupa ce Tosca si-a deviat in propria plasa o centrare, insa Steaua a raspuns rapid.

Dupa trei sanse mari ratate de Tanase, Chipciu si Tucudean, Steaua a reusit egalarea in minutul 16. Tanase a fost marcatorul golului, cu un sut frumos de la 25 de metri.

Brasovenii au reusit insa sa inscrie la urmatoarea sansa de gol, in minutul 29, dupa ce Tara l-a ridiculizat pe Tosca si a punctat printre picioarele lui Cojocaru.

Steaua a fortat in startul partii secunde, dupa ce Valeriu Argaseala a primit un telefon misterios, iar pe teren au intrat Rusescu si Breeveld.

Minutul 69 a adus egalarea din partea Stelei, prin Rusescu, cu o reluare din fata portii din pasa lui Tanase. Opt minute mai tarziu, Steaua a mai punctat o data prin Rusescu, din nou cu un sut plasat, venit dupa o respingere gresita a lui Mutu.

Dupa acest rezultat, Steaua a acumulat 67 de puncte, cu unul mai putin decat ASA Targu Mures. FC Brasov este pe 14, cu 32 de puncte.

In ultimele doua etape, Steaua va juca cu FC Botosani (acasa) si CSMS Iasi (deplasare), iar Targu Mures le va intalni pe Astra (deplasare) si Otelul (acasa).

FC Brasov - Steaua 2-3

90+4 - Final de meci! Steaua castiga si urca temporar pe primul loc!

90+3 - Rusescu ramane singur cu portarul, insa trage in Mutu!

90+2 - Chipciu vede cartonasul galben.

90 - Jurici vede cartonasul galben.

90 - Patru minute suplimentare.

88 - Steaua incearca sa fragmenteze cat mai mult meciul pe final.

84 - Petris intra in locul lui Cr. Ganea la FC Brasov.

79 - Zomilslici intra in locul lui Goian la FC Brasov.

77 - GOL STEAUA!!! Rusescu inscrie cu un sut din marginea careului, dupa o respingere a lui Mutu!

76 - Breeveld vede cartonasul galben.

74 - Enceanu intra in locul lui Tanase.

71 - Schimbare FC Brasov: Liviu Ganea intra in locul lui Tara.

69 - GOL STEAUA! Tanase primeste excelent in careu, paseaza in fata portii, iar Rusescu marcheaza din sapte metri!

64 - Chipciu primeste in marginea careulu, dar mai distruge o actiune de atac a Stelei.

59 - Rapa centreaza bine, dar Tanase nu reuseste sa-si faca mingea pentru sut.

52 - Schimbari Steaua: Rusescu si Breeveld intra in locul lui Iancu si Tucudean.

51 - Bensun scapa singur cu portarul, dar Cojocarul reuseste sa apere.

50 - Tanase suteaza lamentabil dupa o centrare a lui Varela.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - Tanase centreaza excelent in fata portii, dar Tucudean isi bate joc de o ocazie, incercand sa reia cu calcaiul!

41 - Stanciu suteaza in bratele lui Mutu din 15 metri.

37 - Novakovici suteaza putin peste poarta lui Cojocaru din 12 metri.

30 - Tara vede cartonasul galben.

29 - GOL FC Brasov! Tara pleaca pe contraatac, se distreaza cu Tosca si inscrie cu un sut pe sub portar!

25 - Ce ocazie!!! Tucudean scapa singur cu portarul, dar trage in el!

22 - Ce ocazie!!! Chipciu ramane singur cu portarul, il dribleaza, dar suteaza din unghi mult pe langa poarta!

20 - Cojocaru scoate excelent de sub bara un sut-centrare periculos.

18 - Ce ocazie!!! Tanase ramane singur cu portarul, suteaza, insa Mutu scoate excelent si salveaza un gol ca si facut!

16 - GOL STEAUA! Tanase inscrie cu un sut superb de la 25 de metri langa bara!

13 - Stanciu suteaza din afara careului pe langa poarta.

9 - GOL BRASOV! Dupa o faza incalcita, Tosca isi baga mingea in propria plasa printr-un ricoseu!

9 - Cojocaru respinge in corner o centrare foarte periculoasa.

5 - Iancu suteaza din marginea careulu in bratele lui Mutu.

1 - Ce ocazie!!! Dupa doar 25 de secunde, Tucudean reia periculos cu capul, Mutu scoate de langa bara.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul este televizat de Digi Sport 1, Dolce Sport si Look TV

FC Brasov: Mutu - Goian, Novakovic, Leko, Novak - Aganovic, Juric, Constantinescu, Bencun - Cr.Ganea, Tara

Rezerve: Iacob, Zlomislic, Barna, Moraru, L.Ganea, Petris, Botia

Steaua: Cojocaru - Rapa, Varela, Tosca, Guilherme - Prepelita, Stanciu - Chipciu, Iancu, Tanase (cpt) - Tucudean.

Rezerve: Nita - Luchin, Breeveld, Rusescu, Neagu, Tamas, Enceanu

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...