Liga 1: Steaua, in extaz: Astra se incurca din nou

Vineri, 21 Martie 2014, ora 20:50
3514 citiri

Astra Giurgiu a facut inca un pas gresit in lupta pentru titlu, terminand la egalitate, scor 1-1, cu Otelul Galati, intr-un meci din etapa a 24-a a Ligii 1.

Giurgiuvenii au inceput perfect meciul cu Otelul, trecand in avantaj dupa doar patru minute, dupa reusita lui Yazalde.

Marquinhos a egalat insa in minutul 26, dintr-o lovitura de la 11 metri, si a dat peste cap planurile facute de Astra.

In partea secunda, Astra s-a napustit in atac, insa portarul Goicoechea a fost de netrecut. Astra a avut si un penalti, insa Yoda a ratat dupa o interventie excelenta a portarului uruguayan.

Astra s-a impiedicat astfel, iar Steaua se poate desprinde decisiv in fruntea clasamentului.

Dupa acest rezultat, Astra ocupa locul 2, cu 50 de puncte, cinci mai putin decat Steaua, care are si un meci mai putin disputat. Otelul este pe 13, cu 25 de puncte.

Etapa urmatoare, Astra se va deplasa la Ceahlaul, in timp ce Otelul va primi vizita Concordiei Chiajna.

Mediasul a trecut de Corona

Intr-un alt meci disputat vineri seara, Gaz Metan Medias a invins cu scorul de 1-0 echipa Corona Brasov.

Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 87 de varful englez Robertson, revenit dupa o accidentare grava.

Dupa acest rezultat, Gaz Metan Medias ocupa locul 8, cu 33 de puncte, in timp ce Corona e ultima, cu 12 puncte.

Etapa urmatoare, Medias va intalni in deplasare U Cluj, iar Corona va primi vizita echipei Sageata Navodari.