Liga I: Steaua a invins greu Universitatea Craiova

Sambata, 31 Iulie 2010, ora 21:50
10666 citiri
Sursa foto: gsp.ro

Steaua a castigat, scor 2-1, intalnirea disputata sambata seara pe teren propriu cu Universitatea Craiova, in etapa a doua a Ligii I.

Tiki-taka lui Piturca n-a mai functionat cu Universitatea Craiova, dar "ros-albastrii" tot au obtinut cele 3 puncte. Greu, cei drept, si cu ajutorul arbitrilor.

Pe un stadion aproape plin, Steaua, lipsita de aportul golgheterului Kapetanos, a dat de un adversar dificil, care a stiut sa se apere excelent si sa contraatace foarte periculos.

Prima repriza a partidei din Ghencea a fost lipsita de spectaculozitate si cu putine ocazii de gol. Stancu si Stoica au ratat ocaziile gazdelor, in timp ce Mihai Costea a fost cel mai aproape de gol de la oaspeti.

Repriza secunda a inceput ca din tun si, dupa un galben vazut de Prepelita, craiovenii au deschis scorul in minutul 51, prin Iliev, care l-a invins pe Tatarusanu cu o lovitura de cap, venita in urma unui corner.

Dupa 6 minute, oltenii au punctat din nou, de aceasta data prin Mihai Costea. Golul a fost, insa, anulat pe motiv de offside, o pozitie afara din joc vazuta doar de tusier!

Cu sabia desupra capului, Piturca l-a aruncat in lupta pe Surdu (minutul 65), in locul inexistentului Pacurar iar, dupa numai un minut, Steaua a egalat. A marcat jucatorul care a adus victoria din etapa trecuta, Bogdan Stancu, cu un sut din 3 metri, dupa un corner executat de Radut si reluat in bara de fundasul portughez Geraldo.

Incurajata frenetic de suporteri, Steaua s-a aruncat in atac, in cautarea golului doi, pe care avea sa-l reuseasca in minutul 77, prin Surdu. Acesta a marcat din 5 metri, dupa ce Latovlevici a trimis o 'ghiulea' in bara portii aparate de Lung.

2-1 avea sa fie scorul final, rezultat care aduce inca 3 puncte pentru Steaua, dar un rezultat contestat de craioveni. Pe buna dreptate!

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Steaua si Universitatea Craiova, din cadrul etapei a doua a Ligii I.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII !!! Steaua - "U" Craiova 2-1 !!!

min.90+3 - Tatarusanu boxeaza o centrare a lui Ciuca.

INFO: Atmosfera de senzatie in Ghencea.

min.90 - Partida va fi prelungita cu 4 minute.

min.89 - Bicfalvi ia galben pentru simulare.

min.82 - Abrudan indeparteaza o centrare periculoasa a lui Costea.

min.81 - Ultima schimbare facuta de Ticleanu: intra Alex Piturca, iese Dilevski.

min.81 - Schimbare la Steaua: iese Stancu, intra Bicfalvi.

min.80 - Lung retine sutul lui Stancu, trimis de la 18 metri.

min.77 - GOOOL STEAUA !!! Surdu inscrie din 5 metri, dupa ce Latovlevici a trimis o 'torpila' de la 30 de metri in bara portii aparate de Lung Jr. !!!

min.76 - Galben pentru Ciuca, dupa un fault la Nicolita.

min.75 - Abrudan, cu poarta goala, trimite peste.

min.75 - Lung scoate sutul din unghi trimis de Nicolita.

min.74 - O noua schimbare la olteni: iese Gargorov, intra Wobay.

min.70 - Prima schimbare la "U" Craiova: iese Dina, intra Stoianof.

min.66 - GOOOL STEAUA !!! Radut executa un corner din stanga, Geraldo trimite in bara, mingea ajunge la Stancu, iar acesta inscrie din 3 metri !!!

min.65 - Muta Piturca: iese Pacurar, intra Surdu.

min.61 - Din pozitie buna, Tanase trimite mult peste poarta.

min.60 - Emeghara il blocheaza cu greu pe Costea, care zburda pe teren.

min.57 - Costea inscrie, dar golul este anulat pe motiv de offside. Decizie gresita a asistentului! Trebuia sa fie 0-2!

min.55 - Nicolita greseste o centrare si din tribune se aud primele huiduieli.

min.51 - GOOOL "U" CRAIOVA !!! Iliev inscrie cu capul din 5 metri, in urma unui corner !!!

min.47 - Galben pentru Prepelita, dupa un fault la Latovlevici.

*Cei doi antrenori n-au facut nicio modificare la pauza.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Tatarusanu iese din poarta si respinge din fata lui Costea.

min.45+1 - Dananae are o interventie buna la o centrare a lui Emeghara pentru Radut.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.40 - Lung retine cu siguranta sutul lui Pacurar, trimis de la vreo 30 de metri.

min.39 - Gaman respinge perfect din fata lui Stancu.

min.37 - Geraldo il faulteaza pe Dina si vede cartonasul galben.

min.36 - Geraldo stopeaza un sut puternic al lui Gargarov.

min.35 - Emeghara blocheaza excelent un sut al lui Costea pe care scria 0-1!

min.32 - Abrudan trimite cu capul putin pe langa poarta lui Lung.

min.31 - Dananae respinge de pe linia portii o minge trimisa cu capul de Stoica.

min.30 - Stancu nu ajunge la o centrare buna a lui Nicolita, din stanga.

min.28 - Cele doua echipe nu risca si, astfel, meciul se joaca mai mult la mijlocul terenului.

min.22 - Stoica respinge o centrare periculoasa a lui Costea.

min.20 - Gaman acuza o accidentare si are nevoie de interventia medicilor.

min.18 - Mare ocazie pentru Steaua !!! Stancu trece de Iliev, ramane singur cu Lung, dar trimite incet si pe langa poarta !!!

min.17 - Gaman il tine de tricou pe Stancu si primeste cartonasul galben.

min.15 - Geraldo respinge din fata lui Costea.

min.13 - Ciuca centreaza imprecis.

min.9 - Stancu nu poate sa reia spre poarta craiovenilor o centrare a lui Nicolita.

min.3 - Dorel Stoica trimite gresit cu capul, din pozitie buna, dupa o centrare buna a lui Nicolita.

min.2 - Ciuca are o interventie dura la Nicolita, dar scapa fara cartonas.

*Steaua a avut lovitura de start.

INFO: De mult timp n-a mai fost o asemenea atmosfera in Ghencea.

INCEPUTUL MECIULUI

INFO: In prima etapa, Steaua a invins la Alba Iulia, pe Universitatea Cluj, cu 2-1, in timp ce "U" Craiova a remizat, scor 0-0, pe teren propriu, cu CFR Cluj.

INFO: Toate biletele puse in vanzare pentru acest meci au fost vandute.

ECHIPELE:

Steaua: Tatarusanu - Emeghara, Geraldo, Abrudan, Latovlevici - Stoica - Nicolita, Pacurar, Radut, Tanase - Stancu.

Antrenor: Victor Piturca.

"U" Craiova: Lung jr. - Dananae, Gaman, Iliev, Ciuca - Prepelita, Barboianu, Dilevski, Gargorov - M.Costea, Dina.

Antrenor: Aurel Ticleanu.

Arbitri: Marius Avram - Ioan Onicas, Mircea Orbulet - Dragos Istrate.

Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
#Steaua a invins Craiova, #Steaua Craiova arbitri, #LIVE text Steaua Craiova, #Steaua Craiova etapa 2, #Steaua Craiova Liga I , #meciuri