Otelul, egalata dramatic de Dinamo

Sambata, 16 Aprilie 2011, ora 15:50
5054 citiri
arhiva

Otelul Galati a terminat la egalitate, scor 3-3, intalnirea jucata sambata dupa-amiaza, pe teren propriu, cu Dinamo, in etapa a 27-a a Ligii 1.

Cele doua echipe au oferit unul dintre cele mai spectaculoase si dramatice meciuri ale acestei editii de campionat.

Dupa un inceput slab de meci, cu putine faze de poarta, galatenii au deschis scorul la prima ocazie. In minutul 30, Antal a profitat de iesire eronata la offside a aparatorilor dinamovisti si l-a invins pe Balgradean cu un sut din unghi.

Doar 6 minute a durat, insa, avantajul gazdelor, pentru ca Alexe a inventat o centrare superba, iar Catalin Munteanu a readus egalitatea pe tabela cu o lovitura de cap din centrul careului. A fost scorul cu care s-a intrat la cabine.

Nici bine n-a inceput repriza secunda ca scorul deja a luat proportii. 2-1 s-a facut in minutul 52, cand Giurgiu a marcat cu un sut superb de la 15 metri, iar 3-1 la doar doua minute dupa, cand Pena a profitat de o mare greseala a lui Moti si a punctat pe langa goalkeeperul dinamovist.

Meciul se indrepta spre o victorie a gazdelor, insa tanarul Tucudean, intrat dupa pauza, n-a fost de acord cu asta.

Mai intai, in minutul 86, atacantul "cainilor" l-a invins pe Grahovac cu un lob de zile mari de la 16 metri, pentru ca apoi, in minutul 90, sa obtina o lovitura de la colt, in urma careia capitanul Grigore a restabilit egalitate cu o lovitura de cap.

3-3 intre Otelul si Dinamo, rezultat in urma caruia galatenii revin pe primul loc al clasamentului, insa care, cu siguranta, nu-i multumeste.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Otelul Galati si Dinamo Bucuresti, din etapa a 27-a a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI !!! Otelul - Dinamo 3-3 !!!

min.90 - Partida va fi prelungita cu 4 minute.

min.90 - GOOOL DINAMO !!! Grigore egaleaza cu capul dupa un corner al lui Vlad Munteanu !!!

min.90 - Tucudean trimite milimetric pe langa poarta galatenilor.

min.89 - Face si Dorinel ultima schimbare: iese Filip, intra Sarghi.

min.86 - GOOOL DINAMO !!! Tucudean marcheaza cu un lob superb de la 16 metri !!!

min.83 - Ultima schimbare la Dinamo: intra Vlad Munteanu, iese Bakaj.

min.78 - "Ghiuleaua" lui Barboianu este blocata de Perendija.

min.78 - Rapa, la un pas de un autogol spectaculos.

min.76 - Nou-intratul Tucudean suteaza pe langa poarta gazdelor.

min.72 - Schimba si Dorinel: iese Antal, intra Iorga.

min.71 - O noua schimbare la oaspeti: intra Tucudean, iese Ganea.

min.68 - Danciulescu suteaza peste poarta galatenilor.

min.64 - Schimba Andone: iese Margaritescu, intra Danciulescu.

min.63 - Balgradean retine sutul lui Viglianti.

min.62 - Asistentul Szekely acorda o lovitura libera pentru Otelul, de la marginea careului, pentru ca Balgradean a iesit cu mingea in mana in afara careului. Nici vorba de asa ceva!

min.59 - Grahovac prinde un sut al lui Munteanu.

min.58 - Filip respinge din fata portii o minge trimisa cu capul de Moti.

min.55 - Pena si-a dat tricoul jos si vede cartonasul galben.

min.54 - GOOOL OTELUL !!! Pena inscrie dupa o mare greseala a lui Moti !!!

min.52 - GOOOL OTELUL !!! Giurgiu il invinge pe Balgradean cu un sut superb de la 15 metri !!!

min.50 - Viglianti ii da emotii lui Balgradean, cu un sut de la 30 de metri.

min.47 - Giurgiu cade in careu, cere penalti, insa Balaj nu acorda nimic.

min.46 - Schimbare la gazde: intra Pena, iese Punosevac.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Alexe isi face balonul prea lung, iar Costin il deposedeaza in ultimul moment.

min.42 - Barboianu acuza o lovitura in figura de la Ilie. Balaj considera ca galateanul nu merita cartonas.

min.40 - Grahovac retine centrarea lui Alexe.

min.36 - GOOOL DINAMO !!! Catalin Munteanu inscrie cu capul, dupa o centrare de clasa a lui Alexe !!!

min.36 - Balgradean prinde sutul lui Antal.

min.33 - Grahovac retine cu siguranta un sut al lui Bakaj.

min.30 - GOOOL OTELUL !!! Antal profita de o iesire gresita la offside a fundasilor dinamovisti si inscrie cu un sut din unghi !!!

min.27 - Bakaj ia o actiune pe cont propriu, suteaza de la 16 metri, dar mult peste poarta aparata de Grahovac.

min.25 - Pana in acest minut nu s-a consemnat nicio ocazie importanta de gol.

min.15 - Balgradean iese la timp din poarta si retine centrarea lui Salageanu.

min.12 - Barboianu suteaza mult peste poarta galatenilor.

min.10 - Antal ii fura mingea din maini lui Balgradean, insa s-a seminalizat o pozitie de offside.

min.7 - Ganea scapa de marcaj si suteaza din unghi, dar pe langa poarta.

INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Startul partidei e amandat din cauza galeriei Otelului, care a aruncat in teren o multime de role de hartie.

INFO: Tribunele stadionului din Galati sunt arhipline.

INFO: Inaintea acestei partide, Otelul ocupa locul doi in clasamentul Ligii 1, cu 52 de puncte, in timp ce Dinamo e pe pozitia a 4-a, cu 43 de puncte.

ECHIPELE:

OTELUL: Grahovac - Rapa, Perendija, Costin, Salageanu - Filip, Giurgiu - Antal, Viglianti, Ilie - Punosevac.

Antrenor: Dorinel Munteanu.

DINAMO: Balgradean - Barboianu, Moti, Grigore, Diabate - Kone, Margaritescu - Bakaj, Munteanu, Alexe - Ganea.

Antrenor: Ioan Andone.

Arbitri: Cristian Balaj - Zoltan Szekely, Marius Nicoara - Ionel Ivan.

Guvernul modifică plafoanele la energie, „în favoarea cosumatorilor”. Până când se prelungește măsura
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că Guvernul le-a promis românilor că menţinem plafonarea preţurilor la energie şi gaze până în primăvara lui 2025 iar astăzi, în...
Nicuşor Dan anunţă că şefa ASSMB va fi înlocuită din funcție. „Oare ce crede cetăţeanul român”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan a declarat joi, 28 martie, că şefa Administraţiei Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti, Gabriela Sivache, va fi înlocuită din funcţie, pentru că...
#Otelul Dinamo egal, #Otelul Dinamo live text, #Otelul Dinamo Liga 1, #Otelul Dinamo etapa 27 , #meciuri