Poli Timisoara castiga barajul cu UTA si ramane in prima liga

Joi, 15 Iunie 2017, ora 19:16

ACS Poli Timisoara a castigat barajul cu UTA Batrana Doamna si va evolua in sezonul urmator in Liga 1.

Dupa victoria cu 2-1 din prima mansa, Timisoara a castigat cu 3-1 si returul ce a avut loc in localitatea Siria, din apropierea Aradului.

Aradenii au avut un start excelent de meci si au deschis scorul in minutul 5, prin Curtuius, care a trimis in poarta o reluare cu capul a lui Adrian Petre.

Formatia lui Ionut Popa a intors insa imediat rezultatul, prin Cristian Barbut (17) si Octavian Draghici (21).

UTA a cazut dupa primirea celor doua goluri si nu s-a mai jucat mare lucru pana la final.

Ultimul gol a fost marcat in minutul 88, Henrique punctand pentru Timisoara cu un lob peste portar.

In urma acestui rezultat, Timisoara va ramane si sezonul urmator in prima liga. Din Liga 2 au promovat Juventus Colentina si Sepsi Sfantu Gheorghe.

Din prima liga au retrogradat ASA Targu Mures si Pandurii Targu Jiu.

UTA - POLI TIMISOARA 1-3

90+3 - Final de meci!

88 - GOL TIMISOARA!!! Henrique inscrie cu un sut peste portar dupa o mare gafa in defensiva aradenilor!

87 - Schimbare Timisoara: Henrique intra in locul lui Draghici.

82 - Soljici vede cartonasul galben.

76 - Schimbare Timisoara: Doman intra in locul lui Mailat.

74 - UTA are un corner din partea stanga, ce ramane insa fara rezultat.

68 - Piccioni reia in bratele portarului dupa o centrare din partea dreapta.

67 - Schimbare Timisoara: Fucek intra in locul lui Croitoru.

61 - Schimbare UTA: Piccioni intra in locul lui Stratila.

56 - Jocul este intrerupt, Croitoru se resimte.

52 - Inceput de repriza echilibrat, UTA incearca sa forteze dar nu prea reuseste.

46 - Se reia jocul!

Schimbari UTA: Stahl si Copil intra in locul lui Valceanu si Tanase.

45 - Pauza!

40 - Stratila centreaza in bratele portarului din banda dreapta.

36 - Valceanu trimite in fata portii, dar nu este nimeni pentru a trimite balonul in poarta.

33 - Momente confuze pe teren, in care nicio echipa nu reuseste sa domine.

Info: UTA trebuie sa castige la doua goluri diferenta pentru a fi in prima liga.

22 - GOL TIMISOARA!!! Pasa peste apararea adversa, portarul Miron refuza sa iasa, iar Draghici, ramas singur, inscrie fara emotii!

Info: Timisoara e in Liga 1 la acest scor.

17 - GOL TIMISOARA!!! Barbut inscrie cu un sut din vole din centrul careului!

15 - Curtuius primeste in careu, insa sutul sau este blocat de Straton.

14 - Adili centreaza periculos, Scutaru respinge in corner.

10 - Adili vede si el cartonasul galben.

9 - Croitoru vede cartonasul galben.

Info: La acest scor, UTA e in prima liga!

5 - GOL UTA!!! Adrian Petre trimite o lovitura de cap din sase metri, iar mingea este impinsa in poarta de Curtuius!