Remiza nebuna intre Steaua si CFR Cluj

Sambata, 10 Decembrie 2011, ora 21:51
11185 citiri

Steaua si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea jucata sambata seara in ultima etapa a turului Ligii 1.

In fata a 30.000 de spectatori, Steaua si CFR Cluj au oferit un meci de-a dreptul nebun, cu trei bare, doua cartonase rosii si numeroase cartonase galbene.

Partida de pe National Arena a fost dominata aproape in totalitate de Steaua, care s-a intrecut in ratari, dar poate da vina si pe ghinion pentru ca n-a obtinut toate cele trei puncte.

Inceputul de partida le-a apartinut "ros-albastrilor", care au fost la pas sa inscrie prin Geraldo si Rusescu, dar si la bara transversala a lui Prepelita, din minutul 9.

Contrar cursului jocului, CFR Cluj a fost cea care a deschis scorul, in minutul 16. Fostul atacant al Stelei, Pantelis Kapetanos, a marcat cu capul, din 8 metri, dupa o centrare a lui Sougou.

Din acel moment si pana la pauza, CFR Cluj abia a mai trecut mijlocul terenului si doar ghinionul a facut ca Steaua sa nu egaleze: Rusescu si Prepelita au lovit din nou bara, in timp ce Bourceanu a trimis gresit dintr-o pozitie ideala.

Dupa pauza, Steaua a continuat sa atace, insa fara mari ocazii. Asta pana in teren si-au facut aparitia fratii Costea.

In minutul 75, la patru minute dupa ce i-a luat locul lui Prepelita, Mihai Costea a restabilit egalitate, cu o executie superba, de la marginea careului.

La patru minute dupa, Florin Costea a reluat si el spectaculos din foarfeca, insa de aceasta data Beto a fost la post si a retinut.

Final nebun

Sfarsitul partidei a fost marcat de Cristi Balaj, care a eliminat doi jucatori ai clujenilor, Gabi Muresan si Weldon, pentru proteste.

Apoi, in prelungirile meciului, Balaj i-a acordat al doilea cartonas galben lui Ricardo Cadu, insa fundasul portughez n-a fost trimis la cabine desi mai primise un galben in minutul 18!

In urma acestui rezultat, Steaua a facut 29 de puncte si ocupa locul 5 in clasamentul Ligii 1, in timp ce CFR Cluj a ajuns la 36 de puncte si a urcat pe primul loc.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Steaua si CFR Cluj, din ultima etapa a turului Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI

min.90+4 - Beto scoate cu varful degetelor o minge trimisa de Rusescu.

min.90+3 - Tatarusanu retine un sut slab al lui Ronny.

min.90+1 - Rusescu il faulteaza pe Beto si primeste cartonasul galben.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu 5 minute.

min.89 - Galben pentru Bicfalvi, pentru comportament nesportiv, dupa ce a incercat sa ridice cu forta un adversar de pe gazon.

min.88 - Beto scoate din nou, de data aceasta o minge trimisa cu capul de Iliev.

min.88 - Beto scoate cu greu un sut din lovitura libera al lui Rusescu.

min.87 - Schimbare la CFR Cluj: iese Sougou, intra Maftei.

INFO: Totul a pornit dupa ce Muresan a protestat pentru ca Balaj nu a fluierat un fault.

min.85 - Jucatorii lui CFR Cluj l-au inconjurat pe Balaj si ii cer explicatii.

min.85 - Balaj da afara doi jucatori de la CFR Cluj: Weldon si Muresan, eliminati pentru proteste.

min.82 - Schimbare si la CFR Cluj: iese Kapetanos, intra Weldon.

min.80 - Schimbare la Steaua: iese Nikolici, intra Bicfalvi.

min.79 - Florin Costea reia din foarfeca, insa de aceasta data Beto prinde mingea.

min.75 - GOOOL STEAUA !!! Mihai Costea inscrie un gol de kinograma, cu o semi-foarfeca de la marginea careului !!!

min.71 - Muta si Ilie Stan: iese Prepelita, intra Mihai Costea.

min.70 - Schimbare la CFR Cluj: iese Bastos, intra Ronny.

min.69 - Bourceanu trimite mult pe langa poarta oaspetilor.

min.67 - Tatarusanu scoate doua suturi bune ale lui Muresan, in prima faza, apoi Sougou.

min.65 - Tanase s-a ales cu un ochi umflat dupa ce-a fost lovit cu cotul, neintentionat, de Muresan.

min.63 - Beto retine fara probleme o minge trimisa cu capul de Rusescu.

min.62 - Beto trage de timp si vede cartonasul galben.

min.62 - De la 25 de metri, Rusescu trimite pe langa poarta clujenilor.

min.61 - Tatarusanu retine in doi timpi o centrere a lui Panin.

min.59 - Galben pentru Piccolo, pentru un fault la Nikolici.

min.57 - Schimbare la Steaua: iese Latovlevici, intra Florin Costea.

min.55 - Beto retine fara probleme un sut trimis de Rusescu de la 30 de metri.

min.54 - Galben pentru Bastos, dupa o intrare dura la Tanase.

min.52 - Prepelita trimite mult peste poarta de la vreo 30 de metri.

min.49 - Tatarusanu prinde un sut al lui Sougou.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - BARA STEAUA! Preplita trimite in bara de la 15 metri! A TREIA BARA A ROS-ALBASTRILOR IN ACEASTA REPRIZA!

min.45 - Pe un contraatac al Stelei, Rusescu ii strica o minge lui Tanase. Decarul stelistilor da cu pumnii in gazon!

min.45 - Un minut de prelungire pentru aceasta prima repriza.

min.45 - Tatarusanu retine fara probleme o centrare a lui Panin.

min.42 - Meciul si-a mai pierdut din ritm in aceste minute.

min.35 - Renan suteaza mult peste poarta lui Tatarusanu.

min.34 - BARA STEAUA! Brandan centreaza, Rusescu reia superb cu capul de la 15 metri, insa minge loveste stalpul din partea dreapta a portii lui Beto!

min.33 - Geraldo il faulteaza din spate pe Bastos si vede un cartonas galben.

min.27 - Latovlevici opreste un contraatac periculos al clujenilor.

min.26 - Nikolici il impinge pe Panin si primeste cartonasul galben.

min.25 - Din pozitie ideala, Bourceanu trimite mult peste poarta lui Beto. Stelistii se intre in ratari.

min.18 - Cartonas galben pentru Cadu, dupa un fault la Rusescu.

min.17 - URIASA RATARE A STELEI! Tanase centreaza perfect pentru Rusescu, insa eroul meciului cu Dinamo trage peste poarta din 6 metri!

min.16 - GOOOL CFR CLUJ !!! Kapetanos inscrie cu capul din 10 metri, dupa o centrare a lui Sougou !!!

min.15 - Rusescu nu ajunge la o centrare a lui Nikolici si iroseste o buna oportunitate de a deschide scorul.

min.11 - Geraldo trece milimetric pe sub o centrare a lui Brandan.

min.10 - Muresan primeste cartonasul galben, dupa un fault la Tanase.

min.9 - BARA STEAUA! Prepelita trimite de la 20 de metri in bara transversala a portii lui Beto! Superb sutul ex-craioveanului!

min.5 - Brandan isi bate joc de o lovitura libera dintr-o pozitie foarta buna.

min.1 - Cadu e la un pas sa piarda mingea si sa-l lase singur cu Beto pe Rusescu.

ora 20:00 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Intalnirea se joaca pe National Arena din Bucuresti.

INFO: Steaua a anuntat ca a vandut peste 40.000 de bilete pentru acest meci.

INFO: Inaintea acestei etape, Steaua ocupa locul 4 in clasamentul Ligii 1, cu 28 de puncte, in timp ce CFR Cluj se afla pe pozitia a 2-a, cu 35 de puncte.

ECHIPELE:

STEAUA: Tatarusanu - Emeghara, Iliev, Geraldo, Latovlevici - Prepelita, Bourceanu, Brandan, Tanase - Rusescu, Nikolici.

Rezerve: Stanca, Lupu, Galamaz, Bicfalvi, Rosu, F. Costea, M. Costea.

Antrenor: Ilie Stan.

CFR CLUJ: Beto - Panin, Cadu, Piccolo, Camora - Peralta, Muresan, Renan - Sougou, Kapetanos, Bastos.

Rezerve: Minca, Lion, Maftei, Celestino, Hora, Ronny, Weldon.

Antrenor: Jorge Costa.

Arbitru: Cristi Balaj.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#Steaua egal CFR Cluj, #Steaua remiza CFR Cluj, #LIVE Steaua CFR Cluj, #Steaua CFR Liga 1, #Steaua CFR etapa 17 , #meciuri