Steaua a castigat greu cu Ceahlaul

Joi, 10 Mai 2012, ora 23:20
5950 citiri
Martinovici, din nou eroul Stelei

Steaua a castigat greu, scor 1-0, intalnirea disputata joi seara, pe teren propriu, cu Ceahlaul Piatra Neamt, in etapa a 31-a a Ligii 1.

Fara o multime dintre titulari, Mihai Stoichita, in ziua in care a implinit 58 de ani, a inceput meciul cu Ceahlaul cu cinci fundasi centrali in primul 11 si Steaua a avut mult de suferit la constructie.

Dupa o prima repriza lipsita de ocazii, in care Steaua a presat, dar fara a-si crea ocazii mari, tehnicianul Stelei l-a aruncat in lupta, in repriza a doua, pe Rusescu si sansele la poarta lui Jovici au inceput sa apara.

De altfel, la prima mare ocazie a reprizei secunde, trupa din Bulevardul Ghencea a deschis scorul prin Martinovici, In minutul 61, fundasul dreapta a punctat cu un sut de la 12 metri, dupa o actiune a lui Chiriches.

Dupa primirea golului, oaspetii au iesit la joc si meciul a capatat mai multa culoare. Badescu a fost la un pas de egalare in minutul 72, iar Nikolici, un minut mai tarziu, a ratat si el dintr-o pozitie favorabila.

Nu s-a mai inscris si, astfel, partida s-a terminat cu victoria Stelei, care urca pe locul 3 in clasamentul Ligii 1, cu 59 de puncte, la doua puncte distanta de echipele aflate pe primul loc, FC Vaslui si CFR Cluj.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Steaua si Ceahlaul Piatra Neamt, din etapa a 31-a a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL MECIULUI

min.90+3 - Ultima schimbare la Steaua: iese Tanase, intra Matei, revenit dupa o lunga accidentare.

min.90+2 - Asalt al nemtenilor la poarta lui Tatarusanu. Toti stelistii, in propriul careu.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu trei minute.

min.90 - Tanase centreaza din partea stanga, insa Rusescu greseste preluarea.

min.89 - Stana il loveste intentionat cu piciorul in cap pe Martinovici, dar scapa nesanctionat.

min.86 - Tanase suteaza magnific de la 30 de minute si numai o interventie de zile mari a lui Jovici salveaza un gol fantastic.

min.85 - Schimbare la Steaua: iese Tatu, intra Nastasie.

min.84 - Mare ocazie a nemtenilor la o centrare a lui Stana.

min.80 - Tanase trimite un sut-centrare complet gresit.

min.73 - Nikolici scapa singur cu Jovici, dar e inchis excelent de portarul oaspetilor, care salveaza excelent intr-o faza foarte periculoasa.

min.72 - Badescu rateaza o ocazie uriasa! Centrare buna din dreapta a lui Stana, iar atacantul nemtenilor trimite imprecis cu capul dintr-o pozitie usoara!

min.70 - Tatu ii paseaza bine lui Rusescu, insa acesta aluneca intr-o pozitie buna si Steaua rateaza o buna ocazie de a majora scorul.

min.69 - Rusescu trimite mult peste poarta lui Jovici.

min.67 - Iliev se resimte dupa un contact cu Achim.

min.61 - GOOOL STEAUA !!! Chiriches centreaza din partea dreapta, iar Martinovici inscrie cu un sut din 12 metri !!!

min.57 - Schimbare la Ceahlaul: intra Badescu, iese Muscalu.

min.55 - Schimbare la Steaua: iese Gardos, intra Rusescu.

min.53 - Gardos trimite mult peste poarta de la 30 de metri.

min.46 - Tatarusanu respinge un sut al lui Dumitras.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.44 - Parvulescu centreaza complet aiurea din partea stanga.

min.39 - Nikolici suteaza de la marginea careului pe langa vinclul portii adverse.

min.37 - Nikolici primeste in careu de la Tanase, suteaza, dar mingea e blocata si retinuta cu usurinta de Jovici.

min.35 - Tanase primeste cartonasul galben dupa un fault la mijlocul careului.

min.31 - Nikolici cade in careu, cere penalti, insa arbitrul Paul Unimatan nu acorda nimic.

min.30 - Jovici prinde un sut de la distanta al lui Chiriches.

min.23 - Tatarusanu respinge un sut bun al lui Stana.

min.20 - Parvulescu trimite mult peste poarta oaspetilor dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.16 - Golubovici ii ia fata lui Geraldo si trimite din prima peste poarta aparata de Tatarusanu.

min.13 - Jovici scoate cu un plonjon spectaculos o minge trimisa bine de Tanase.

INFO: Mihai Stoichita implineste azi varsta de 58 de ani.

min.11 - Martinovici trimite cu capul peste poarta, dintr-o centrare a lui Radut.

min.9 - Parvulescu trimite mult pe langa poarta oaspetilor.

INFO: In tribunele stadionului din Bulevardul Ghencea sunt aproximativ 5.000 de spectatori.

min.3 - O mare ocazie pentru Nikolici, care patrunde in careu si, din partea stanga, trimite paralel cu poarta.

ora 21:30 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Multe absente importante la Steaua: Tibi Balan, Chipciu, Bourceanu, Latovlevici si Bicfalvi.

INFO: Inaintea acestui meci, Steaua ocupa locul 5 in clasamentul Ligii 1, cu 56 de puncte, in timp ce nemtenii sunt pe locul 10, cu 39 de puncte.

INFO: In tur, la Piatra Neamt, intr-un meci disputat pe 20 noiembrie 2011, nemtenii s-au impus cu 1-0, dupa un gol al lui Stana (min.51).

ECHIPELE:

STEAUA: Tatarusanu - Martinovici, Iliev, Geraldo, Parvulescu - Gardos, Chiriches - Tatu, Radut, Tanase - Nikolici.

Antrenor: Mihai Stoichita.

CEAHLAUL: Jovici - Dumitras, Ichim, Cazan, Vitelaru - Achim, Monroy - Muscalu, Onciu, Stana - Golubovici.

Antrenor: Costel Enache.

Arbitru: Paul Unimatan.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Steaua castigat meci Ceahlaul, #Steaua victorie Ceahlaul, #LIVE Steaua Ceahlaul, #Steaua Ceahlaul etapa 31 , #meciuri