Steaua a invins Astra dupa un meci nerecomandat cardiacilor!

Sambata, 28 Iulie 2012, ora 23:10
13999 citiri

Steaua s-a impus cu 4-3 la Astra Ploiesti, intr-un meci disputat sambata seara in cadrul etapei a doua a Ligii 1.

Astra si Steaua au oferit un meci de-a dreptul senzational la Ploiesti, un meci cu sapte goluri si multe rasturnari de scor.

Reghecampf l-a ascultat pe Becali si a folosit primul "11" dorit de acesta, insa primul gol al partidei a fost marcat de gazde, in minutul 11. Enache a inscris dupa ce cu cateva secunde inainte Morais a luat la tinta bara transversala a portii aparate de Tatarusanu.

Avantajul gruparii antrenate de Bogdan Stelea a durat insa doar 8 minute, pentru ca Tanase a marcat cu un sut din prima, dupa o centrare buna din partea dreapta a lui Martinovici.

Peste alte doua minute, Steaua avea sa treaca in avantaj. Martinovici a reluat excelent cu capul un corner executat de Bourceanu.

Gazdele n-au abandonat lupta si au intrat la pauza la egalitate. Acelasi Enache a marcat, tot dupa o faza a lui Morais.

Si la nici doua minute de la inceperea mitanului secund rolurile s-au inversat, iar Morais a finalizat o centrare a lui Enache pentru un surprinzator 3-2.

Cu cutitul deasupra capului, Reghecampf a facut o mutare disperata, trimitandu-l pe Rocha in locul lui Martinovici. Si s-a dovedit inspirat!

In minutul 62, Rusescu a trecut de un adversar si a restabilit egalitatea cu un sut la coltul lung.

Peste cinci minute, nou-intratul Rocha avea sa aduca victoria Stelei cu un sut din apropiere, venit ca urmare a unei centrari bune a lui Tanase.

Steaua nu impresioneaza, dar, dupa doua etape, are maxim de puncte. De partea cealalta, Astra ramane cu cele trei puncte obtinute in prima runda.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Astra Ploiesti si Steaua, din etapa a doua a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+3 - Melinte trimite cu capul putin pe langa poarta lui Tatarusanu.

min.90+3 - Galben si pentru Filip.

min.90+2 - Rusescu scapa singur cu Lung, insa trage mult peste poarta.

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.89 - Galben pentru Chipciu.

min.86 - Lung scoate bine un sut puternic al lui Rusescu dintr-o lovitura libera de la 18 metri.

min.80 - Enache primeste si el cartonasul galben.

min.77 - Barboianu il faulteaza pe Chipciu si vede cartonasul galben.

min.75 - O ultima schimbare si la Astra: Iese Takayuki, intra Budescu.

min.73 - Schimbare la Steaua: iese Nikolici, intra Dumitras.

min.71 - Cartonas galben pentru Gardos.

min.67 - GOOOL STEAUA !!! Tanase centreaza pentru Rocha, iar brazilianul preia calm pe piept si-l invinge pe Lung !!!

min.66 - Dubla schimbare la Astra: ies Ivanovski si Ben Djemia, intra Melinte si Yahaya.

min.62 - GOOOL STEAUA !!! Rusescu trece de un jucator al Astrei si il invinge pe Lung cu un sut la coltul lung !!!

min.55 - Schimbare la Steaua: iese Martinovici, intra Rocha.

min.52 - Galben pentru Morais, dupa o tinere la Chipciu.

min.47 - GOOOL ASTRA !!! Morais finalizeaza o centrare a lui Enache !!!

min.46 - Schimbare la Steaua: intra Filip, iese Lupu.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.44 - Fundasii ploiesteni resping o centrare in forta a lui Lupu.

min.39 - Chipciu inscrie, insa fanionul era ridicat!

min.38 - GOOL ASTRA !!! Enache reuseste 'dubla' la o centrare din partea stanga a lui Morais !!!

min.37 - Gaman se arunca la sacrificiu si blocheaza un sut periculos al lui Tanase! Mare ocazie pentru Steaua!

min.33 - Tatarusanu prinde sutul lui Morais.

min.23 - Lung retine sutul lui Rusescu.

min.21 - GOOOL STEAUA !!! Martinovici marcheaza cu capul in urma unui corner executat de Bourceanu !!!

min.19 - GOOOL STEAUA !!! Tanase inscrie cu un sut din prima, dupa o centrare din dreapta a lui Martinovici !!!

min.18 - Lung se intinde si respinge o minge trimisa inselator de Tanase.

min.17 - Lupu vede primul cartonas galben al partidei.

min.14 - Astra trece pe langa golul doi la o centrare din partea dreapta, care trece insa pe langa poarta aparata de Tatarusanu.

min.11 - GOOOL ASTRA !!! Enache marcheaza dupa ce mingea a lovit bara transversala la un sut al lui Morais !!!

min.6 - Lung scoate de la vinclu o lovitura libera executata de Martinovici.

min.4 - Fundasii ploiestenilor blocheaza o actiune periculoasa a stelistilor, incheiata cu un sut al lui Lupu.

ora 21:15 - INCEPUTUL PRIMEI REPRIZE

INFO: Partida se joaca la Ploiesti si e transmisa in direct la TV de Dolce Sport.

ECHIPELE:

ASTRA: Lung - Barboianu, Gaman, Ben Youssef, Ben Djemia - Enache, Takayuki, Muresan, Morais - Fatai, Ivanovski.

Antrenor: Bogdan Stelea.

STEAUA: Tatarusanu - Martinovici, Chiriches, Gardos, Lupu - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu, Tanase - Nikolici.

Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Arbitru: Sebastian Coltescu.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Steaua castigat teren Astra, #Steaua invins Astra Ploiesti, #LIVE Astra Steaua, #Astra Steaua etapa 2, #Astra Steaua Liga 1 , #meciuri