Liga 1: Steaua invinge CSU Craiova dupa un meci spectaculos

de Cristian Soitu
Sambata, 02 August 2014, ora 22:50

Steaua a castigat fara probleme meciul cu CSU Craiova, din etapa a doua a Ligii 1, cu scorul 3-1.

Cu o echipa de start in care nu s-au regasit nume precum Tanase, Chipciu sau Keseru, Steaua a inceput ca din tun meciul disputat in Ghencea fara spectatori.

Adi Popa a fructificat excelent o greseala a lui Nuno Rocha si a facut 1-0 dupa doar trei minute, cu un sut puternic la care Brac nu a putut interveni.

Oltenii au avut si ei o sansa mare in prima repriza, in minutul 9, cand Parvulescu a scos de pe linie o minge pe care scria gol. Oltenii au cerut gol, insa reluarile au demonstrat ca mingea nu a intrat cu intreaga circumferinta in plasa.

Steaua a continuat sa domine, a avut o posesie covarsitoare, insa Brac a intervenit bine in fata lui Iancu si Latovlevici.

Portarul sarb nu a mai putut face nimic in minutul 34, cand Sanmartean a inscris superb din lovitura libera de la 22 de metri, cu un sut ce a trimis mingea sub bara.

Trupa lui Galca a continuat sa domine si in partea secunda, dar sutul lui Parvulescu din minutul 61 s-a dus milimetric pe langa poarta.

CSU a riscat mai mult pe final de meci si a avut o noua sansa de a marca in minutul 71, cand Arlauskis a scos din vinclu un sut bun al lui Ferfelea.

Finalul meciului a avut-o pe Steaua in ofensiva, iar scorul a fost majorat in prelungiri de Varela, care a reluat in plasa o centrare perfecta a lui Sanmartean.

Totusi, oltenii au punctat si ei o data, cu cateva secunde inainte de final, prin pustiul Ivan, care l-a invins pe Arlauskis cu un sut la coltul lung.

Dupa doua runde, Steaua are sase puncte, in timp ce CSU Craiova ramane cu unul singur.

STEAUA - CSU Craiova 3-1

90+4 - Final de meci!

90+3 - GOL CSU Craiova! Ivan inscrie cu un sut la coltul lung dupa o eroare a lui Rapa.

90+3 - GOL STEAUA! Varela inscrie din fata portii dupa o centrare perfecta a lui Sanmartean.

90 - Trei minute suplimentare.

89 - Contraatac pentru oaspeti, dar Curelea reia cu capul peste poarta din sapte metri.

88 - Final linistit de meci in Ghencea, cu Steaua la timona.

84 - Schimbare CSU: Herghelegiu intra in locul lui Baluta.

82 - Schimbare CSU: Ivan intra in locul lui Rocha.

81 - Ce ocazie!!! Tanase primeste bine in centrul careului, dar sutul sau e respins de Brac!

81 - Arlauskis vede cartonasul galben pentru trageri de timp.

80 - Baluta vede cartonasul galben.

78 - Tanase trage in zid din lovitura libera de la 18 metri.

77 - Kay vede cartonasul galben pentru un fault la marginea careului.

74 - Schimbare Steaua: Keseru intra in locul lui Iancu.

71 - Ce ocazie!!! Arlauskis scoate din vinclu un sut pe care scria gol trimis de Ferfelea din lovitura libera.

70 - Prepelita vede cartonasul galben.

69 - Schimbare Steaua: Chipciu intra in locul lui Stanciu.

68 - Arlauskis are o iesire nervoasa la adresa unui tusier care a acordat corner pentru CSU.

65 - Stanciu trage pe langa poarta de la 25 de metri.

63 - Schimbare Steaua: Tanase intra in locul lui Parvulescu.

61 - Ce ocazie!!! Contraatac fulgerator al Stelei, Parvulescu trage spectaculos din prima, mingea trece milimetric pe langa bara!

60 - Schimbare CSU: Neacsa intra in locul lui Bancu.

57 - Bancu trage peste poarta din 16 metri.

55 - Steaua domina si startul partii secunde, oltenii nu au vlaga.

52 - Popa are sansa unui contraatac, dar este deposedat.

49 - Iancu trage peste poarta din lovitura libera de la 30 de metri.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Rapa vede cartonasul galben pentru un fault la marginea careului.

43 - Stanciu patrunde periculos in careu, dar isi prelungeste prea mult mingea.

40 - Bancu vede cartonasul galben.

38 - Ce ocazie!!! Iancu trage bine lovitura libera de la 30 de metri, lateral dreapta, insa Brac scoate!

34 - GOL STEAUA! Sanmartean inscrie cu un sut fabulos din lovitura libera de la 22 de metri, ce trimite mingea sub bara!

32 - Ferfelea suteaza mult peste poarta de la 28 de metri.

30 - Frasinescu trage puternic de la 30 de metri, imngea e deviata in corner.

26 - Ocazie mare pentru Steaua! Latovlevici trage puternic de la 30 de metri, mingea e deviata de Kay, insa Brac scoate cu un ultim efort.

25 - Actiune frumoasa de atac a Stelei, cu pase din prima, dar sutul lui Stanciu e deviat in corner.

22 - Baluta trage cu efect, Arlauskis retine.

20 - Prepelita suteaza mult peste poarta de la 30 de metri.

19 - Latovlevici are un conflict cu Baluta dupa o intrare dura.

16 - Nuno Rocha trage slab din 14 metri in bratele lui Arlauskis.

14 - Iancu bate o lovitura libera de la 30 de metri, Varela nu reuseste sa trimita spre poarta.

12 - Stanciu se descurca bine in marginea careului, insa sutul sau e deviat in corner.

10 - Ce ocazie!!! Iancu ramane singur cu portarul, dar Brac respinge sutul sau din sase metri.

9 - Ce ocazie!!! Corner pentru oaspeti, apararea Stelei e derutata, Arlauskis e batut, insa Parvulescu respinge de pe linie.

6 - Pasa in partea stanga pentru Parvulescu, dar acesta nu ajunge la minge si Steaua iroseste un atac promitator.

3 - GOL STEAUA! Adi Popa recupereaza o minge la 30 de metri de poarta adversa, dribleaza doi jucatori si trage cu sete pe centrul portii din 12 metri!

2 - CSU Craiova pleaca pe contraatac, dar Varela intervine bine in fata lui Curelea.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:00 si este televizat de Look TV.

STEAUA:
Arlauskis - Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepelita, Sanmartean - Ad. Popa, Stanciu, Parvulescu - Iancu.
Rezerve: Cojocaru, Chipciu, Tanase, Neagu, Keseru, Aldea, Valceanu

CSU Craiova: Brac - Achim, Frasinescu, Kay, Vatajelu - Madson, Rocha - Baluta, Ferfelea, Bancu - Curelea
Rezerve: Straton, Acka, Velcovici, Neacsa, Ivan, Herghelegiu, Dananae

In prima etapa, Steaua a invins Rapid, iar CSU Craiova a remizat cu Pandurii Targu Jiu.

Partida se disputa in Ghencea, fara spectatori.

CSU Craiova nu va putea conta in aceasta partida pe Mateiu si Plesan, ambii accidentati.