Steaua, victorie la scor cu Medias. Noua "perla" din Ghencea, gol la debutul in Liga 1

Sambata, 15 Martie 2014, ora 22:05
8052 citiri

Steaua a obtinut o noua victorie in Liga 1, campioana trecand fara probleme de Gaz Metan Medias, scor 3-0, in etapa cu numarul 23.

Surpriza lui Reghecampf se numeste Robert Valceanu, un pusti in varsta de 16 ani care a debutat in prima divizie cu un gol de zile mari, din lovitura libera.

Campioana si-a continuat marsul triumfal spre un nou titlu cu o evolutie extrem de atractiva, din punct de vedere al spectatorilor, pe teren propriu, cu Gaz Metan Medias.

Keseru, titularizat in premiera de Reghecampf, a avut prima ocazie in minutul 2, pentru ca 10 minute mai tarziu sa deschida scorul cu un sut plasat, din interiorul careului.

Acelasi Keseru, secondat de Piovaccari si Gabi Iancu, s-au intrecut in ratari pana la pauza.

Oaspetii, care nu au pus probleme mari la poarta lui Tatarusanu, au parut mai decisi in debutul partii secunde, Bawab irosind o buna oportunitate.

Italianul Piovaccari, revenit si el intre titulari dupa o buna bucata de timp, a dublat avantajul "ros-albastrilor" in minutul 66.

Pe final de meci Laurentiu Reghecampf l-a introdus in teren pe pustiul Robert Valceanu, un tanar mijlocas promovat de la echipa Under 17 in care tehnicianul are mare incredere.

Valceanu s-a facut rapit remarcat cu un dribling de mare efect, insa si-a facut un cadou superb la debutul in Liga 1 in prelungiri, cand a transformat impecabil o lovitura libera de la 18 metri.

Steaua a obtinut victoria fara mari probleme si asteapta derbiul dintre Astra si Petrolul de duminica pentru a afla daca se distanteaza in fruntea clasamentului.

Intalnirea dintre Steaua si Gaz Metan a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+4 FINAL DE MECI!!!

Min.90+4 Adi popa acuza o accidentare dupa ce s-a ciocnit de Buzean.

Min.90+2 GOOOOOL STEAUA!!! Robert Valceanu, pustiul de 16 ani al Stelei, transforma impecabil o lovitura libera de la 18 metri!

Min.90+1 Apara Tatarusanu inca o data, de aceasta data in fata lui Markus.

Min.87 Suteaza Parvulescu din alergare, Plesca scoate greu in corner!

Min.85 Ocazie uriasa pentru Medias! Florin Dan tasneste spre poarta gazdelor, suteaza din cadere, dar Tatarusanu retine!

Min.82 Valceanu suteaza de la marginea careului si trimite putin peste transversala.

Min.77 Schimbare Steaua: Pustiul Valceanu intra in locul lui Sanmartean.

Min.75 Schimbare Medias: Llullaku este si el aruncat in lupta.

Min.74 Parvulescu centreaza bine pentru Piovaccari, dar italianul incearca o reluare pretentioasa.

min.71 Plesca intervine exceptional in fata lui Varela si Prepelita!

Min.70 Schimbare Medias: Markus intra in locul lui Vitinho.

Min.68 Pasa superba a lui Sanmartean pentru Adi Popa, dar acesta rateaza preluarea.

Min.66 GOOOL STEAUA!!! Piovaccari inscrie cu un sut plasat de la marginea careului!

Min.65 Schimbare Steaua: Parvulescu intra in locul lui Keseru.

Min.61 Piovaccari suteaza puternic de la distanta, Plesca retine in doi timpi.

Min.60 Ocazie mare pentru Medias, dar Bawab nu-l poate invinge pe Tatarusanu.

Min.58 Schimbare Medias: Florin Dan intra in locul lui Todea.

Min.55 Schimbare Steaua: Prepelita intra in locul lui Iancu.

Min.51 Szukala reia peste poarta din centrarea lui Sanmartean.

Min.48 Campioana este cea care controleaza jocul si in aceasta parte secunda.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!

__________________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE!

Min.44 Keseru suteaza de la 30 de metri, insa trimite slab.

Min.41 Ne indreptam spre pauza.

Min.34 Incearca si Bawab un sut, dar Tatarusanu este la post.

Min.30 Ce ocazie! Piovaccari ramane singur cu Plesca, dar suteaza in portarul Gazului!

Min.27 Lansare superba a lui Iancu pentru Piovaccari, insa italianul finalizeaza cu un sut in plasa laterala.

Min.23 "Foarfeca" a lui Piovaccari, balonul este deviat in corner.

Min.21 Tatarusanu retine sutul lui Todea.

Min.19 Sut al lui Iancu, in bratele lui Plesca insa.

Min.17 Ocazie uriasa pentru Steaua! Keseru isi face mingea pentru sut la marginea careului, dar trimite slab si Plesca respinge!

Min.15 Inca o sansa buna pentru gazde, dar Piovaccari trimite pe langa poarta.

Min.13 GOOOL STEAUA!!! Keseru deschide scorul in Ghencea din pasa lui Adi Popa!

Min.2 Faza buna de atac a Stelei, cu Varela pasand bine pentru Keseru. Sutul acestuia a fost deviat iar Plesca retine usor.

INFO: Aproximativ 8.000 de spectatori in tribunele arenei din Ghencea.

Min.1 Incepe partida!

Echipele de start

STEAUA: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii (cpt), Sanmartean - Popa, Keseru, Iancu - Piovaccari.

Rezerve: Nita - Rapa, Prepelita, Pirvulescu, Gradinaru, Radut, Valceanu.

MEDIAS: Plesca - Trtovac, Frasinescu, Muth, Buzean - Tahar, Todea - Al. Munteanu, Bawab, C. Petre - Vitinho

Rezerve: Greab, Llullaku, R. Avram, R. Zaharia, Fl. Dan, Mach, Markus

INFO: La TV partida poate fi urmarita pe postul DigiSport.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Steaua Medias Liga 1, #Liga 1 meciuri, #Liga 1 rezultate, #Steaua liga 1 rezultate , #meciuri