Steaua pierde in ultima secunda cu Astra Giurgiu

de Cristian Soitu
Duminica, 11 Decembrie 2016, ora 20:55

Steaua a fost invinsa de Astra in deplasarea de la Giurgiu, scor 0-1, in etapa a 20-a din Liga 1.

Fara Alibec, lasat in afara lotului, dar cu Marius Sumudica pe banca, Astra a incercat o tactica defensiva, parand ca se multumeste si cu un rezultat de egalitate.

Ritmul a fost anost, iar prima ocazie a venit tarziu, cand Florin Lovin a sutat din 15 metri, dar Nita a intervenit fenomenal.

Cateva minute mai tarziu, Steaua a oferit raspunsul, iar Ovidiu Popescu a sutat in bara laterala.

Dupa 45 de minute de joc foarte slab, cei doi antrenori au mutat la pauza. Steaua i-a introdus pe Enache si Achim, iar Sumudica pe Daniel Niculae.

Jocul s-a mai inviorat dupa pauza, iar Steaua a mai tintit o data bara, prin Golubovici. Bosniacul s-a si facut de ras spre final, cand a dat pe langa minge cu poarta goala.

De partea cealalta, Astra a avut o noua sansa mare, insa Nita l-a blocat excelent pe Sapunaru.

Cu cinci minute inainte de final, Tamas a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat. E a doua eliminare in doar trei zile pentru Tamas.

Golul victoriei a venit abia in ultima secunda, dupa ce Budescu l-a invins pe Nita pe contraatac!

Dupa acest rezultat, Steaua pierde prima pozitie in Liga 1 si poate cobori pe trei daca Viitorul va invinge la Chiajna.

Etapa urmatoare, Steaua va intalni ACS Poli Timisoara, iar Astra se va duela cu Gaz Metan Medias.

ASTRA - STEAUA 1-0

90+3 - Final de meci!

90+3 - Budescu scapa pe contraatac si inscrie la ultima faza!

89 - Nita il blocheaza excelent pe Daniel Niculae, ramas singur cu portarul!

85 - Tamas vede al doilea cartonas galben si e eliminat!

82 - Ce ocazie!!! Adi Popa centreaza ideal in fata portii, dar Golubovici da pe langa minge incredibil!

77 - Steaua are posesia pe final, dar Astra e periculoasa pe contraatac.

73 - Daniel Niculae scapa singur cu portarul, dar Nita intervine.

70 - Enache trimite cu capul pe langa poarta dupa un corner.

70 - Daniel Niculae scapa singur cu portarul, dar e o oprit pentru un ofsaid.

64 - Schimbare Astra: Boubacar intra in locul lui Lovin.

62 - Achim reia cu capul peste poarta dintr-o pozitie ideala!

58 - Ce ocazie!!! Sapunaru reia bine cu capul, dar Nita respinge fenomenal!

57 - Bourceanu vede cartonasul galben!

56 - Ce sansa!! Golubovici suteaza in transversala din sase metri, pozitie ideala!

56 - Amorim scapa pe contraatac, dar se incurca in driblinguri si Steaua iroseste o sansa buna.

56 - Daniel Niculae suteaza din unghi in plasa laterala.

53 - Daniel Niculae vede cartonasul galben pentru simulare.

52 - Tamas vede cartonasul galben.

50 - Steaua joaca ceva mai bine in partea secunda, intrarea lui Achim a adus un plus.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Astra: Daniel Niculae intra in locul lui Seto.

46 - Schimbari Steaua: Achim si Enache intra in locul lui Moke si Boldrin.

45 - Pauza!

40 - Geraldo vede cartonasul galben.

37 - Boldrin bate un corner, dar stelistii faulteaza in atac.

34 - Ce ocazie!!! Nita scoate excelent de langa bara la un sut al lui Lovin!

31 - Astra are sansa unui contraatac, dar Bourceanu se repliaza bine.

28 - Sansa de gol pentru Steaua! Ovidiu Popescu suteaza in bara din opt metri!

27 - Joc foarte slab la Giurgiu, nu am avut inca nicio mare ocazie.

24 - Minge periculoasa spre Teixeira, dar Nita iese la marginea careului si il blocheaza excelent.

19 - Alexandru Stan face o cursa frumoasa, dar sutul sau e scos de langa bara in corner de Nita.

18 - Steaua a schimbat sistemul si joaca in 3-4-3.

16 - Golubovici suteaza mult pe langa poarta din centrul careului.

13 - Budescu suteaza pe langa poarta de la centrul terenului.

12 - Actiune prelungita in careul Stelei, Moke degajeaza la disperare si vicecampioana scapa cu fata curata.

7 - Momcilovici scapa in partea stanga, dar isi prelungeste prea mult mingea si se mai stinge un atac.

4 - Boldrin e mana moarta, a gresit trei mingi simple in primele patru minute.

2 - O prima actiune de atac a Stelei in careul advers, insa Boldrin greseste o pasa simpla.

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 19:00

Astra:
S. Lung - Al. Stan, Sapunaru, Geraldo, R. Alves, J. Morais - Al. Ionita, Seto, Lovin, Teixeira - Budescu

Rezerve: Gavrilas, D. Florea, Oros, Nicoara, Balaure, Boubacar, D. Niculae

Steaua: Nita - Ovidiu Popescu, Tamas, Tosca, Momcilovici - Bourceanu, Moke - Popa (cpt), Boldrin, De Amorim - Golubovici
Rezerve: Stancioiu - Simion, Man, Jakolis, AganovicI, Achim, Enache

Astra nu poate conta in aceasta partida pe Denis Alibec, iar Steaua nu ii poate folosi pe Pintilii, Tanase, Muniru si Filip.

Inaintea acestui meci, Steaua a coborat pe locul 2, cu 37 de puncte, iar Astra e pe 9, cu 23 de puncte.