Steaua, umilita de FC Brasov

Duminica, 06 Martie 2011, ora 21:50
8660 citiri

Steaua a pierdut clar, scor 0-3, intalnirea jucata duminica seara, pe teren propriu, cu FC Brasov, in etapa a 20-a a Ligii 1.

Pe o ninsoare abundenta, gruparea din Bulevardul Ghencea s-a facut de ras cu brasovenii, iar situatia la Steaua e din nou exploziva.

Pe cat pare de surprinzatoare, pe atat e de meritata victoria oaspetilor, care au avut cel putin o clasa peste stelisti.

Dupa un inceput anost de meci, lipsit de ocazii, trupa pregatita de portughezul Conceicao a deschis scorul prin Ionescu (minutul 30). Mijlocasul formatiei de sub Tampa a punctat cu lob superb, de la 18 metri, ce l-a lasat fara replica pe Tatarusanu.

Peste 4 minute, Tatarusanu avea sa scoata din nou mingea din plasa. De data aceasta a inscris Teixeira, un gol la fel de frumos ca primul.

A fost golul care l-a facut sa plece de la stadion pe Gigi Becali, care a lasat sa se inteleaga ca zilele lui Marius Lacatus la Steaua sunt numarate.

Dupa pauza, Steaua, cu Surdu si Nicolita in locul lui Dica si Burdujan, a iesit mai decisa de la cabine si a presat in cautarea unui gol, dar cei care au marcat au fost tot oaspetii, prin Oros (min.63), cu capul, dupa un corner.

Scorul putea deveni 4-0 in minutul 67, cand Viveiros a scapat singur spre poarta lui Tatarusanu, dar a fost oprit de Galamaz, care a fost eliminat de Alexandru Tudor.

Pana la final, tot oaspetii au mai trecut pe langa gol, insa n-au mai reusit sa-l invinga pe Tatarusanu. 0-3 scorul final al intalnirii dintre Steaua si Brasov, unul deloc drastic, dupa jocul prestat de cele doua formatii.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Steaua si FC Brasov, din etapa a 20-a a Ligii 1.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+5 - FINALUL INTALNIRII !!! Steaua - Brasov 0-3 !!!

min.90 - Partida va fi prelungita cu 5 minute.

min.90 - Bonfim il faulteaza in careu pe Chipciu, dar Tudor nu acorda nimic.

min.88 - Tatarusanu isi salveaza echipa de la primirea golului 4, la o faza la care Ilyes a scapat singur cu portarul "ros-albastrilor".

min.87 - Marc boxeaza o centrare a lui Tanase.

min.86 - Tanase incearca sa-l lobeze pe Marc de la mare distanta, dar goalkeeperul brasovenilor e pe faza si retine.

min.83 - Ultima schimbare la oaspeti: iese Teixeira, intra Stanga.

min.78 - Marc pareaza sutul lui Tanase.

min.78 - Gardos il deposedeaza excelent pe Chipciu.

min.76 - Brandan suteaza putin pe langa poarta aparata de Marc.

min.72 - Tudor a intrerupt meciul, pentru ca liniile terenului sa fie retrasate.

min.70 - Ultima schimbare la Steaua: iese Ricardo, intra Gardos.

min.68 - Schimbare la oaspeti: iese Viveiros, intra Nastasie.

INFO: Spectatorii ii cer demsia lui Marius Lacatus.

min.67 - Cartonas rosu pentru Galamaz!

min.66 - Galamaz il faulteaza in calitate de ultim fundas pe Viveiros.

INFO: " Cred ca Lacatus pleaca, daca pierde", a spus Becali la GSP TV.

min.63 - GOOOL BRASOV !!! Oros marcheaza cu capul din 3 metri, dupa un corner !!!

min.60 - Schimbare si la Brasov: iese Cristescu, intra Majernik.

INFO: Din cauza ninsorii puternice, s-a schimbat mingea. Acum, meciul se disputa cu o minge portocalie.

min.55 - Marc are doua interventii salvatoare la doua centrari ale stelistilor.

min.50 - Steaua a inceput in forta repriza secunda, dar fara a avea vreo ocazie importanta.

min.46 - Dubla schimbare la Steaua: au iesit Burdujan si Dica, au intrat Surdu si Nicolita.

INFO: La pauza, Gigi Becali, care a plecat de la meci, a lasat sa se inteleaga ca Lacatus va pleca de la Steaua, daca va pierde intalnirea cu FC Brasov.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45- Tudor pune capat primei reprize.

min.45 - Marc retine o centrare a lui Brandan.

min.44 - Bonfim, aflat intr-o pozitie buna, rateaza o pasa si iroseste un bun atac al gazdelor.

INFO: Stelistii nu reusesc sa se apropie de poarta brasovenilor si sunt fluierati de proprii spectactori.

min.39 - Marc indeparteaza cu greu o centrare a lui Dica.

min.37 - Bilasco nu ajunge la o centrare a lui Brandan.

min.36 - Galben pentru Dica.

min.34 - GOOOL BRASOV !!! Teixeira il invinge pe Tatarusanu cu o "torpila" de la 22 de metri, care a lovit bara inainte de a intrat in poarta !!!

min.33- Brandan suteaza direct in peluza de la vreo 30 de metri.

INFO: Este cel de-al doilea gol marcat de Cristescu in acest sezon al Ligii 1.

min.30 - GOOOL BRASOV !!! Cristescu inscrie un gol de kinograma, cu un lob de la 18 metri !!!

min.30 - Marc retine mingea trimisa cu capul de Galamaz.

min.28 - Tatarusanu retine centrarea lui Viveiros.

min.24 - Burdujan greseste in momentul preluarii si e deposedat intr-o pozitie periculoasa.

min.21 - Gaucho suteaza slab in zidul format de jucatotiri stelisti.

min.20 - Geraldo primeste cartonasul galben si va lipsi etapa urmatoare.

min.20 - Ilyes e faultat din spate la 18 metri de Geraldo. Lovitura libera foarte periculoasa pentru FC Brasov.

min.19 - Teixeira, de la 11 metri, trimite pe langa poarta lui Tatarusanu.

min.17 - Tatarusanu are o interventie salvatoare la o centrare a lui Viveiros.

INFO: Un prim sfert de ora foarte slab, cu nicio ocazie de gol.

min.12 - Chipciu suteaza departe de poarta gazdelor.

min.7 - Tatarusanu iese din poarta si respinge.

min.5 - Geraldo plonjeaza si respinge din fata lui Viveiros.

INFO: Ninge abundent in Ghencea.

INCEPUTUL INTALNIRII

INFO: Inaintea acestui meci, Steaua ocupa locul 6 in clasamentul Ligii 1, cu 32 de puncte, in timp ce FC Brasov e pe pozitia a 12-a, cu 21 de puncte.

INFO: In tur, la Brasov, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

STEAUA: Tatarusanu - Bonfim, Galamaz, Geraldo, Brandan - Marinescu, Ricardo - Burdujan, Dica, Tanase - Bilasco;

Rezerve: Stanca, Emeghara, Gardos, Szekely, Radut, Nicolita, Surdu;

Antrenor: Marius Lacatus;

FC BRASOV: Marc - Rusu, Gaucho, Oros, Ionescu - Cristescu - Viveiros, Ilyes, Toloza, Teixeira - Chipciu;

Rezerve: Kacsa, Majernik, Voicu, Martinovici, Stanga, Hadnagy, Nastasie;

Antrenor: Antonio Conceicao;

Arbitri: Alexandru Tudor - Aurel Onita si Valentin Avram - Constantin Zotta.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Steaua Brasov LIVE text, #Steaua Brasov etapa 20, #Steaua Brasov Liga 1 , #meciuri