Vaslui castiga dramatic la Targu Mures

Miercuri, 02 Mai 2012, ora 19:55
1941 citiri

FC Vaslui s-a impus cu 3-2 in deplasarea jucata miercuri la Targu Mures, in etapa a 29-a a Ligii 1.

Moldovenii se intorc cu trei puncte mari de la Targu Mures, obtinute dupa un meci nerecomandat cardiacilor.

Deschiderea de scor s-a produs devreme, in minutul 11, cand Sanmartean l-a angajat excelent pe Wesley, iar golgheterul brazilian l-a invins pe Albut.

In minutul 39, oaspetii si-au dublat avantajul pe tabela de marcaj si meciul parea jucat. Temwanjera a fost cel care a inscris, dupa ce apararea trupei lui Sabau a respins in prima faza un sut al lui Wesley.

A urmat insa o revenire de zile mari a gazdelor. Mai intai, in minutul 44, Apostu a redus din handicap cu o lovitura de cap, pentru ca in minutul 60 un autogol al lui Farkas sa restabileasca egalitatea.

A fost din nou nevoie de Wesley pentru ca vasluienii sa treaca in avantaj. Brazilianul a reusit "dubla" in minutul 75 dintr-o centrare a lui Stanciu.

Finalul meciului a fost unul cu mare emotii pentru oaspeti, care s-au baricadat in aparare si au scapat cu mare noroc de gol.

3-2 si Vaslui urca pe locul 2 in clasamentul Ligii 1, cu 55 de puncte, la 3 puncte de prima clasata, CFR Cluj. De partea cealalta, Targu Mures ramane cu 31 de puncte, pe locul 14.

FCM Targu Mures: Albut - Nicu, Kirita (Homei '46), Ghionea, Sepsi, Szilagyi - Bujor, Ilyes, Dan (Cordos '63) - Astafei, Apostu (Bus '75).

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

FC Vaslui: Borjan - Papp, Constantin, Farkas, Paito - Costin, Anderson - Bello (Stanciu '67), Wesley, Sanmartean (Gladstone '79) - Temwanjera (Buhaescu '83).

Antrenor: Augusto Inacio.

Antrenor: Adrian Cojocaru.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...