Victorie mare pentru FC Vaslui

Duminica, 04 Martie 2012, ora 21:20
2404 citiri

FC Vaslui a castigat cu 2-1 intalnirea jucata duminica seara la Ploiesti, cu Petrolul, in etapa a 19-a a Ligii 1.

Vasluienii lui Augusto Inacio se intorc cu trei puncte pretioase de pe stadionul "Ilie Oana", puncte obtinute cu multa munca.

Primul gol al partidei a fost unul de-a dreptul fabulos si i-a apartinut lui Buhusi. In minutul 16, atacantul ploiestean l-a invins pe Borjan cu un sut superb din afara careului.

Egalarea gazdelor s-a produs dupa pauza, mai exact in minutul 63, prin Wesley, dupa un penalti obtinut de Milanov.

Golul victoriei a venit tarziu, in minutul 87, si a fost opera tanarului Stanciu. Mijlocasul de 18 ani a inscris un gol superb, cu un sut din unghi.

In urma acestei victorii, Vaslui a urcat pe locul 4 in clasamentul Ligii 1, cu 33 de puncte. De partea cealalta, Petrolul e pe pozitia a 14-a, cu 18 puncte

Petrolul: Gritti - Straut, Melinte, Bikana, Ben Djemia - Mustivar, Negru - Boudjemaa (Dumitru '69) - Oprita, Dina (Borza '59 / Roman '78), Buhusi.

Antrenor: Vivi Rachita.

Vaslui: Borjan - Milanov, Papp, Constantin, Paito - Costin (Stanciu '46), N'Doye - Adailton (Gheorghiu '76), Sanmartean, Wesley - Temwanjera (Bello '90+1).

Antrenor: Augusto Inacio.

Arbitru: Ovidiu Hategan.

Eșec în instanță pentru Cătălin Cherecheș. Primarul fugar a încercat să obțină anularea condamnării pentru luare de mită
Curtea de Apel Cluj a decis joi, 18 aprilie, că fostul primar din Baia Mare Cătălin Cherecheș rămâne în închisoare. Curtea de Apel a respins ca neîntemeiată contestaţia în care...
Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
#Vaslui victorie Petrolul Ploiesti, #Vaslui castigat Ploiesti Petrolul, #Petrolul Vaslui etapa 19, #Petrolul Vaslui Liga 1 , #meciuri