Etapa cu numarul 3 a Ligii 1 se incheie luni, odata cu disputarea ultimelor doua jocuri.
Iata meciurile de luni:
* Concordia Chiajna (9) vs. Universitatea Cluj Napoca (16) - ora 18.30 / LOOK TV
Arbitri: Radu Petrescu - Adrian Ghinguleac (ambii din Bucuresti) si Ioan Ciocanea (Sibiu). Rezerva: Dragos Istrate (Bucuresti)
Observator...
Etapa 2 a principalului nostru esichier fotbalistic, editia 2014/2015, se deschide in prima zi a lunii august cu doua jocuri, dupa cum urmeaza:
* Ceahlaul Piatra Neamt vs. ASA Tg. Mures - ora 18.30 / Look TV
Arbitri: Sebastian Coltescu (Craiova) - Florin Paunescu (Rm. Valcea) si Marius Marchidanu (Braila). Rezerva; Iulian Dima (Bucuresti)...
Etapa de start a primului nostru esichier fotbalistic, editia 2014/2015, continua sambata cu doua dispute interesante, polul atentiei fiind indreptat totusi spre Giulesti, la un derbi bucurestean cu parfum de istorie, chiar daca, acum, disproportionat valoric.
Iata ce se joaca azi:
* ASA Tg. Mures vs. Universitatea Cluj Napoca / ora 18.30...
Sezonul 2014/2015 al Ligii 1 incepe oficial vineri, zi in care sunt programate doua partide din etaoa 1.
Iata programul:
* Concordia Chiajna vs. Astra Giurgiu / ora 18.30 / Look TV
George Radulescu - Vasile Marinescu si Bogdan Gheorghe (toti din Bucuresti). Rezerva: Marian Balaci (Drobeta T.Severin)
Observator arbitri: Victor Berbecaru...
Liga Profesionista de Fotbal a stabilit programul sezonului 2014/2015.
Prima etapa din Liga 1 incepe in data de 25 iulie, turul urmand a se incheia pe 8 decembrie cu runda a 17-a. Returul incepe in data de 20 februarie, iar finalul de sezon este programat pe 28 mai 2015.
Fiecare etapa se va intinde, ca si pana acum, pe parcursul a patru...
Ultima runda a primei noastre scene fotbalistice, editia 2013/2014, isi trage miercuri cortina, urmand sa se decida si celelalte doua echipe care vor lua drumul esalonului secund alaturi de Corona si Vaslui (moldovenii urmare a neprimirii licentei pentru stagiunea viitoare).
* ACS Botosani (8) vs. Dinamo Bucuresti (4) - ora 18.00 / Dolce...
Runda de final a primei noastre scene fotbalistice, editia 2013/2014, are pe tablou marti trei partide oarecare, care nu mai pot influenta cei doi poli ai clasamentului, podiumul fiind deja batut in cuie, doar maine urmand sa se decida si celelalte doua echipe care vor lua drumul esalonului secund alaturi de Corona si Vaslui.
* Universitatea...
Runda cu numarul 32 a Ligii 1, antepenultima a stagiunii, isi trage cortina luni, odata cu disputarea ultimelor trei partide ramase pe tablou, doua avand implicatii majore pentru zona retrogradabila.
Iata programul:
* Corona Brasov (18) vs. Universitatea Cluj Napoca (14) - ora 18.30 / Digi Sport 1
Paul Unimatan (Zalau) - central; Iulian...
Etapa 30 a Ligii 1 continua sambata cu inca trei interesante dispute, capul de afis constituindu-l duelul de pe Bega, dintre banateni si "lupii galbeni".
Iata programul:
* SC Vaslui (5) vs. Pandurii Tg. Jiu (7) - ora 19.00 / Digi Sport 1
Adrian Illyes (Ploiesti) - central; Bogdan Velicu (Bucuresti) si Vasile Popescu (Buzau) - asistenti;...
Runda cu numarul 29 a primei noastre scene fotbalistice continua sambata cu doua dispute, dupa cum urmeaza:
* Otelul Galati (14) vs. Sageata Navodari (16) - ora 16.30 / Digi Sport 1
Marius Avram (Bucuresti) - central; Marius Nicoara (Baile Herculane) si Bogdan Gheorghe (Bucuresti) - asistenti; Florin Miron si Andrei Antonie (ambii...
Etapa cu numarul 26 continua sambata cu inca doua dispute, cea de pe Bega anuntandu-se cu o cota ridicata de interes, cata vreme gruparea banateana va da piept cu liderul confortabil al primei noastre scene fotbalistice.
Iata programul:
* FC Botosani (11) vs. Corona Brasov (18) - ora 15.30 / Dolce Sport 1
Adrian Illyes (Ploiesti) -...
Etapa cu numarul 25 a Ligi 1 isi se incheie luni, odata cu disputarea ultimilor trei de pe tablou, cu epilogul in Ghencea.
Iata programul complet al zilei:
* Universitatea Cluj-Napoca (15) vs. Gaz Metan Medias (8) - ora 18.30 / Digi Sport 1
Marius Avram (Bucuresti) - central; Valentin Avram (Bucuresti) si Alexandru Voda (Alba Iulia) -...
Runda cu numarul 25 a principalului esichier fotbalistic continua duminica, avand programata doua interesante dispute, cea de la Ploiesti, dintre "lupii galbeni" si "cainii rosii", putand fi considerata derbiul etapei.
Ceahlaul Piatra Neamt (9) vs. Astra Giurgiu (2) - ora 18.00 / Digi Sport 1
Adrian Comanescu (Ramnicu Valcea) - central;...
Etapa 23 din Liga 1 continua sambata cu inca doua jocuri, in ambele aparand si granzii Bucurestiului, Steaua, respectiv Dinamo.
Iata programul:
* Universitatea Cluj (16) vs. Dinamo Bucuresti (4) - ora 17.45 / Digi Sport 1
Adrian Comanescu (Rm. Valcea) central; Marius Nicoara (Baile Herculane) si Ciprian Dansa (Oradea) - asistenti; Catalin...
Etapa cu numarul 23 a primei noastre scene fotbalistice se deschide vineri, cand sunt programate trei jocuri, toate cu impact mai degraba pentru jumatatea inferioara a ierarhiei la zi:
* Viitorul Constanta (15) vs. Sageata Navodari (14) - ora 18.30 / Digi Sport 1
Radu Petrescu (Bucuresti) - central; Vladimir Urzica (Piatra Neamt) si Iulian...
Etapa cu numarul 22 a principalului esichier fotbalistic intern continua sambata, cu trei jocuri, capul de afis constituindu-l, desigur, confruntarea de la Cluj, in Gruia urmand sa se dueleze campioanele ultimilor doua editii de campionat.
* FC Botosani (14) vs. ACS Poli Timisoara (11) - ora 14.00 / Digi Sport 1
Marcel Barsan (Bucuresti) -...
Etapa cu numarul 21 a Ligii 1 se inchieie luni, odata cu disputarea ultimilor doua jocuri din program, partide care nu mai pot influenta actuala configuratie a clasamentului de la varf sau subsol.
Iata programul:
* ACS Corona Brasov (18) vs. Concordia Chiajna (11) - ora 18.30 / Digi Sport 1
Marian Balaci (Drobeta T.Severin) - central;...
Etapa 21 a primei scene fotbalistice interne continua duminica, zi in care sunt programate inca trei dispute, dupa cum urmeaza:
* FC Botosani (15) vs. FC Brasov (17) - ora 14.00 / Digi Sport 1
Istvan Kovacs (Carei) - central; Sebastian Gheorghe (Suceava) si Bogdan Gheorghe (Bucuresti) - asistenti; Emil Voicu (Bacau) si Andrei Chivulete...
Etapa cu numarul 20 a Ligii 1, editia 2013/2014, se inchide luni, odata cu disputarea ultimelor trei jocuri din program.
Iata care sunt brigazile delegate si unde pot fi vazute, pe "sticla", meciurile ultimei zile a etapei care a deschis stagiunea 2014:
* Ceahlaul Piatra Neamt (9) vs. Universitatea Cluj (17) - ora 18.00 / Digi Sport 1...
Sezonul oficial fotbalistic 2013 isi trage cortina saptamana aceasta, odata cu derularea jocurilor din contul rundei cu numarul 19 (a doua a returului), cat si a doua restante, cea de la Giurgiu putand decide campioana de iarna.
Iata meciurile programate marti:
* Corona Brasov (18) vs. Ceahlaul Piatra Neamt (8) - ora 17.00 / Digi Sport 1...
Prima runda a returului, a 18-a contand pentru editia 2013/2014, se inchide luni cu doua jocuri care, indiferent de rezultatele inregistrate, nu mai pot modifica actualele configuratii ale polilor ierarhiei la zi.
* Gaz Metan Medias (9) vs. Sageata Navodari (15) - ora 17.30 / Digi Sport 1
Horatiu Fesnic - Miclos Nagy si Szabo Gero (toti din...
Partea a doua a principalei noastre ligi fotbalistice se deschide vineri, odata cu primele trei dispute din contul etapei 18, programul jocurilor fiind urmatorul:
Vineri 13 decembrie
* Otelul Galati (14) vs. Corona Brasov (18) - ora 17.30 / Dolce Sport 1
Marius Avram - Valentin Avram si Vlad Barleanu (toti din Bucuresti). Rezerva: Marius...
Ultima etapa a turului Ligii 1 se incheie luni, dupa disputarea ultimelor doua jocuri ramase pe tablou.
Liderul la zi, Astra, are sansa sa ia un avans serios in fata principalelor sale urmaritoare, Petrolul si Steaua.
Iata programul zilei:
* CFR Cluj (10) vs. Sageata Navodari (15) - ora 18.30 / Digi Sport 1
Sebastian Coltescu (Craiova)...
Ultima etaoa a turului, nu insa si a anului, Ligii 1 continua sambata cu inca doua jocuri, in ambele, de departe, favorite pornind echipele gazda.
Iata programul zilei:
* Petrolul Ploiesti (3) vs. Corona Brasov (18) - ora 18.00 / Digi Sport 1
Alexandru Tudor (Bucuresti) - Cristian Nica (Ploiesti) si Aurel Onita (Constanta). Rezerva:...
Incepand de vineri si pana luni se vor desfasura meciurile din etapa a 17-a (ultima a turului) a Ligii 1.
Iata meciurile din aceasta runda, precum si televizarile:
Vineri:
19:00 FC Brasov - Gaz Metan Medias (Dolce Sport)
20:30 Concordia Chiajna - Poli Timisoara (Digi Sport)
Sambata:
18:00 Petrolul - Corona Brasov (Digi Sport)...
Etapa cu numarul 16 din Liga 1, penultima a turului de campionat, debuteaza vineri, zi in care sunt programate doua partide interesante.
Derbiul rundei, meciul dintre Steaua si Petrolul, se va disputa duminica, 1 Decembrie.
Dar iata programul complet:
Vineri, 29 noiembrie
"U" Cluj - FC Brasov - ora 19.00/ Dolce Sport 1
ACS Poli...
Etapa cu numarul 15 a primului nostru esalon fotbalistic se inchide luni odata cu disputarea ultimilor trei jocuri ramase pe tablou, viitoarea echipa a lui Mutu, Petrolul, avand sansa sa revina pe podiumul la zi daca nu se impiedica, acasa, in fata gruparii pastorite de Gica Hagi.
* Universitatea Cluj (17) vs. Corona Brasov (18) - ora 18.30 /...
Antepenultima runda a turului primei noastre scene fotbalistice programeaza sambata un singur joc, unul care aduce fata in fata, in urbea lui Brancusi, cele doua echipe romanesti care continua, gafaind insa, aventura europeana.
* Pandurii Tg. Jiu (5) vs. Steaua Bucuresti (1) - ora 20.00 / Digi Sport 1
Radu Petrescu (Bucuresti) - Cristian...
Prima scena fotbalistica interna revine in iarba, dupa pauza impusa de "barajul" de trista amintire cu grecii, etapa cu numarul 15 deschizandu-se vineri cu trei dispute, dupa cum urmeaza:
* Concordia Chiajna (13) vs. Sageata Navodari (12) - ora 18.30 / Digi Sport 1
Adrian Comanescu (Ramnicu Valcea) - Iulian Radu (Bucuresti) si Gero Szabo...
Runda cu numarul 14 a principalului nostru esalon fotbalistic continua vineri cu doua dispute ce se anunta destul de aprinse, dupa cum urmeaza:
* SC Vaslui (15) vs. Petrolul Ploiesti (3) - ora 19.00 / Digi Sport 1
Radu Petrescu - Florin Ungureanu si Mircea Grigoriu (toti din Bucuresti). Rezerva: Iulian Dima (Bucuresti)
Observatori: Sajstos...
Etapa cu numarul 14 a Ligii 1 se va intinde pe numai putin de cinci zile, runda debutand joi la malul marii si urmand a se inchide luni, odata cu derbiul local al celor doua grupari de sub Tampa.
Iata programul complet:
Joi 7 noiembrie
* Sageata Navodari (11) vs. Astra Giurgiu (3) - ora 17.00 / Dolce Sport 1
Robert Dumitru (Brasov) -...
Runda cu numarul 13 a primei noastre scene fotbalistice isi trage luni cortina odata cu desfasurarea ultimelor trei jocuri de pe tablou:
* Universitatea Cluj (18) vs. Viitorul Constanta (15) - ora 19.00 / Digi Sport 1
Marius Avram - Vasile Marinescu si Andrei Constantinescu (toti din Bucuresti). Rezerva: Dorian Miclosina (Resita)...
Etapa cu numarul 13 a principalului nostru esichier fotbalistic continua astazi cu inca trei dispute, cele de la Giurgiu si din "Groapa" fiind date de CCA pe mana a doi dintre cei mai buni centrali romani ai ultimului deceniu.
* Concordia Chiajna (12) vs. CFR Cluj (8) - ora 19.00 / Digi Sport 1
Robert Dumitru (Brasov) - Valentin Avram...
Etapa cu numarul 13 a principalei noastre scene fotbalistice continua sambata cu inca doua dispute, in ambele fiind angrenate si echipele care ne reprezinta in competitiile europene de club.
* Pandurii Tg. Jiu (4) vs. SC Vaslui (16) - ora 18.00 / Digi Sport 1
Istvan Kovacs (Carei) - Marius Nicoara (Baile Herculane) si Alexandru Cerei (Cluj)....
Etapa cu numarul 13 din Liga 1 va debuta vineri, 1 noiembrie, si, ca de obicei, se va intinde pana luni.
In prima zi este programata o singura partida, cele mai multe meciuri urmand a se disputa duminica si luni, dupa cum urmeaza:
Vineri, 1 noiembrie
Ceahlaul P.Neamt - Sageata Navodari, de la ora 20.00 - DIGISPORT
Sambata, 2...
Etapa cu numarul 12 a primei noastre scene fotbalistice se incheie luni, odata cu disputarea ultimilor doua jocuri ale rundei, in ambele urmand sa se confrunde echipe pozitionate in jumatatea inferioara a ierarhiei momentului.
Iata programul:
* Dinamo Bucuresti (10) vs. Concordia Chiajna (11) - ora 19.30 / Dolce Sport 1
Marius Bocaneala...
Principala noastra scena fotbalistica isi redeschide cortina dupa 10 zile de pauza, odata cu primele doua dispute ale rundei cu numarul 11, vineri fiind programat si duelul suferintei, cel de la poalele Tampei dintre codasele ierarhiei la zi.
* Corona Brasov (18) vs. SC Vaslui (17) - ora 19.45 / Digi Sport 1
George Radulescu - Valentin Avram...
Etapa cu numarul 10 principalei scene fotbalistice interne se inchide luni, odata cu disputatea ultimilor doua jocuri, in ambele urmand sa evolueze si prim-divizionarele Clujului aflate, surprinzator, in pozitii de retrogradare.
* FC Botosani (4) vs. Universitatea Cluj (17) - ora 16.00 / Dolce Sport 1
Radu Petrescu (Bucuresti) - Aurel Onita...
Etapa cu numarul 10 a principalei noastre scene fotbalistice continua sambata cu inca doua dispute, in ambele fiind angrenate si echipe care se bat pentru fotoliul de lider, Astra si Steaua.
Iata programul:
* Concordia Chiajna (13) vs. Astra Giurgiu (1) - ora 17.00 / Digi Sport 1
George Radulescu (Bucuresti) - Ovidiu Artene (Vaslui) si...
Luni, 30 Septembrie 2013, ora 11:55 - Liga 1: Programul, arbitrii si televizarile meciurilor de luni
Luni cade cortina peste runda 9 a principalei noastre scene fotbalistice, odata cu desfasurarea ultimelor trei jocuri, dupa cum urmeaza:
* Astra Giurgiu (4) vs. FC Brasov (15) - ora 19.00 / Digi Sport 1
Cristian Balaj (Baia Mare) - Sebastian Gheorghe (Suceava) si Eduard Ungureanu (Brasov). Rezerva: Marian Pana (Bucuresti)
Observatori: Dan...
Etapa cu numarul 9 a principalului esichier fotbalistic intern continua sambata cu inca doua jocuri, in ambele fiind angrenate si echipele noastre calificate in grupele competitiilor europene de club, Steaua (Champions League), respectiv Pandurii (Europa League).
* Pandurii Tg. Jiu (5) vs. Gaz Metan Medias (13) - ora 17.00 / Digi Sport 1...
Turul principalei noastre scene fotbalistice, editia 2013 / 2014, intra de vineri in a doua sa jumatate, odata cu jocul de start al rundei a noua programat vineri, sub Feleac.
* Universitatea Cluj Napoca (17) vs. Sageata Navodari (9) - ora 20.30 / Digi Sport 1
Sebastian Coltescu (Craiova) - Valentin Avram (Bucuresti) si Stelian Slabu...
Runda 8 a principalului esichier fotbalistic autohton se inchide luni, odata cu jocurile de la Chiajna si Giurgiu.
* Concordia Chiajna (15) vs. Otelul Galati (13) - ora 19.30 / Dolce Sport 1
Radu Petrescu (Bucuresti) - Daniel Hulubei (Vaslui) si Andrei Constantinescu (Bucuresti). Rezerva: Floarea Babadac (Alexandria).
Observatori: Aron Huzu...
Runda cu numarul 8 a primei scene fotbalistice continua astazi cu inca doua dispute, cea dintre "cainii rosii" si "lupii galbeni" putand fi considerata una dintre atractiile etapei, mai ales ca ploiestenii au nevoie de cel putin o remiza pentru a nu parasi podiumul la zi.
* FC Brasov (15) vs. SC Vaslui (9) - ora 19.00 / Digi Sport 1
Istvan...
Etapa cu numarul 8 a principalei noastre scene fotbalistice isi deschide vineri cortina, cand sunt programate trei partide.
Iata ce se joaca vineri, brigazile si unde le putem vedea pe "sticla":
* Sageata Navodari (12) vs. Corona Brasov (18) - ora 19.00 / Dolce Sport 1
Catalin Popa (Pitesti) - Vladimir Urzica (Piatra Neamt) si Bogdan...
Luni, 16 Septembrie 2013, ora 11:41 - Liga 1: Programul, arbitrii si televizarile meciurilor de luni
Etapa cu numarul 7 a principalei scene fotbalistice interne se inchide luni, odata cu ultimile trei jocuri ramase de disputat.
Iata programul meciurilor, brigazile de arbitri si observatori si unde pot fi vazute pe "sticla":
* Viitorul Constanta (16) vs. FC Botosani (3) - ora 19.00 / Digi Sport 1
George Radulescu - Vasile Marinescu si...
Etapa cu numarul 6 a principalei noastre scene fotbalistice continua cu trei interesante dispute, in doua dintre ele fiind angrenate si echipele romanesti participante in playoff-ul Europa League.
Iata brigazile delegate si televizarile meciurilor de duminica:
* FC Botosani vs. SC Vaslui - ora 17.30 / Digi Sport 1
Cristian Balaj (Baia...
Etapa cu numarul sase din Liga 1, editia 2013/2014, continua sambata cu inca doua partide, dupa cum urmeaza:
* Ceahlaul Piatra Neamt vs. Otelul Galati - ora 19.00 / Digi Sport 1
Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin) - Sebastian Gheorghe (Suceava) si Ioan Ciocanea (Sibiu). Rezerva: Emil Voicu (Bacau).
Observatori: George Ionescu (Bucuresti)...
Etapa cu numarul sase a Ligii 1 va debuta vineri, zi in care sunt programate primele trei partide.
Asa cum ne-a obisnuit, LPF a "intins" si aceasta runda pe parcursul a patru zile, pana luni, 26 august.
Dar iata programul complet si televizarile:
Vineri, 23 august
Sageata Navodari - Viitorul Constanta, de la ora 19.00 DIGISPORT
FC...
Primul esalon fotbalistic are programate sambata inca trei dispute, la malul marii urmand sa se intalneasca doua nou promovate aflate geografic la extremele tarii, iar Chiajna primeste din nou botezul Ligii lui Mitica.
* Concordia Chiajna vs. ASC Corona Brasov - ora 19.00 / Digi Sport 1
Marcel Barsan (Bucuresti) - Aurel Onita (Constanta) si...