Ziare.com

Programul sezonului 2012/2013 al Ligii 1

   

Programul sezonului 2012/2013 al Ligii 1
Programul sezonului 2012/2013 al Ligii 1 a fost tras la sorti luni la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal.

Cu aceleasi metode invechite, reprezentatii LPF au efectuat o tragerea la sorti pe care doar ei au inteles-o. Astfel, a fost nevoie ca programul sa fie anuntat, pentru a fi aflate etapele.

Trecand peste, noul sezon al Ligii 1 va incepe la data de 22 iulie si programeaza inca din prima etapa un meci tare: Rapid - Vaslui. De altfel, cele doua echipe s-au intalnit si in prima runda a sezonului 2011/2012.

Derbiurile bucurestene:

Dinamo - Rapid (etapa 4)
Steaua - Rapid (etapa 9)
Steaua - Dinamo (etapa 14)

Alte derbiuri:

Rapid - Vaslui (etapa 1)
CFR Cluj - Vaslui (etapa 3)
Vaslui - Steaua (etapa 6)
Rapid - CFR Cluj (etapa 6)
Dinamo - CFR Cluj (etapa 8)
Steaua - CFR Cluj (etapa 11)
Dinamo - Vaslui (etapa 15)
"U" Cluj - CFR Cluj (etapa 17)

Dar iata programul complet al turului sezonului 2012/2013 al Ligii 1:

ETAPA 1:

Steaua Bucuresti - Concordia Chiajna
Viitorul Constanta - FC Brasov
Gaz Metan Severin - Dinamo Bucuresti
CSMS Iasi - Otelul Galati
Petrolul Ploiesti - Ceahlaul Piatra Neamt
Rapid Bucuresti - FC Vaslui
CFR Cluj - Gaz Metan Medias
Pandurii Targu Jiu - Universitatea Cluj
Gloria Bistrita - Astra Ploiesti

ETAPA 2:

Concordia Chiajna - Viitorul Constanta
FC Brasov - Gaz Metan Severin
Dinamo Bucuresti - CSMS Iasi
Otelul Galati - Rapid Bucuresti
Ceahlaul Piatra Neamt - CFR Cluj
FC Vaslui - Petrolul Ploiesti
Gaz Metan Medias - Pandurii Targu Jiu
Universitatea Cluj - Gloria Bistrita
Astra Ploiesti - Steaua Bucuresti

ETAPA 3:

Steaua Bucuresti - Universitatea Cluj
Viitorul Constanta - Astra Ploiesti
Gaz Metan Severin - Concordia Chiajna
Petrolul Ploiesti - Otelul Galati
Rapid Bucuresti - CSMS Iasi
CFR Cluj - FC Vaslui
Pandurii Targu Jiu - Ceahlaul Piatra Neamt
Gloria Bistrita - Gaz Metan Medias
FC Brasov - Dinamo Bucuresti

ETAPA 4:

CSMS Iasi - Petrolul Ploiesti
Concordia Chiajna - FC Brasov
Dinamo Bucuresti - Rapid Bucuresti
Otelul Galati - CFR Cluj
Ceahlaul Piatra Neamt - Gloria Bistrita
FC Vaslui - Pandurii Targu Jiu
Gaz Metan Medias - Steaua Bucuresti
Universitatea Cluj - Viitorul Constanta
Astra Ploiesti - Gaz Metan Severin

ETAPA 5:

Steaua Bucuresti - Ceahlaul Piatra Neamt
Viitorul Constanta - Gaz Metan Medias
Gaz Metan Severin - Universitatea Cluj
Petrolul Ploiesti - Rapid Bucuresti
CFR Cluj - CSMS Iasi
Pandurii Targu Jiu - Otelul Galati
Gloria Bistrita - FC Vaslui
Concordia Chiajna - Dinamo Bucuresti
FC Brasov - Astra Ploiesti

ETAPA 6:

CSMS Iasi - Pandurii Targu Jiu
Rapid Bucuresti - CFR Cluj
Dinamo Bucuresti - Petrolul Ploiesti
Otelul Galati - Gloria Bistrita
Ceahlaul Piatra Neamt - Viitorul Constanta
FC Vaslui - Steaua Bucuresti
Gaz Metan Medias - Gaz Metan Severin
Universitatea Cluj - FC Brasov
Astra Ploiesti - Concordia Chiajna

ETAPA 7:

Steaua Bucuresti - Otelul Galati
Viitorul Constanta - FC Vaslui
Gaz Metan Severin - Ceahlaul Piatra Neamt
CFR Cluj - Petrolul Ploiesti
Pandurii Targu Jiu - Rapid Bucuresti
Gloria Bistrita - CSMS Iasi
Concordia Chiajna - Universitatea Cluj
FC Brasov - Gaz Metan Medias
Astra Ploiesti - Dinamo Bucuresti

ETAPA 8:

CSMS Iasi - Steaua Bucuresti
Petrolul Ploiesti - Pandurii Targu Jiu
Rapid Bucuresti - Gloria Bistrita
Dinamo Bucuresti - CFR Cluj
Otelul Galati - Viitorul Constanta
Ceahlaul Piatra Neamt - FC Brasov
FC Vaslui - Gaz Metan Severin
Gaz Metan Medias - Concordia Chiajna
Universitatea Cluj - Astra Ploiesti

ETAPA 9:

Steaua Bucuresti - Rapid Bucuresti
Viitorul Constanta - CSMS Iasi
Gaz Metan Severin - Otelul Galati
Pandurii Targu Jiu - CFR Cluj
Gloria Bistrita - Petrolul Ploiesti
Concordia Chiajna - Ceahlaul Piatra Neamt
FC Brasov - FC Vaslui
Universitatea Cluj - Dinamo Bucuresti
Astra Ploiesti - Gaz Metan Medias


ETAPA 10:

CSMS Iasi - Gaz Metan Severin
Petrolul Ploiesti - Steaua Bucuresti
Rapid Bucuresti - Viitorul Constanta
CFR Cluj - Gloria Bistrita
Dinamo Bucuresti - Pandurii Targu Jiu
Otelul Galati - FC Brasov
Ceahlaul Piatra Neamt - Astra Ploiesti
FC Vaslui - Concordia Chiajna
Gaz Metan Medias - Universitatea Cluj

ETAPA 11:

Steaua Bucuresti - CFR Cluj
Viitorul Constanta - Petrolul Ploiesti
Gaz Metan Severin - Rapid Bucuresti
Gloria Bistrita - Pandurii Targu Jiu
Concordia Chiajna - Otelul Galati
FC Brasov - CSMS Iasi
Gaz Metan Medias - Dinamo Bucuresti
Universitatea Cluj - Ceahlaul Piatra Neamt
Astra Ploiesti - FC Vaslui

ETAPA 12:

CSMS Iasi - Concordia Chiajna
Petrolul Ploiesti - Gaz Metan Severin
Rapid Bucuresti - FC Brasov
CFR Cluj - Viitorul Constanta
Pandurii Targu Jiu - Steaua Bucuresti
Dinamo Bucuresti - Gloria Bistrita
Otelul Galati - Astra Ploiesti
Ceahlaul Piatra Neamt - Gaz Metan Medias
FC Vaslui - Universitatea Cluj

ETAPA 13:

Steaua Bucuresti - Gloria Bistrita
Viitorul Constanta - Pandurii Targu Jiu
Gaz Metan Severin - CFR Cluj
Concordia Chiajna - Rapid Bucuresti
FC Brasov - Petrolul Ploiesti
Ceahlaul Piatra Neamt - Dinamo Bucuresti
Gaz Metan Medias - FC Vaslui
Universitatea Cluj - Otelul Galati
Astra Ploiesti - CSMS Iasi

ETAPA 14:

Steaua Bucuresti - Dinamo Bucuresti
CSMS Iasi - Universitatea Cluj
Petrolul Ploiesti - Concordia Chiajna
Rapid Bucuresti - Astra Ploiesti
CFR Cluj - FC Brasov
Pandurii Targu Jiu - Gaz Metan Severin
Gloria Bistrita - Viitorul Constanta
Otelul Galati - Gaz Metan Medias
FC Vaslui - Ceahlaul Piatra Neamt

ETAPA 15:

Viitorul Constanta - Steaua Bucuresti
Gaz Metan Severin - Gloria Bistrita
Concordia Chiajna - CFR Cluj
FC Brasov - Pandurii Targu Jiu
Dinamo Bucuresti - FC Vaslui
Ceahlaul Piatra Neamt - Otelul Galati
Gaz Metan Medias - CSMS Iasi
Universitatea Cluj - Rapid Bucuresti
Astra Ploiesti - Petrolul Ploiesti

ETAPA 16:

Steaua Bucuresti - Gaz Metan Severin
Viitorul Constanta - Dinamo Bucuresti
CSMS Iasi - Ceahlaul Piatra Neamt
Petrolul Ploiesti - Universitatea Cluj
Rapid Bucuresti - Gaz Metan Medias
CFR Cluj - Astra Ploiesti
Pandurii Targu Jiu - Concordia Chiajna
Gloria Bistrita - FC Brasov
Otelul Galati - FC Vaslui

ETAPA 17:

Gaz Metan Severin - Viitorul Constanta
Concordia Chiajna - Gloria Bistrita
FC Brasov - Steaua Bucuresti
Dinamo Bucuresti - Otelul Galati
Ceahlaul Piatra Neamt - Rapid Bucuresti
FC Vaslui - CSMS Iasi
Gaz Metan Medias - Petrolul Ploiesti
Universitatea Cluj - CFR Cluj
Astra Ploiesti - Pandurii Targu Jiu

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, tragerea la sorti a programului sezonului 2012/2013 al Ligii 1.

Desfasurarea tragerii la sorti:

S-A INCHEIAT TRAGEREA LA SORTI!

Apar primele informatii: Steaua - Dinamo, in etapa a 14-a.

INFO: S-a terminat tragerea, urmeaza din moment in moment ca LPF sa anunte programul.

Gaz Metan Medias - numarul 16

Ceahlaul - numarul 14

INFO: Dumitru Dragomir vorbeste la telefon in mijlocul extragerii: "Da, tata, sunt la tintar. Sunt la extragere, e toata presa aici! Hai zi, ca pot sa vorbesc!"

FC Brasov - numarul 11

Pandurii - numarul 8

Otelul - numarul 13

FC Vaslui - numarul 15

Petrolul - numarul 5

Astra - numarul 18

Concordia Chiajna - numarul 10

Dinamo - numarul 12

Rapid - numarul 6

Steaua - numarul 1

INFO: Tragere la sorti demna de evul mediu la LPF. De necrezut! Fiecare reprezentant al cluburilor vine da mana cu Mitica Dragomir, apoi extrage o bila. In tot acest timp, niste imense cartoane cu numele cluburilor sunt puse pe o tabla probabil achizitionata odata cu venirea lui Dragomir in fruntea LPF.

CFR Cluj - numarul 7

Universitatea Cluj - numarul 17

Gaz Metan Severin - numarul 3

Viitorul Constanta - numarul 2

Gloria Bistrita - numarul 9

Poli Iasi - numarul 4

A INCEPUT TRAGEREA LA SORTI

Procedura extragerii etapelor pentru sezonul 2012-2013:

Materiale:

- 18 bile cu numerele 1 -18, urna A (1 - 9) si urna B (10 - 18);

- 4 bile cu A (2) si D (2); A - acasa si D - deplasare in urna C;

- tabelul cu schema imperecherilor;

- tabelul cu echipele participante in Liga I;

Desfasurarea extragerii (Principii):

1. Ordinea in care se fac extragerile bilelor este stabilita de pozitia din clasamentul de anul trecut a echipelor, atat la nou promovate cat si la cele din Liga I;

2. Echipele nou promovate joaca primul meci pe teren propriu, deci sunt primele care vor extrage bile din urna A, in urmatoarea ordine:

(toate bilele se afla desfacute pe masa, se insurubeaza bilele de la 1 la 9 si se introduc in urna A)

1.CSM STUDENTESC IASI;

2.ACF GLORIA 1922 BISTRITA;

3.FC VIITORUL CONSTANTA;

4.CS GAZ METAN SEVERIN;

3. Echipele din acelas oras joaca alternative; ordinea in care vor extrage este urmatoarea:

(se insurubeaza bilele cu A si D si se introduc in urna C)

1.CLUJ : CFR 1907 CLUJ - UNIVERSITATEA CLUJ

Reprezentantul echipei CFR Cluj va extrage o bila din urna C, daca bila este A, va extrage o bila din urna A, numarul extras fiind pozitia pe care o va ocupa aceasta echipa pe tablou, Universitatea urmand sa primeasca numarul pereche, conform grilei de imperechere, pe tablou. Daca din urna C se extrage bila D, din urna A va extrage Universitatea Cluj, urmand sa se aplice acelasi algoritm de imperechere.

(bila pereche se ia de pe masa si se pune la bilele extrase)

2.BUCURESTI: STEAUA - RAPID - DINAMO - CONCORDIA CHIAJNA

(bilele A si D se pun inapoi in urna C)

Imperecherea acestora se va face prin extragerea din urna C a bilelor cu A si D, se imperecheaza prima care a extras bila A, cu prima care extrage bila D si celelalte doua, cele care au extras bila A urmeaza sa extraga cate o bila din urna A, iar numerele extrase vor fi numerele lor de pe tablou, celelalte doua urmand sa primeasca automat numarul pereche, bilele pereche urmand a fi luate de pe masa si trecute la extrase.

3.PLOIESTI : FC ASTRA - FC PETROLUL PLOIESTI

(bilele A si D se pun inapoi in urna C)

reprezentantul echipei FC ASTRA va extrage o bila din urna C, daca bila este A, va extrage o bila din urna A, numarul extras fiind pozitia pe care o va ocupa aceasta echipa pe tablou, FC Petrolul urmand sa primeasca numarul pereche, conform grilei de imperechere, pe tablou. Daca din urna C se extrage bila D, din urna A va extrage FC Petrolul, urmand sa se aplice acelasi algoritm de imperechere.

(bila pereche se ia de pe masa si se pune la bilele extrase)

4. se aplica regula extragerii in functie de pozitia din clasament si reprezentantul clubului clasat cel mai bine, FC Sporting Vaslui, extrage o bila din urna C; daca extrage bila A va extrage o bila din urna A, daca va extrage bila D, extrage o bila din urna B.

( daca se termina bilele intr-una din urnele A si B, se va extrage direct din cealalta urna, fara sa se mai extraga din urna C)

5. dupa terminarea extragerilor si stabilirea pozitiei fiecarei echipe in tabloul de extragere, urmeaza sa se introduca echipele in schema etapelor.


Marti, 12 Iunie 2012, ora 11:18
Sursa: Ziare.com

Articol citit de 14360 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
 
3 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

extraordinar

Dinamo joaca diua meciuri intr-o zi,doua derbiuri

 

@titiloasca

- asta n-ar fi nimic ! e o greseala a ziare.com ! da' faptu' ca se ani de zile , in ultima etapa cfr joaca cu u , nu mira pe nimeni ? cu stima.

perfecta dreptate

ceva mai concret nu este.Totusi ca,pionatul este deficitar datorita conducatorilor de cluburi care nu sunt profesiopnisti,doar amatori.Profesionalismul lor ar trebui sa se vada si in europa