CFR Cluj o invinge pe Viitorul si face un pas urias catre titlu

Luni, 29 Aprilie 2019, ora 22:53
9879 citiri

CFR Cluj a castigat meciul de acasa cu FC Viitorul si a facut un nou pas catre cucerirea titlului in Liga 1.

Formatia antrenata de Dan Petrescu a castigat cu 3-1 si isi mentine avansul de 5 puncte in fruntea clasamentului cand mai sunt doar 3 etape ramase de disputat.

Lipsita de aportul golgheterului George Tucudean, care la antrenamentul dinaintea jocului a simtit intepaturi la inima, gruparea din Gruia a avut mari dificultati in a se apropia de poarta lui Cojocaru in primele minute.

In schimb, oaspetii au deschis scorul la prima ocazie importanta. In minutul 14, Rivaldinho a sutat perfect la coltul lung, iar Arlauskis n-a mai putut face nimic.

A fost si scorul primei reprize, in ciuda unei ocazii avute de Omrani in ultimele secunde ale primului mitan.

Imediat dupa iesirea de la cabine, Rivaldinho a avut sansa de-a dubla avantajul pe tabela de marcaj, insa Manea a respins de pe linia portii sutul brazilianui.

Gica Hagi a mutat apoi defensiv, inlocuindu-l pe Rivaldinho, iar, din acel moment, in teren am avut o singura echipa. Costache a reluat cu capul putin pe langa poarta in minutul 56, insa Cojocaru n-a mai fost la fel de norocos la sutul lui Camora, din minutul 57, care a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.

Peste alte 10 minute, arbitrul Sebastian Coltescu a dictat usor o lovitura de la 11 metri pentru gazde, iar Deac a transformat-o cu emotii.

Alte 7 minute au trecut si un nou gol a picat in poarta constantenilor. A marcat Vinicius, cu capul, iar soarta meciului a fost decisa.

CFR Cluj intoarce rezultate intr-o repriza secunda in care Hagi a mizat gresit pe aparare.

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Bordeianu, Culio, Djokovic - Deac, Costache, Omrani.

Antrenor: Dan Petrescu.

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Taru, Ghita, De Nooijer - Baluta, Vana, Houri - Ianis Hagi, Dragus, Rivaldinho.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

Arbitru: Sebastian Coltescu.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...