CFR Cluj pierde la Giurgiu dupa un meci nebun: Dan Petrescu si doi jucatori ai campioanei au fost eliminati!

Sambata, 31 August 2019, ora 22:55
15403 citiri

CFR Cluj a suferit, sambata seara, prima infrangere din acest sezon al Ligii 1.

Campioana Romaniei a fost invinsa la Giurgiu, de Astra, cu 3-2, dupa un meci care a avut de toate!

Cu Lacina Traore titular in premiera de la revenirea sa in Gruia, CFR Cluj a deschis scorul in minutul 27, prin Alexandru Paun, care a marcat cu un sut superb de la aproximativ 25 de metri.

Gazdele au egalat peste 11 minute, cand Radunovic a transformat o lovitura de la 11 metri acordat usor de arbitrul Sebastian Coltescu.

In minutul 42, acelasi Coltescu i-a acordat cartonasul galben lui Pereira, iar Dan Petrescu a rabufnit, injurand in stanga si in dreapta. Drept urmare, "Bursucul" a vazut cartonasul rosu si, cel mai probabil, nu va sta pe banca echipei sale la derbiul cu FCSB.

Dupa pauza, in minutul 57, Valentin Gheorghe i-a adus pe giurgiuveni in avantaj, transformand impecabil o lovitura libera de la aproximativ 28 de metri.

Peste doar un minut, Camora (CFR Cluj) a vazut cel de-al doilea cartonas galben si, implicit pe cel rosu, pentru un gest nesportiv.

CFR Cluj avea sa mai piarda un titular! Portarul Vatca l-a lovit cu pumnul pe Radunovic, iar Coltescu i-a aratat cartonasul rosu si a dictat din nou penalti. A transformat acelasi Radunovici.

Desi cu doi jucatori mai putin pe teren, CFR a redus din diferenta in prelungiri, cand Alexandru Paun, convocat la nationala Romaniei pentru meciurile cu Spania si Malta, a punctat cu un sut din afara careului.

In urma acestei infrangeri, clujenii (17 puncte) pierd primul loc in clasamentul Ligii 1, fiind depasiti de Gaz Metan Medias (18 puncte).

De partea cealalta, Astra face 11 puncte si urca pe locul 7.

Astra Giurgiu: Kitanov - Bruno, Graovac, Tamas, Radunovic - Crepulja, Simion, Serban - Gheorghe, Tounkara, Radut.

Antrenor: Dan Alexa.

CFR Cluj: Vatca - Peteleu, Burca, Cestor, Camora - Itu, Hoban - Pereira, Costache, Paun - Traore.

Antrenor: Dan Petrescu.

Arbitru: Sebastian Coltescu.

Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
Cât de mult își dorește Ciolacu victoria Gabrielei Firea la Capitală: ”La nivel vizibil, vor fi declarate susțineri”
Odată cu retragerea medicului Cătălin Cîrstoiu și renunțarea la candidatura comună PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, liderul social-democraților, Marcel Ciolacu, se găsea în situația...