Craiova lui Piturca invinge Botosaniul si se apropie de liderul Ligii 1

Joi, 05 Decembrie 2019, ora 19:54
5128 citiri

Universitatea Craiova a reusit sa se impuna in fata celor de la FC Botosani si sa se apropie de liderul la zi al Ligii 1, CFR Cluj.

Oltenii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 3-1 urcand provizoriu pana pe locul secund in clasament.

Tanarul Mihaila a deschis scorul inca din minutul 19, atunci cand a reluat cu capul in plasa, complet nemarcat in careul mic, un balon prelungit de Zakaric.

Cicaldau a dus scorul la 2-0 doar 8 minute mai tarziu, acesta transformand un penalti acordat destul de usor dupa un fault la Ivan.

Oaspetii au incheiat prima repriza in atac si Ofosu a reusit sa reduca din diferenta cu un sut din afara careului, dupa ce s-a distrat cu jucatorii lui Piturca.

In partea secunda moldovenii au avut o sansa uriasa de a egala, insa Ashkovski a sutat din 14 metri in bara transversala!

Vatajelu a "inchis tabela" in prelungiri, la capatul unei faze la care portarul Botosaniului a fost surprins in careul advers incercand egalarea.

Craiva urca provizoriu pe locul secund al clasamentului dupa aceasta victorie, elevii lui Piturca sperand sa se implice serios in lupta pentru titlu in acest sezon.

ECHIPELE DE START

U Craiova: Popescu - Vladoiu, Balasa, Tiago Ferreira, Bancu - Zakaric, Cicaldau, Qaka - Barbut, Ivan, Mihaila

Rezerve: Marinescu, Matel, Vatajelu, Acka, Mateiu, Ivanov, Roman

Antrenor: Victor Piturca

Botosani: Pap - Harut, Miron, Chindris, Tiganasu - Papa, J. Rodriguez - Ashkovski, Ebenhofer, Ofosu - Andronic

Rezerve: Hankic, Cascini, Pierce, Holzmann, Cimpanu, Keyta, Penescu

Antrenor: Marius Croitoru

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...