Liga 1: Dinamo se impiedica la Targu Jiu, dar redevine lider

Sambata, 10 Martie 2012, ora 22:18
2816 citiri

Pandurii Targu Jiu si Dinamo Bucuresti au incheiat la egalitate, scor 2-2, partida disputata, sambata seara, in etapa cu numarul 20 din Liga 1.

Doar sase minute trecusera de la fluierul de start cand s-a modificat tabela pentru prima oara, gazdele deschizand scorul prin Ousmane Viera.

"Cainii" au revenit insa imediat in joc si au restabilit egalitatea in minutul 16, gratie veteranului Danciulescu, care a punctat cu un sut pe centrul portii dupa o respingere gresita a defensivei gorjene.

Dinamovistii au incheiat prima repriza in avantaj, scorul devenind 1-2 dupa ce un alt veteran din trupa lui Ciobotariu, Marius Niculae, a marcat la capatul unui contraatac fulger.

Dupa o prima jumatate a reprizei secunde echilibrata si fara prea multe faze de poarta, gazdele au ramas in inferioritate odata cu eliminarea lui Voiculet, pentru un fault dur la Moti, si soarta celor trei puncte parea pecetluita.

Jocul a luat insa o turnura neasteptata si echipa gorjeana a contat mai mult in ofensiva. Dupa doua ratari mari semnate de Batin si Dan Nistor, Pandurii a egalat la doi cu sapte minute inainte de final. Kone l-a faultat pe Lemnaru in careu, iar Pintilii a transformat pentru 2-2.

In minutele de prelungire s-a restabilit si egalitatea numerica, dupa ce Cosmin Matei a incasat doua cartonase galbene si a fost eliminat de pe teren.

Chiar daca n-au obtinut toate cele trei puncte, "cainii" au revenit in fruntea Ligii 1, cu 44 de puncte, unul mai mult decat CFR Cluj. De cealalta parte, gorjenii raman pe 7, cu 31 de puncte.

Pandurii Targu Jiu: Mingote - Ungurusan, Viera, Cardoso, Vlad - Voiculet, Pintilii, Nistor - Maxim, Ibeh - Batin;

Rezerve: Lazar, Rada, Dumitru, Calin Cristea, Lemnaru, Grigoras, Neagu;

Dinamo Bucuresti: Balgradean - Luchin, Grigore, Moti, Scarlatche - Rus, Kone, Munteanu, Alexe - Danciulescu, Niculae;

Rezerve: Naumowski, Pulhac, Stratila, Tames, Matei, Dorel Stoica, Platini.

Președintele României: Relevanța NATO este cu atât mai mare în contextul extrem de complex pe care îl traversăm
Klaus Iohannis, președintele României a transmis, vineri, 29 martie, la 20 de ani de la aderarea României la NATO, că România va rămâne profund implicată în procesul de adaptare...
Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...