Liga 1: "Minunea lui Reghecampf", victorie pretioasa la Ploiesti

Joi, 10 Mai 2012, ora 18:50
2478 citiri

Concordia Chiajna a castigat, joi, scor 2-0, partida disputata, in deplasare, cu Astra Ploiesti in etapa cu numarul 31 din Liga 1.

Dupa ce a pierdut pe teren propriu in fata Stelei, "minunea lui Reghecampf" s-a impus la Ploiesti si are sanse mari sa se salveze de la retrogradare.

Cele doua goluri ale Concordiei Chiajna au fost inscrise de Rocha, in minutele 11 si 53, iar atacantul a ratat si un penalti la trei minute de la reluarea reprizei secunde.

Incepand cu minutul 42, Astra Ploiesti a evoluat in inferioritate numerica dupa ce Budescu a fost eliminat pentru doua cartonase galbene incasate in tot atatea minute.

In startul celei de-a doua reprize, antrenorul gazdelor, Mircea Rednic, a fost trimis in tribune de arbitrul Dragos Istrate.

In urma acestui succes, Concordia Chiajna a acumulat 39 de puncte si s-a indepartat la sapte "lungimi" de prima pozitie retrogradabila ocupa de FCM Targu Mures, formatie care are un meci mai putin disputat. De cealalta parte, Astra Ploiesti a picat pe locul 12, cu 38 de puncte.

Astra Ploiesti: Lung - Barboianu, Gaman, Ricardo, Morais - Seto, Patrascu - Laionel, Spadacio, Stan - Fatai;

Rezerve: Grigore, Ologu, Oprsal, Tiganasu, Wiliam, Rusu, Budescu;

Concordia Chiajna: Nita - A.Popa, Petrovici, Mamele, Guilherme - Ad.Popa, Muzac, Filip, Paulinho - Dos Santos, Rocha;

Rezerve: Gospodinov, Lahcev, Pana, Iacob, Munteanu, Mihalcea, Dima;

Arbitri: Dragos Istrate, Florin Ungureanu, Alexandru Voda.

Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...