CSMS Iasi, victorie vitala la Cluj

Luni, 13 Mai 2013, ora 21:11
1998 citiri

CSMS Iasi a obtinut o victorie vitala in lupta pentru evitarea retrogradarii, moldovenii impunandu-se pe terenul Universitatii Cluj cu scorul de 2-0.

Iesenii au ajuns in Ardeal constienti ca doar un rezultat pozitiv ii mentinea in duelul pentru ramanerea in Liga 1, astfel ca au inceput partida decisi sa obtina punct sau puncte.

La randul lor, gazdele au parut usor demoralizate dupa vestea neacordarii licentei, sinonima cu retrogradarea administrativa in liga secunda.

Primele minute au fost unele de tatonare, insa imediat au aparut si fazele periculoase la ambele porti.

In minutul 21, CSMS Iasi a dat lovitura pe Cluj Arena, Alexandru Tiganasu marcand golul vietii. A fost un sut fabulos, de la peste 20 de metri, lateral stanga, balonul fiind catapultat in vinclul portii lui Niculescu.

Cu doua minute inainte de pauza acelasi Tiganasu a pasat decisiv pentru Patulea, care a inscris simplu pentru 2-0, risipind emotiile oaspetilor.

Partea secunda a fost lipsita de goluri, insa bogate in faze de joc. Mihalachioaie a fost eliminat in minutul 52 dupa ce l-a faultat in pozitie de ultim aparator pe Szekely, insa echilibrul numerit a fost restabilit in prelungiri, cand Bucsa a fost trimis si el la vestiare dupa ce a incasat al doilea cartonas galben.

Per total, iesenii au meritat victoria iar cele trei puncte le dau sperante ca pot juca in Liga 1 si in sezonul urmator.

U Cluj: Niculescu - Ciupe, Ninu, Szilagyi, Ed. Nicola - Bucsa, Ad. Popa II - Buleica, Muzac, Borza - N. Tony

Rezerve: D. Moldovan, Szekely, B. Apostu, Kovacs, G. Mendy, Ratiu, C. Dedu

Antrenor: Ionel Ganea

CSMS Iasi: Lungu - Mihalachioaie, Tincu, Al. Cretu, Vladu - Milea, Semenenko - Ciucur, Onofras, Tiganasu - Patulea

Rezerve: A. Balan, Mitrea, Cl. Tudor, Cl. Ionescu, Herghelegiu, Badic, Moutinho

Antrenor: Sorin Cartu

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#U Cluj Iasi rezultat, #Iasi victorie Cluj, #CSMS Iasi retrogradare Liga 1 , #rezultate