Pandurii castiga "derbiul provinciei" si continua lupta pentru Europa

Luni, 04 Martie 2013, ora 21:24
3724 citiri

Pandurii Targu Jiu s-a impus in "derbiul provinciei" cu FC Vaslui, scor 2-1, si continua lupta pentru calificarea in cupele europene.

Aflate in lupta directa pentru ultima pozitie de podiumul Ligii 1, fiind despartite de numai doua puncte, cele doua echipe au inceput tare intalnirea de la Targu Jiu.

Oaspetii au avut prima ocazie la reluarea lui Buhaescu iar gazdele au replicat prin Voiculet. A urmat apoi o gafa a portarului Cerniauskas, pe care tot el a rezolvat-o, insa a fost un semn ca lituanianul nu se afla in cea mai buna forma din cariera.

Totusi, in minutul 30 el a intervenit excelent la suturile lui Matulevicius si Nistor, pastrand scorul egal pana la pauza.

Dupa iesirea de la cabine gazdele au reusit sa deschida scorul prin acelasi Matulevicius, atacantul reluand superb, din sase metri, centrarea la intalnire trimisa de Ungurusan.

Doar cinci minute a tinut avantajul gorjenilor, Vasluiul egaland in minutul 61 prin Juisse, care a profitat de o eroare in defensiva lui Pustai si l-a invins pe Mingote cu un sut plasat din 16 metri.

Deivydas Matulevicius, omul meciului, a marcat golul victoriei in minutul 79. Cerniauskas a primit o pasa inapoi, a preluat larg si a degajat in atacantul Pandurilor, mingea astfel deviata intrand in poarta Vasluiului.

Oaspetii au avut sansa egalarii pe final, insa Antal a reluat defectuos din pozitie ideala.

Pandurii castiga derbiul cu FC Naslui si isi consolideaza astfel locul 3 in clasamentul Ligii 1, fiind aproape de calificarea in Europa League.

Intalnirea dintre Pandurii si FC Vaslui a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

FINAL DE MECI !!!

Min.90 Ce ocazie! Antal rateaza complet reluarea in urma unei centrari care il gaseste singur in careul de sase metri al gazdelor!

Min.86 Oaspetii incearca sa restabileasca egalitatea si ataca furibund.

Min.83 Schimbare Pandurii: Rusu intra in locul lui Radut.

Min.82 Schimbare Vaslui: Temwanjera intra in locul lui Caue.

Min.79 GOOOL PANDURII !!! Matulevicius reuseste "dubla" dupa o mare gafa a portarului Cerniauskas! Goalkeeperul a degajat in atacantul gazdelor si mingea a intrat in poarta!

Min.74 Schimbare Pandurii: Grigoras intra in locul lui Cristea.

Min.70 Gorjenii cer un penalti dupa ce sutul lui Radut loveste un adversar.

Min.64 Cartonas galben pentru Sanmartean.

Min.61 GOOOL VASLUI !!! Moldovenii dau replica imediat prin Jumisse, care il invinge pe Mingote cu un sut plasat!

Min.56 GOOL PANDURII !!! Matulevicius deschide scorul cu o lovitura de cap din 6 metri!

Min.50 Anton incearca un sut de la marginea careului, insa trimite foarte slab.

Min.46 Incepe repriza secunda!

______________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.42 Cartonas galben pentru Raul Costin.

Min.31 Nistor incearca si el un sut, Cerniauskas scoate in corner.

Min.30 Ce ocazie! Cerniauskas respinge senzational reluarea lui Matulevicius!

Min.27 Stanciu suteaza de la distanta mult pe langa poarta.

Min.23 Voiculet patrunde bine in banda dreapta, insa suteaza slab.

Min.19 Cerniauskas greseste la o minge trimisa in careul sau, insa isi revine si retine din fata lui Rada.

Min.14 Cerniauskas retine sutul lui Voiculet.

Min.10 Ritm destul de bun de joc pana acum, cu actiuni la ambele porti.

Min.2 Mingote scoate foarte bine un balon trimis de Buhaescu.

Min.1 Incepe meciul

Pandurii: Mingote - Ungurusan, Rada, Viera, Vlad - Anton, Nistor - Radut, Voiculet, Cristea - Matulevicius

Rezerve: Lazar, Pleasca, Rusu, Nicoara, Popin, Predescu, Grigoras

Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Celeban, Varela, Charalambous - Jumisse, Costin - Caue, Sanmartean, Stanciu - Buhaescu

Rezerve: Straton, Antal, Popovici, Temwanjera, Boateng, Cordos, Nedzipi

Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...
Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...