Dinamo pierde la Botosani si cade pe loc retrogradabil in clasamentul Ligii 1

Luni, 08 Octombrie 2018, ora 22:54
7340 citiri

Dinamo a ajuns sa aiba emotii serioase in privinta retrogradarii dupa infrangerea suferita in etapa a 11-a a Ligii 1.

"Cainii" au pierdut destul de clar in deplasarea de la Botosani, scor 0-2, si au cazut pe pozitia a 12-a in clasamentul Ligii 1, cea de baraj.

Gazdele au deschis scorul inca din minutul trei, atunci cand Oaida a punctat cu un sut plasat din interiorul careului, dupa o pasa superba, cu calcaiul, a lui Ongenda.

A urmat o partida destul de bogata in ocazii la cele doua porti, botosanenii avand parca sanse mai mari prin acelasi Ongenda si Golofca. Dinamovistii au "miscat" in prima repriza prin Subotic, care a trimis peste din pozitie buna.

Repriza secunda s-a jucat dupa aceleasi coordonate, numai ca de aceasta data Penedo a fost salvatorul lui Dinamo, portarul intervenind salvator in mai multe randuri.

Botosaniul a marcat golul doi in prelungiri, atunci cand au recuperat o minge in propria jumatate de teren si au plecat pe contra, Fabbrini fiind la finalizare.

In urma acestui rezultat, Botosani si Dinamo au facut practic schimb de locuri in clasament, moldovenii urcand pe pozitia a 11-a si bucurestenii cazand pe 12.

Echipele de start

Botosani: Pap - Patache, Burca, Miron, Dumitras - Oaida, J. Rodriguez - Golofca, Ongenda, Chitosca - M. Roman

Rezerve: Fraisl, Chindris, Tarsa, Karaboue, Fabrini, Brekalo, Ed. Florescu

Dinamo: Penedo - Corbu, Mezague, Katsikas, Popovici - Nistor, Gomelt - Hanca, Sorescu, Salomao - Subotic

Rezerve: Esanu, M. Popescu, Grozav, Cooper, D. Popa, R. Grigore, R. Moldoveanu

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...