Liderul Ligii 1 pierde la Timisoara dupa un meci de poveste

Sambata, 26 August 2017, ora 20:26

Liderul la zi al Ligii 1, CFR Cluj, a pierdut surprinzator meciul disputat pe terenul celor de la Poli Timisoara in etapa cu numarul 8.

Banatenii s-au impus cu scorul de 4-3 dupa ce au condus chiar si cu 4-0.

Partida de pe "Dan Paltinisanu" a inceput practic de la scorul de 1-0, Munteanu deschizand scorul inca din minutul 2 cu un sut fenomenal de la peste 30 de metri.

O jumatate de ora mai tarziu, Poli se distanta la 2-0 dupa reusita lui Canu, pentru ca la 10 minute dupa pauza Draghici sa marcheze golul 3 profitand de o gafa a defensivei CFR-ului.

Munteanu a facut "dubla" in minutul 60, insa Poli a tremurat pe final.

Dan Petrescu a mutat foarte bine cu Balde, atacantul reusind sa inscrie rapid de doua ori pentru a reaprinde sperantele oaspetilor.

Canu a deviat nefericit in propria poarta centrarea lui Nistor in minutul 81, dar "feroviarii" nu au mai reusit si golul egalizator pana la final.

CFR ramane pe primul loc al clasamentului si dupa aceasta infrangere, in timp ce Timisoara urca bine de tot spre locurile de playoff.

Echipele de start

ACS Poli: Curileac - V. Cretu, C. Melinte, Canu, Seroni - Artean, Soljici - Al. Munteanu, Birnoi, Tiganasu - Draghici
Rezerve: Straton, Bocsan, Straut, Croitoru, Mailat, Al. Ciucur, Bianconi
Antrenor: Ionut Popa

CFR Cluj: Vatca - Cr. Manea, A. Muresan, Vinicius, Al. Vlad - Hoban, Deac, Culio - Omrani, Vera, Nistor
Rezerve: Duka, M. Coman, Nouvier, Moutinho Rua, Luchin, Mario Jorge, Balde
Antrenor: Dan Petrescu