Liga 1: Astra, victorie uriasa cu Viitorul

Vineri, 06 Noiembrie 2015, ora 22:24
6147 citiri

Astra Giurgiu a reusit sa obtina o victorie mare si meritata, vineri seara, in deplasare cu formatia lui Gica Hagi, Viitorul Constanta, scor 2-1, dupa ce echipa lui Marius Sumudica a fost condusa cu 1-0.

Ambele echipe au inceput timid meciul, iar prima ocazie a avut-o atacantul Astrei Daniel Niculae, la jumatatea primei reprize, in timp ce Bogdan Mitrea a raspuns, cateva minute mai tarziu.

In minutul 30, Florin Tanase, unul dintre cei mai periculosi jucatori ai gazdelor, a deschis scorul dupa ce a reluat in plasa, de la cativa metri, centrarea perfecta a lui Benzar, de pe partea dreapta. Astra a revenit imediat in atac, dar Daniel Niculae a ratat din nou tinta.

Viitorul incepe mai bine repriza a doua, insa acelasi Daniel Niculae reuseste sa egaleze, in minutul 60, dupa ce a scapat singur cu portarul, inscriind fara probleme pe langa acesta. Fiecare echipa a mai avut apoi cate o ocazie, insa victoria a fost obtinuta de Astra, in minutul 86, dupa o faza asemanatoare cu cea din care s-a deschis scorul. Protagonisti au fost doi nou-intrati: Ionita a centrat de pe partea dreapta, iar De Amorim a inscris cu capul.

Viitorul pierde astfel primul meci pe teren propriu si rateza sansa de a urca pe primul loc. Astra se distanteaza la patru puncte de echipa lui Gica Hagi, reusind sa acumuleze 36 de puncte, cu 9 etape inainte de finalul sezonului regulat.

Piedone vorbește despre un complot în favoarea lui Nicuşor Dan: ”Nu mă întoarce nimeni înapoi”
Cristian Popescu Piedone (PUSL), candidat la funcţia de primar al Capitalei, a infirmat, din nou, marţi, 23 aprilie, zvonurile referitoare la o posibilă retragerea a sa din cursa electorală şi...
Sebastian Burduja, candidatul PNL la Primăria Capitalei: ”Bucureștenii să nu mai fie forțați să aleagă răul cel mai mic"
Candidatul liberal la Primăria Capitalei, anunțat odată cu retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursă, vrea să propună „un model liberal de administrație”. Sebastian Burduja, liderul...
#rezultat Viitorul Astra, #meci Viitorul Astra, #Viitorul Astra Liga 1, #Viitorul Astra etapa 17 , #rezultate