Liga 1: Campioana da semne de revenire

Vineri, 28 Octombrie 2011, ora 23:22
2258 citiri

Campioana Romaniei, Otelul Galati, a castigat meciul disputat vineri, scor 1-0, cu Gaz Metan Medias, in prologul etapei a 12-a din Liga 1.

Dupa dubla victorie cu FCM Targu Mures, din campionat si din Cupa Romaniei, echipa lui Dorinel Munteanu a reusit sa bifeze cea de-a treia victorie consecutiva, dand semne de revenire dupa inceputul modest de sezon.

Startul de meci a fost unul echilibrat, cele doua grupari duelandu-se mai mult la mijlocul terenului. Galatenii au pus stapanire pe joc incepand cu cea de-a doua jumatate a primei reprize, fortand in ofensiva prin Viglianti, care n-a reusit insa sa-i puna prea mari probleme lui Vatca.

Unicul gol al partidei a fost inscris la trei minute de la reluare de Sarghi, la capatul unei faze prelungite de atac a gazdelor.

Mediesenii au ratat cea mai mare ocazie a meciului in minutul 59, cand sutul lui Buzean, din lovitura libera, a ratat cu putin poarta lui Grahovac.

Galatenii puteau inscrie pentru 2-0 cu 10 minute inainte de final, dar Silviu Ilie si Giurgiu au ratat pe rand din fata portii.

In urma acestei victorii, Otelul Galati a urcat pe locul 7 in Liga 1, cu 18 puncte, in timp ce Mediasul a ramas pe pozitia a 10-a, cu 15 puncte.

Otelul Galati: Grahovac - Rapa, Sarghi, Perendija, Salageanu - Filip, Giurgiu - Antal, Viglianti, S.Ilie - Punosevac;

Rezerve: Branet - Skubici, Benga, Paraschiv, Pena, Iorga, Frunza;

Gaz Metan Medias: Vatca - Frasinescu, Lazar, Muth, Buzean - Nicandro, Markovic - C.Petre, Bawab, R.Avram - Bud;

Rezerve: Plesca - Zaharia, Vukadinovic, Bozesan, Parvulescu, Fl.Bratu, Vitinho;

Anunțul făcut de primarul din Galați, alături de Dorinel Munteanu: ”Se va ridica la suma de 100 de milioane de euro”
Primarul oraşului Galaţi, Ionuţ Pecheanu, a anunţat, luni, într-o conferinţă de presă, începerea studiului de fezabilitatea în vederea construirii unui stadion de 25-30.000 de locuri, pe...
Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....