Liga 1: Chiajna bate Ceahlaul si incinge lupta la retrogradare

Luni, 02 Aprilie 2012, ora 21:05
1161 citiri

Concordia Chiajna a obtinut o victorie importanta in lupta pentru evitarea retogradarii, scor 2-0, cu Ceahlaul Piatra Neamt, in etapa a 24-a din Liga 1.

Gazdele au transat soarta celor trei puncte in repriza secunda, inscriind de doua ori intr-un interval de numai trei minute.

Popa a deschis scorul in minutul 73, cu un sut sub transversala dupa o pasa primita de la Iordache, iar trei minute mai tarziu l-a servit excelent pe Alex dos Santos, care a marcat din fata portii.

Concordia a avut insa mari emotii pe final, cand nocturna a cedat si arbitrul a trebuit sa intrerupa partida pana la remedierea defectiunilor. Meciul s-a reluat dupa aproximativ zece minute, iar gazdele au evitat astfel infrangera la masa verde.

In urma acestui rezultat, echipa din Chiajna a urcat pe locul 16 in clasamentul Ligii 1 si s-a apropiat la un singur punct de Sportul si Vointa, formatii aflate deasupra liniei care duce in esalonul secund.

De cealalta parte, Ceahlaul a ramas pe 11, cu 29 de puncte, cu destule emotii in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Concordia Chiajna: Nita - Krumov, Mamele, Bratu, Guilherme - Ad.Popa I, Muzac, Filip, Munteanu - Dinu, Rocha;

Rezerve: Gospodinov, Dos Santos, Petrovici, Mihalcea, Rasdan, Iordache, Iancu;

Ceahlaul Piatra Neamt: Villadsen - Dumitras, Ichim, Vitelaru, Tepes - Muscalu, Onciu - Monroy, Golubovici, Stana - Constantinescu;

Rezerve: Jicha, Cazan, Druga, M.Popa, Gafita, Badescu, Fabbron.

Frustrarea românilor, cu privire la admiterea cu granițele terestre în Schengen. Rațiunile care ar fi fost la baza blocajului
Aproape două treimi dintre români cred că țara noastră a îndeplinit toate criteriile pentru admiterea cu granițele terestre în Schengen. Ei sunt de părere că unele state europene...
Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....