Liga 1: CSMS Iasi castiga dupa un arbitraj scandalos

Vineri, 06 Noiembrie 2015, ora 19:57
3564 citiri

CSMS Iasi a reusit o victorie foarte importanta, vineri seara, in primul meci ale etapei a 17-a, scor 1-0 cu ocupanta locului 3, Pandurii. Moldovenii au castigat insa in urma unui penalti inventat de arbitru.

Meciul a inceput cu un moment de reculegere in memoria celor morti in urma incendiului din clubul bucurestean, iar spectatorii au scandat "colectiv", dupa cateva minute de joc.

Pe teren, arbitrul Marius Avram a inceput seria gafelor in minutul 24, cand a dictat fault in atac la portarul gazdelor, desi acesta nu fusese incomodat in careu, scapand mingea din maini la o centrare. Imediat, Golubovici a facut hent, dar Avram deja oprise jocul si nu a acordat penalti pentru oaspeti.

Doua minute mai tarziu, arbitrul a dat penalti pentru gazde la un fault produs la circa un metru in afara careului, iar Golubovici a marcat singurul gol al meciului. Gazdele s-au aflat la conducerea meciului, pana la pauza, iar antrenorul oaspetilor, Edi Iordanescu, a fost trimis in tribuna in minutul 36, pentru proteste dupa o decizie a arbitrului.

Repriza a doua a fost una anosta, cu o defensiva a Iasiului care a functionat foarte bine, in timp ce Pandurii au facut unul dintre cele mai slabe jocuri ale campionatului.

CSMS Iasi urca pe locul 8, cu 22 de puncte, la doar doua de primul loc de play-off, in timp ce Pandurii raman cu 30 de puncte, pe locul 3, si rateaza sansa de a urca pe primul loc, incheind seria de 10 meciuri consecutive fara infrangere.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#CSMS Iasi victorie Pandurii, #CSMS Iasi arbitraj Pandurii, #CSMS Iasi penalti Pandurii , #rezultate