Liga 1: Minunea lui Reghecampf, inca un pas spre evitarea retrogradarii

Vineri, 27 Aprilie 2012, ora 19:55
2723 citiri

Concordia Chiajna s-a impus in "derbiul" retrogradarii cu Vointa Sibiu, scor 2-0, in prima partida a etapei cu numarul 28 din Liga 1.

Dupa victoria surprinzatoare cu CFR Cluj, scor 4-2, echipa lui Reghecampf a facut un nou pas important spre evitarea retrogradarii, invingand o contracandita directa in lupta pentru salvare.

Gazdele au controlat prima repriza, insa ocaziile importante au aparut doar spre finalul acesteia, atunci cand s-a produs si deschiderea scorului.

Viorel Dinu a fost cel care a modificat pentru prima data tabela de marcaj, iar pana la pauza Concordia a mai trecut pe langa gol prin Rocha si Krumov.

Sibienii au iesit mai mult la joc in repriza secunda, insa n-au reusit sa se apropie decisiv de poarta lui Nita, iar in cele din urma au incasat un al doilea gol.

In minutul 74, centralul a acordat lovitura de la 11 metri pentru Concordia la un hent in careu al lui Tanc si l-a eliminat pe jucatorul formatiei oaspete. Rocha a ratat penaltiul, dar Iordache a fost atent si a trimis mingea in plasa.

In urma succesului obtinut vineri, Concordia a urcat pe locul 11 in clasamentul Ligii 1, cu 33 de puncte, insa poate pierde cateva pozitii pana la finalul etapei. De cealalta parte, Vointa a ramas pe 15, cu 29 de puncte.

Concordia Chiajna: Nita - Krumov, Mamele, Bratu, Guilherme - Popa, Filip, Iancu, Iordache - Dinu, Rocha;

Rezerve: Baruch, Popa II, Pana, Munteanu, Iacob, Mihalcea, Paulinho;

Antrenor: Laurentiu Reghecampf;

Vointa Sibiu: Miron - Tanc, Apostol, Grigore - Maghici, Beza, Dalbea, Postolache - Tatar, Zagrean, Cigan;

Rezerve: Danalache, Lungu, Antohi, Lukanovici, Bunea, Straut, Negut;

Antrenor: Alexandru Pelici.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#concordia chiajna, #Vointa Sibiu, #Concordia Vointa Liga 1, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 28 , #rezultate