Liga 1: Mutu debuteaza cu o infrangere, iar ASA tremura pentru calificarea in play-off

Vineri, 12 Februarie 2016, ora 22:33
5925 citiri

ASA Targu Mures a pierdut primul meci disputat in 2016, pe teren propriu, contra echipei Pandurii Targu Jiu, scor 0-1, in etapa a 24-a a Ligii 1. Adrian Mutu si-a facut debutul la echipa mureseana, in repriza a doua, insa nu a reusit sa puna probleme serioase adversarilor.

Ocaziile au aparut de-abia la jumatatea primei reprize, Gabi Muresan fiind cel mai periculos jucator al gazdelor. De partea cealalta, cea mai mare ocazie a avut-o nou-sositul Liviu Antal, insa jucatorul Pandurilor nu l-a putut invinge pe Stancioiu din interiorul careului.

Arbitrul Cristi Balaj a fost protagonistul finalului de repriza. Intai, in minutul 35, nu a acordat penalti la o cadere a lui Balaur in careul Pandurilor, iar in ultimul minut al primei parti a aratat punctul de la 11 metri, la poarta cealalta insa, dupa un fault al lui Stancioiu la Hora. Sapunaru a transformat fara emotii lovitura de pedeapsa.

Liga 1: Rezultatul meciului de vineri, primul din 2016

Repriza a doua a inceput cu nervozitate pentru jucatorii celor doua echipe, iar in minutul 47 Adrian Mutu si-a facut debutul oficial la ASA. Atacantul roman a avut o sansa de a marca in minutul 55, dupa o lovitura libera indirecta acordata de Balaj din careul Pandurilor, dupa ce Stanca a tinut prea mult mingea in maini.

Pana la finalul meciului, oaspetii nu au mai avut faze importante de poarta, in timp ce gazdele au mai pus probleme prin aceiasi Muresan si Mutu. Meciul s-a incheiat cu victoria Pandurilor, iar ASA tremura serios in ultimele doua etape, pentru a ramane pe locul 6, ultimul care asigura calificarea in play-off-ul Ligii 1.

Pandurii strang 43 de puncte si urca pe locul 3, asigurandu-si prezenta in play-off, in timp ce ASA ramane cu 35 de puncte. Pe locul 7 se afla CSMS Iasi, cu 32 de puncte, care va juca sambata in deplasare cu Viitorul Constanta.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#ASA infrangere Pandurii, #rezultat ASA Pandurii, #Mutu ASA Pandurii , #rezultate