Liga 1: Pandurii castiga la Chiajna si viseaza la Europa League

Luni, 27 Mai 2013, ora 21:20
1523 citiri

Pandurii Targu Jiu continua lupta pentru cupele europene dupa ce a castigat, scor 1-0, meciul disputat pe terenul celor de la Concordia Chiajna, in etapa cu numarul 33 a Ligii 1.

Gorjenii au inceput bine partida de la Chiajna, constienti ca doar o victorie ii mentine in lupta pentru podium si, implicit, pentru cupele europene.

Mijlocasul imprumutat de la Steaua, Mihai Radut, a inscris unicul gol al meciului in minutul 8, atunci cand a reluat in plasa balonul centrat bine de Ibeh.

Ilfovenii, aflati si ei intr-o situatie deloc roza, in plina lupta pentru evitarea retrogradarii, au incercat sa revina si chiar au amenintat de cateva ori poarta aparata de Lazar. Goalkeeperul Pandurilor a fost insa la post si la pauza s-a intrat cu scorul de 0-1.

Partea secunda ne-a adus o echipa gazda la fel de insistenta, dar care nu a reusit sa trimita balonul in plasa portii lui Lazar.

Mai mult, Chiajna a ramas in 10 jucatori din minutul 74, atunci cand Bambara a primit al doilea cartonas rosu si a fost trimis la cabine.

In inferioritate numerica, Concordia a marcat in prelungirile partidei, numai ca reusita ilfovenilor a fost anulata dupa ce arbitrul de centru a sanctionat un fault la portar.

Scor final, Chiajna - Pandurii 0-1, gorjenii urcand pe locul secund in clasament cu o etapa inainte de finalul sezonului.

Echipele:

Concordia: Nita - Apostol, Leca, Ghionea, Bambara - Novac - Serediuc, Pana, Purece, Cosereanu - Wellington.

Antrenor: Ilie Stan.

Pandurii: Lazar - Ungurusanu, Mamele, Viera, Al. Vlad - Al. Dan, C. Cristea - Radut, Voiculet, Ibeh - Matulevicius.

Antrenor: Cristi Pustai.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Chiajna Pandurii rezultat, #rezultate Liga 1, #Pandurii rezultate Liga 1 , #rezultate