Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Liga 1: Universitatea Craiova invinge Viitorul lui Hagi si o depaseste pe FCSB in clasament

Sambata, 02 Decembrie 2017, ora 22:40
6288 citiri

Universitatea Craiova a castigat partida disputata sambata seara, pe teren propriu, cu FC Viitorul, in cadrul etapei cu numarul 20 a Ligii 1.

In fata a peste 30.000 de spectatori prezenti pe noul stadion "Ion Oblemenco", oltenii lui Devis Mangia s-au impus cu 3-1.

Craiova si Viitorul au oferit un meci spectaculos, cu un ritm ridicat de joc si multe ocazii de ambele parti.

Scorul a fost deschis de trupa lui Gica Hagi, cu trei minute inainte de pauza. A inscris golgheterul George Tucudean, cu o reluare superba din voleu, dupa o centrare a lui Cicaldau.

Egalarea gazdelor a venit la 13 minute de la revenirea de la cabine. Arbitrul Horatiu Fesnic a vazut un hent in careu la Tinu si a aratat punctul cu var.

Inainte ca fostul jucator al Viitorului, Alexandru Mitrita, sa transforme penaltiul, centralul pe care Gigi Becali il considera cel mai bun din Liga 1 i-a aratat cel de-al doilea cartonas galben lui Bogdan Tiru, iar fundasul constantenilor a luat drumul vestiarelor.

In inferioritate numerica, campioana Romaniei a cazut, iar oltenii, sustinuti frenetic de suporteri, au trecut in avantaj peste numai 4 minute, cand Bancu a marcat din apropiere, dupa ce sutul lui Zlatinski a izbit bara transversala.

Scorul final a fost stabilit de nou-intratul Barbut in minutul 77, cu o reluare din cativa metri, venita in urma unei actiuni frumoase a lui Bancu.

Cu aceste trei puncte, Universitatea Craiova ajunge la 39 de puncte si o depaseste pe FCSB (38 puncte, dar un meci in minus) in fruntea clasamentului Ligii 1, aflandu-se la doar 7 puncte distanta de prima clasata - CFR Cluj.

De partea cealalta, Viitorul ramane pe pozitia a 5-a, cu 31 de puncte.

"U" Craiova: Calancea - Datkovici, Kelici, Briceag - Martici, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Burlacu, Mitrita, Baluta.

Antrenor: Devis Mangia.

FC Viitorul: Tordai - Lopez, Hodorogea, Tiru, Nooijer - Cicaldau, Mladen, Ganea - Vana, Tucudean, Matan.

Antrenor: Gica Hagi.

Arbitru: Horatiu Fesnic.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...