Liga 1: Vasluiul se impune in "derbiul Moldovei" de la Galati

Vineri, 22 Noiembrie 2013, ora 23:05
1789 citiri

Formatia FC Vaslui a obtinut o victorie importanta in etapa cu numarul 15 din Liga 1, "galben-verzii" impunandu-se cu scorul de 2-1 in "derbiul Moldovei" cu Otelul Galati.

Wilk a deschis scorul cu ajutorul lui Sarghi, Antal a dublat avantajul oaspetilor in partea secunda pentru ca brazilianul Marquinos sa salveze onoarea galatenilor in prelungiri.

Intalnirea de la malul Dunarii a inceput cu oaspetii in atac, vasluienii confirmand si dupa pauza competitionala revenirea de forma dupa debutul de sezon dezastruos.

Wilk a deschis scorul 28, atunci cand in urma unei incursiuni in banda stanga a incercat o centrare in fata portii iar Sarghi a deviat nefericit in propria poarta.

Gazdele s-au aruncat in ofensiva dupa primirea golului, insa au avut o singura ocazie cu adevarat periculoasa, Cerniauskas reusind insa sa scoata de sub transversala sutul bun al brazilianului Marquinos.

Partea secunda ne-a adus ocazii foarte mari ale celor de la Vaslui, care au profitat de spatiile mari lasate in aparare de galatenii care continuau sa atace cu toate liniile.

Pe final de meci, in urma unui contraatac fulgerator, Branet l-a faultat in propriul careu pe Liviu Antal iar fostul idol al tribunelor galatene a inscris din penalti pentru 2-0.

Onoarea gazdelor a fost salvata de Marquinos, brazilianul transformand de asemenea o lovitura de la 11 metri in prelungiri.

Otelul: Branet - Sirghi, Sipovici, Miselaricu, D. Popescu - Cooper, Giurgiu - Gavrila, Marquinhos, Iorga - Henrique

Rezerve: Simaitis, Marus, C. Milea, Filip, Bajenaru, Astafei, Tudorie

FC Vaslui: Cerniakuskas - Celeban, Cordos, Prahici, Musat - Sinmartean, Madson - Viveiros, Antal, Wilk - Temwanjera

Rezerve: Straton, Lovrecici, Patulea, Balaur, Buziuc, Mares, Enescu

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...