Liga 1: Victorie clara a Viitorului lui Hagi - se apropie de primul loc

Luni, 14 Septembrie 2015, ora 20:22
3610 citiri

Viitorul lui Gica Hagi a reusit o noua victorie in campionat, in meciul cu FC Voluntari, scor 3-0, care duce formatia constanteana pe locul 2 in clasamentul Ligii 1, la doar un punct in spatele liderului Astra Giurgiu.

Cu Ianis Hagi capitan, Viitorul a inceput mai bine partida, avand o prima ocazie in debutul partidei. De partea cealalta, Mihai Costea, integralist, a fost cel mai periculos jucator al oaspetilor.

Fiul fostului decar al echipei nationale, Florin Tanase si autorul primului gol, Adnan Aganovici au fost cei mai periculosi fotbalisti ai gazdelor. Croatul a deschis scorul in minutul 23, dupa ce a patruns in careu pe partea stanga, l-a intors pe Achim si a inscris la coltul lung, din marginea careului de 6 metri.

In repriza a doua, Viitorul a continuat sa domine. Gica Hagi a fost inspirat cand l-a introdus pe teren pe fostul stelist Banel Nicolita. Sase minute mai tarziu, in minutul '73, acesta a profitat de o greseala in defensiva oaspetilor si a inscris cu un sut de la peste 20 de metri, pe langa portarul Balauru, iesit din poarta. Cateva minute mai tarziu, Chitu putea duce scorul la 3-0, dar a sutat in bara.

In minutele de prelungire, Razvan Marin a centrat de pe partea dreapta a careului, iar Bogdan Mitrea a inscris cu capul, din cativa metri. Nici macar Daniel Pancu, introdus in repriza a doua, nu a reusit sa inscrie golul de onoare pentru oaspeti, in ciuda ocaziilor avute.

In urma acestui rezultat, Viitorul urca pe locul doi in clasament, cu 19 puncte, cel putin pana la finalul meciului Dinamo - CFR Cluj, ce se desfasoara de la ora 21:00. In plus, echipa lui Hagi are cel mai bun golaveraj din campionat si cel mai bun atac, 20 de goluri marcate. FC Voluntari ramane pe penultima pozitie, cu doar 4 puncte dupa 10 etape.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Viitorul FC Voluntari, #meciuri Liga 1, #rezultate Liga 1, #victorie Viitorul , #rezultate