Liga I: O noua victorie la scor pentru Universitatea Craiova

Luni, 18 Octombrie 2010, ora 22:20
2780 citiri

Universitatea Craiova a castigat partida disputata in deplasare cu FC Brasov, scor 0-3, in epilogul etapei a 11-a a Ligii I.

Oltenii au avut un start bun de partida, asezandu-se rapid in jumatatea adversa. Presiunea la poarta lui Minca a fost constanta, elevii lui Piturca reusind sa inscrie inainte de pauza.

Tabela s-a modificat pentru prima oara in minutul 43, cand balonul respins de Minca l-a lovit pe Oros, iar apoi a poposit in plasa.

Craiovenii au punctat pentru 2-0 in minutul 65. Centrarea lui Barboianu a fost reluata in transversala de Ciuca, balonul a ajuns la Dina care a inscris fara probleme din fata portii.

Oltenii au inchis tabela in ultimul minut de joc, Dorel Stoica contribuind la victoria echipei sale cu un sut violent din marginea careului.

Echipa lui Victor Piturca obtine astfel cea de-a treia victorie la o diferenta de trei goluri in Liga I, dupa 3-0 cu Universitatea Cluj si 4-1 cu FCM Targu Mures.

Succesul de la Brasov ii trimite pe olteni pe lcoul 8 in clasamentul Ligii I cu 16 puncte, in timp ce stegarii raman pe 14, cu doar 11 puncte.

Doliu la Universitatea Craiova. A murit portarul ”Campioanei Unei Mari Iubiri”
Fostul portar Florin Oprea, care a fost titular între buturile echipei de fotbal Universitatea Craiova în sezonul 1973-1974, în care alb-albaştrii au cucerit primul lor titlu din palmares, a...
Universitatea Craiova n-o lasă pe FCSB să se bucure de titlu. Cum s-a terminat meciul cu Sepsi
Echipa Universitatea Craiova a învins duminică, în deplasare, scor 3-1, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii. La debutul lui Costel Gâlcă pe...