Liga I: "U" Cluj, prima victorie dupa 5 etape

Luni, 01 Noiembrie 2010, ora 16:52
1316 citiri

Universitatea Cluj a castigat partida disputata pe teren propriu cu Astra Ploiesti, scor 1-0, in cea de-a 13-a etapa a Ligii I.

Fara victorie de cinci etape, "sepcile rosii" au primit vizita Astrei, o formatia aflata in zona retrogradarii, care a obtinut un singur punct in ultimele doua meciuri.

Prima mare ocazie a fost ratata de oaspeti in minutul 27, lovitura de cap a lui Stratila fiind respinsa in extremis de portarul Hutan.

Gazdele au deschis scorul cand mai era doar un minut pana la pauza, Bostina transformand lovitura de la 11 metri obtinuta destul de usor de Machado.

Jucatorii Astrei au trecut din nou pe langa gol la 14 minute de la reluare, pasa lui Stratila in fata portii, la doar cinci metri, fiind prea lunga pentru Paulinho

Machado si-a lasat echipa in inferioritate numerica incepand cu minutul 70, fiind eliminat pentru o lovitura cu cotul la Oprsal.

Universitatea Cluj s-a aparat cu aproape toate echipa in ultimele minute, reusind sa reziste in fata atacurilor formatiei pregatite de Tibor Selymes.

"Sepcile rosii" au obtinut astfel prima victorie in Liga I dupa cinci etape si au depasit in clasament marea rivala CFR, aflandu-se in acest moment pe locul 8. Astra ramane pe 13, dar ambele formatii pot pierde cate un loc pana la finalul etapei.

"U" Cluj: Hutan - Ungurusan, Szilagy, Balde (Acosta), Izvoranu - Mendy, Gheorghe, Reinaldo, Bostina (Cvirik) - Pacurar (Lemnaru), Machado;

Astra: Grigore - Oprsal (Bosnosuzov), Teekloh, Florea, Mihalache - Paulinho (Tigoianu), Takayuki, Stratila, Craciun - Fatai, Miranda.

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...